22 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Rastgele Galeriler

Reklam

Tarihe Göre Haberler

« Kasım 2017 »
Pzt Sal Çrş Prş Cu Cts Pz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Mühendisler Odası ve Mimarlar Odası Yetersiz!

AK PARTİ BAŞKANI GÖREVE ÇAĞIRDI

Ak Parti Didim İlçe Örgütü  Didim Belediyesinin Kasım ayı 1. Oturumunda gündeme gelen ancak, komisyonlara sevke dilen yeni imar yasasındaki değişikliklere karşı yapılan oylamada  imar müdürlüğünün yeni yönetmelikteki bazı hükümlerin yetkilerinin meclise devredilmesi konulu önerisinin reddedilmesine rağmen yönetmelik hükümlerinin belediye tarafından uygulanmayacağı endişesiyle Belediye Başkanı Deniz Atabay’ı göreve davet ettiler.

Ak Parti Didim İlçe Başkanı Cenk Ünlü toplantının konusu olan imar uygulamaları ile ilgili olarak Didim Belediyesi Meclis üyesi Şakir Saruhan’ın açıklama yapacağını söyleyerek söz Saruhan’a bıraktı.

Saruhan konuşmasına: “ Bildiğiniz üzere Kasım ayı meclisinde çatılar ile ilgili alınan karar Didim’ in gündemini oldukça meşgul etmektedir. Bu konu yanlış anlaşılmış olduğundan kamuoyunu bilgilendirme gereği hissettik.” Diyerek başladı.

Saruhan teknik detaylarla konuyu şöyle anlattı: “  Planlı alanlar tip imar yönetmeliğinde açıkça şu şekilde yazmaktadır imar planlarında açıklanmamış (bizim imar planlarımızda açıklanmıştır ki bugüne kadar çatılar verilmekte) ve bu yönetmelikte yer almamış (çatılar 40. Madde şöyle der çatıların civarındaki cadde ve sokakların mimari karakterine , yapılacak binanın nitelik ve ihtiyacına uygun olması şarttır. ) hususlarda ihtiyaca ve civarın karakterine göre uygulanacak şekli takdire , ayrıca uygun gördüğü yerlerde meclis kararı alarak yapıların estetiği, rengi , çatı ve cephe kaplaması, yöresel malzeme kullanılması ve yöresel mimarinin dikkate alınmasına ilişkin zorunluluk getirmeye yetkilidir. Burada açıkça yazmaktadır çatıların verilmesi şarttır. Meclis sadece meclis kararı ile rengini ve malzemesini belirler.

Belediye 2 katlı binalar hariç diğer hiçbir yapıda çatılar ile ilgili meclisten karar alamaz. Bu ancak ilave plan notu ile olur ve buda inşaatın durması demektir.

Bu yönetmelikte bakanlık çatılar ile ilgili net bir ifade kullanarak verilmesi şarttır demiştir. Adada bir yapı bile olsa çatılar verilmek zorundadır. Bunun meclise taşınması demek ancak vermek istememektir. Meclis bahane edilerek insanlar oyalanmaktadır.

CHP’liler ve MHP’lerde Karşı Oy Verdi

İmar komisyonu ilk toplantısında bize belediyenin plancısının imzası olmadan ilave plan notu değişikliği diye gelmiştir bu konular. Bunun kısa bir sürede büyükşehirden geçirileceği söylenmiş ve bu yönde hareket edilmiştir. Çatılarında plan notu olmadan düzelmeyeceği ifade edilmiştir. Komisyon üyelerinin inşaatı durdurmak mı istiyorsunuz itirazı doğrultusunda bu teklif ertesi gün sadece meclis kararı diye değiştirilmiştir. Yani çatılar verilmemek için oldukça çaba sarf edilmiştir.

Belediyeye giden bazı müteahhit ve teknik insanlara çatı ile ilgili gidin AK parti ve MHP yer sorun denilmekte ve bazı meclis üyeleri hedef gösterilmektedir. Halbuki 4 CHP meclis üyesi arkadaşımızda bizle aynı yönde oy kullanmıştır. Bu söylem kimsenin haddi değildir. Hedef göstermek kimsenin haddi değildir. Biz hükümet olarak kimseyi bu güne kadar hedef göstermedik göstermeyiz de.

Son mecliste bu konu ile ilgili gerek MHP gerek CHP meclis üyelerine Didim’in kaderini etkileyecek  doğru yönde oy kullandıkları için teşekkür ederiz.” Dedi.

Başkan Göreve!

Saruhan Belediye Başkanı Deniz Atabay’ı göreve çağırdığı sözlerini şöyle tamamladı; “Düşünün bir belediye var ve başkan’ size katılıyorum haklısınız ama imar servisinin elini kuvvetlendirsek ne olurdu’  demiş ve imar müdiresi de çatılarla ilgili meclis kararına gerek olmadığının kendisi de farkında olmalı ki  bu teklif geçmeyince ‘ meclis kararı alarak pekiştirseniz ne olurdu’ ifadesini kullanmıştır.  Yönetmelik başkanın elini kuvvetlendirmiştir kimseye ihtiyacı yoktur yönetmeliğe uyun yapılaşma var ise eskisi gibi çatıları verin demesi yeterlidir. Başkanlık makamını göreve çağırıyoruz lütfen yönetmeliği uygulayın Didim’in hakkı olan çatıları verin. İnsanları yanlış yönlendirmeyin sizde çok iyi biliyorsunuz yetkiniz var.”

Mühendisler Odası ve Mimarlar Odası Yeterli Çalışmıyor !

Bu görüşlerin paylaşıldığı toplantının sonunda: “Teknik bir konuda meslek örgütleri yerine sizin ikinci kez bu konuyu gündeme getirmeniz parti yönetiminde çok sayıda inşaat sektörü işvereninin olması mı, meslek örgütleri yerine siz nedene bu konuda  hassasiyet gösteriyorsunuz sorusuna Ak Parti İlçe Başkanı Cenk Ünlü Didim’in lokomotif sektörü olan İnşaat sektörü temsilcilerinin Mühendisler Odası ve Mimarlar Odası benzeri meslek örgütlerinin konuya gerekli duyarlılığı göstermediği için bu görev bize düştü” yanıtını verdi.

 

Yayınlandığı yer Didim

Akyeniköy Düğün Salonu Nihayet Yenileniyor

Didim’in mahallesi olan Akyeniköy’de daha önce düğün salonu olarak kullanılan binanın bakımsızlıktan ve mezbelelikten kurtarılması için çoğalan şikayetler üzerine Didim Belediyesi bu salonun yeniden düzenlenerek hizmete girmesi için çalışmalar başlattı.

Didim Belediyesi Fenişleri Müdürlüğünde 3 Kasım 2017 günü gerçekleşen ihale ile  binanın tadilatı yapılacak ve kullanışlı hale getirilecek.

457.75 metre karelik  alanda yapılacak tadilatla düzenlenecek olan Düğün salonun Akyeniköylülerin olduğu kadar çevredeki köylerinde ihtiyacına cevap verebileceği gibi yapılacak bir çok sosyal etkinlikte de kullanıla bilecek.

Didim Belediyesi tarafında bahçesinde Zeytin Alım alanları oluşturulan bu bölge yakınındaki Pazar yeri ve düzenlenmiş zeytin alanı ile farklı amaçlar içinde kullanılabilecek hale gelecek.

Akyeniköylüler  üretici pazarı olarak kullanabilecekleri bu alanda her gün ve kalıcı Pazar sisteminin oluşturulması ile yetiştirdikleri ürünlerin burada tüketiciye ulaşabileceğini ancak bunun için belediyenin tanıtım ve özendirme çalışması yapmasını da bekliyorlar.

Tüm camları ve kapıları kırık olan binanın içindeki maslar yok bulunan sandalyelerin de neredeyse tamamı kırık olan,  Akyeniköyde 798 parselde bulunan tadilatı yapılacak düğün salonunun ihalesinin kesinleşmesinin ardından 10 gün içinde yer teslimi yapılacak ve 60 gün içinde bitirilmesi planlanıyor.

 

 

Yayınlandığı yer Didim
Salı, 07 Kasım 2017 13:49

YENİ PARKLAR İN ESKİ PARKLAR OUT

YENİ PARKLAR İN

ESKİ PARKLAR OUT

Didim Belediyesi’nin Didim’i yeşillendirme yapıyoruz duyurusu üzerine bizde mevcut yeşilleri mercek altına alalım istedik.

Görülen o ki Didim Belediyesi eski yapılmış parkların bakım ve düzenlemesi konusunda özen göstermezken, yeni yapılan parklar park çevresinde yaşayan Didimliler tarafından beğeniliyor. Ancak onlarda yeni yapılan bu parkların birkaç yıl içinde  diğer parklar gibi mezbelelik olmasından korkuyorlar.

Yaşam alanları olan parkların yaşayan ve yaşanılan parklar olması için mahallelinin sahip çıkması kadar düzenlemem ve bakımının yapılması konusunda da belediyenin üzerine çok iş düştüğünü düşünen Didimliler, düzensiz parklarla ilgili olarak mahalle adına Didim Belediyesine bir çok başvuru yaptıklarını ancak çözüm üretme konusunda yardım alamadıklarını yakınmalarını da öğrendik.

Parklara Gerekli İlgi Gösteriliyor mu?

Didim’de, Didim Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen ve gerek yapılma amacı olsun, gerek bu parklara verilen isimler olsun değerleri bakımından önem taşıyan bazı Parklar var. Zamanında Didim Belediyesi’nin katkılarıyla yapılan bu parkların bakımı yapılıyor mu bilinmiyor ama güzel yönlerinin yanında, giderilmesi gereken önemli eksiklikler de gözle görülür derecede anlaşılıyor. Bu parklardan bazılarında çocuk oyun alanları bulunurken, pek çoğunda yetişkinler için kurulan spor aletleri bulunmuyor. İçlerinden birinde ise yalnızca kırık bir adet bank ve kuru dallara sahip olan ağaçlara rastlıyorsunuz.

Didim’de Yapılan Park İncelemelerine Göre;

Didim’de Didim Belediyesi’nin katkılarıyla yaptırılan parklar incelendi; Elif Kanlıoğlu Parkı, Uğur Mumcu Parkı, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Parkı, Kardeş Şehir Laubach Parkı, Soma Maden Şehidi Erdal Demirel Parkı ve yapılmakta olan Metin Oktay Parkı,  Şehit Polis Fethi Sekin Parkı, Uğur Mumuc Parkı, 15 Temmuz Parkı ve Muhsin Şengönül Parkı’nı Didimililer adına gösden geçirdik.

Elif Kanlıoğlu Parkı: Yaklaşık 2 ay önce yapılan Elif Kanlıoğlu Parkı bu parklar arasında en yenisi ve haliyle en güzeli. Yemyeşil çimenlerin ve bankların en bol olduğu park burası. Park alanında, üzeri kumaş ile örtülü yapılan çardak ile beraber 10 tane bank ve 14 tane (çiftli) sokak lambası bulunuyor. Buradaki çocuklar için oyun alanı; 2 kaydırak ve 2 salıncağı ile diğer parklara göre en büyüğü olarak yer alıyor. Park alanı içerisinde büyükçe yer ayrılan Güvercin heykeli barışı temsil ederken, güvercinin önünde akan su ise huzuru temsil ediyor. Heykelin siyah-beyaz renklerde yapılma sebebi olarak da; Elif Kanlıoğlu’nun tuttuğu takım olan BJK’nin renklerini temsil ediyor.

Uğur Mumcu Parkı: Uğur Mumcu anısında yapılan, Uğur Mumcu Parkı yine en güzel bir diğer park olarak yerini alıyor. Yapılan ihtişamlı tabelasıyla Uğur Mumcu’nun anısına yakışan özen gösterilmiş; bol ağaçlı ve küçük bir yer olarak inşa edilen park içerisinde bazı ağaçlar şekilli bir şekilde budanmış ve bolca gül ağacı dikilmiş. Park için küçük bir alan ayrıldığı için; içerisinde çocuklar için oyun alanı veya yetişkinler için spor aletleri bulunmuyor. Fakat bol ağaçlı ortamıyla doğayı hissetmek isteyen Didimlilerin uğramayı sevdiği bir yer haline gelmiş durumda. Parkta 3 farklı yerden giriş kapısıyla beraber sağlam ama eski banklarıyla birlikte, 3 adet sokak lambası park içerisinde yerini alıyor. Ayrıca parkta yaşayan tavuk ve horozlarıyla beraber doğal bir ortam yaratılmış.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Parkı: Kuru otları ve ağaçlardaki bakımsızlık parka geldiğiniz anda anlaşılıyor. Yeterince sulanmadığı için ağaçların çoğunun dalları kurumuş halde. Bazıları çiçek açmış fakat ağaç yine sağlıklı değil, diğer dalları kuru. Alan içinde yeşilliklerin olduğu bölgelerde yeşillikten ziyade toprağa daha çok rastlanıyor. Dekor olarak yapıldığı anlaşılan 2 ayrı yuvarlak gölgelik bölüm yapılmış ama herhangi bir şekilde değerlendirilmemiş. Bankların hemen hepsi güneşin altında olacak şekilde yerleştirilip, ağaç altında gölge olacak şekilde yapılmamış. Parkın tabelasında da bazı harfler sökülmüş, yenilenmemiş durumda. Park alanında oldukça büyük bir beton alanı var fakat ne çocuklar için oyun alanı yapılmış, ne de yetişkinler için spor aletleri. Yalnızca 7 adet bank (aralarından biri kırık) ve yarısı kuru olan ağaçlardan oluşan bir park. Neticede kullanım alanı çok kısıtlı olduğu için, Didimlilerin çocuklarını alıp götürmeyi tercih ettiği bir park halinde değil. Çocuk oyun alanlarının yapılmaması yanı sıra, yerlerin tamamının beton olması ve hiç kum olmaması sebebiyle çocuklar için sakıncalı bir yer olarak parklar arasında yerini alıyor.

Kardeş Şehir Laubach Parkı: Aralarında açıkça terk edilmiş havası olan bir park var ki parka dair bir şey görmek pekte mümkün değil. Didim Belediyesi’nin tam karşı yolunda bulunan bu parkın yalnızca tabelası sağlam. Yerler kuru otlarla dolu ve zaten sayılı olan ağaçların yarısı yapraksız ve kuru halde ölüme terk edilmiş vaziyette. Bununla beraber hala yeşeren ağaçlarda mevcut. Yer olarak da küçük olan parkta yetişkinler için spor aletleri yapılacak yer olmayabilir ama  çocuklar içinde herhangi bir oyun alanı yapılmamış. Yalnızca 1 adet, oturma yerinden kırılmış ve kullanılamaz halde bir bank bulunuyor. Park içindeki halı saha ve bazı metruk binalar bu parka hiç yakışmamış.

Soma Maden Şehidi Erdal Demirel Parkı: Gerek tabelası, gerek bankları sağlam olan parklardan biri de Soma Maden Şehidi Erdal Demirel Parkı. 6 tane sokak lambası ve 6 tane bank bulunan park alında; Bankları özellikle ağaçların altına, gölgeye yapıldığı için bu açıdan kullanım alanı güzel fakat park alanı içerisinde yer alan çocuk oyun alanı ve spor aletleri için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Park alanındaki spor aletlerinin çeşitlilik olarak yetersiz olması bir yana, bakımı yapılmadığı için paslanmış vaziyette. Ayrıca büyük bir alana sahip olan parkta çocuk alanı içinde yeterince yer ayrılmamakla birlikte, 1 kaydırak ve 2 salıncağın mevcut olduğu parkta salıncaklardan biri kullanım dışı.

Konuyla ilgili parkın çevresindeki vatandaşların, parkın düzenlenmesi için birçok kez Didim Belediyesi’ne müracaat ettiği fakat henüz bir sonuç alınamadığı biliniyor. Ayrıca  park alanı içerisinde ASKİ su sondajı çalışması gerçekleştirdi, ASKİ’nin bu park alanındaki çalışmasının bitmiş olduğu bilinirken; Çalışma esnasında kazılan topraklar hala park alanı içerisinde öylece duruyor. Kazılan çukur bölgeye çöplerde atılmış, çukur ne temizlenmiş ne de kapatılmış. Didim Belediyesi’nin de bu bölgeye henüz bir müdahalesi görünmediği için parka ne olacağı merakla bekleniyor.

Diğer Parklardan Detaylar da şu şekilde

Didim Belediyesi’nin katkılarıyla hazırlanan parklar olumlu ve olumsuz yönleriyle incelendi. Başta güzel faaliyetlerle yapılan parkların, yapımından sonra devam eden süreçlerde Belediye tarafından parkların bakımı yapılıyor mu ve Didim halkı parkları kullanma konusunda üzerine düşen hassasiyeti gösteriyor mu bilinmiyor. Eksiğiyle, fazlasıyla incelenen parklarda dikkat çeken detaylar şu şekilde:

Muhsin Şengül Parkı: Parkta çocuk oyun alanında bulunan aletler aşınmış ve bakımları yapılmamış. Park alanı içerisinde yetişkinlerin spor yapması için yer ayrılan alandaki spor aletleri kullanılamaz durumda; direkler oturtuldukları yerden söküldüğü için kullanılmak istendiği takdirde kişi yere düşecektir. Spor aletlerinin direklerinin içi oyulmuş ve içlerinden bir spor aletinin direği hiç yapılmadığı için kullanım dışı olarak görülüyor. Park alanı içerisinde 4 adet bank eski ama sağlam şekilde bulunuyor. Tabelası da sağlam. Parkta yeşillikler oldukça az görülürken; parkın en güzel yanı, alan içerisindeki köşelerde olmak üzere kurulan, toplam 2 adet olan trafoların her duvarının ayrı ayrı Kurtuluş Savaşı içerikli olarak milli değerlerimizle süslenmiş, güzel görüntüsüyle tarihi değerlerimizi ifade ediyor olması.

15 Temmuz Demokrasi Parkı: Park alanı içerisinde bir bölüm etrafı çevrilmiş şekilde gül ağaçlarına ayrılmış ve açmış güllerle birlikte alan içerisinde hoş bir görüntü sergiliyor. Parkta 4 adet çardak alanıyla beraber 12 adet bank bulunuyor. Banklar, spor aletleri ve çocuk oyun alanındaki aletler yeni ve sağlam fakat park ana cadde üzerinde bulunması sebebiyle çocuklar için tehlike saçıyor!

Didimlilerden aldığımız bilgilere göre, parkın yakınında oturup, çocuklarını buraya getiren anne-babalar birçok kez Didim Belediyesi’ni arayıp, park ana cadde üzerinde yapıldığı için çocuklarının güvenliği açısından tehlike saçtığını, çocukların bazen laf dinlemeden bir anda yola koşabildiğini, bu parkın etrafının en azından Adnan Menderes Bulvarına bakan bölümünün çitlerle çevrilmesini istediklerini birçok kez dile getirdiklerini ifade ettiler. Belediye’nin her seferinde ‘biz ilgileneceğiz, size dönüş yapacağız’ deyip, hiçbir dönüş yapılmadığını ve parkın etrafını çevirmek için herhangi bir çalışmanın uzun süredir başlatılmadığını dile getirdiler.

Şehit Polis Fethi Sekin Parkı: İzmir Adliyesine yapılan silahlı saldırıda şehit olan Polis Fethi Sekin’in adı verilen park Didim’deki en yeni parklardan birisi. Didimlilerin bu park alanı içerisinde köpeklerini gezdirip, hayvanların ihtiyacını gidermesi için park içerisinde büyük bir alan ayrılmasıyla ve bu noktada tek park olmasıyla biliniyor. Bu alanın çitlerle sarılı ve tek giriş kapılı olması ve büyüklüğü itibariyle de hayvanların rahat hareket edebileceği bir alan oluşturulmuş. Fakat burada hayvan sahibi olan Didimlilerin, evcil hayvanlarını burada gezdirdikten sonra da alanı temiz bırakmak konusunda hassasiyet göstermeleri gerektiği önemli bir gerçek. Aksi takdirde bir süre sonra hayvanlar için özel yaptırılan bu alan kullanılamaz hale gelecektir. Parkın köşesinde duran trafonun üzerinde çiçeklerle süsleme yapılarak güzel bir görüntü elde edilmiş. Yine park alanı içerisinde bulunan tarihi kuyunun üzeri toprakla kapatılmış durumda. Aktif olarak kullanılan halı saha alanıyla ve sağlam çocuk oyun alanı aletleriyle beraber park alanı göz dolduruyor. Park alanı büyük fakat içinde yalnızca 2 adet bank bulunuyor. Bunlarda yeni yapılmış olmasına rağmen  kırılmış ve kullanılamaz halde görülüyor.

 

Yayınlandığı yer Didim

DİDİM LONDRA’DA KALEM VE ROZETLE ANLATILDI

Dünyanın dört bir yanından turizm profesyonellerini ağırlayan Londra Uluslararası Turizm Fuarı (WTM) başladı. Excel fuar alanında 37’ncisi düzenlenen fuarda Türkiye’den Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yanı sıra 60 katılımcı yer aldı.

Londra’daki Excel fuar merkezinde yapılan ve çok sayıda ülkenin katıldığı Dünya Turizm Fuarı'nda Türkiye 800 metrekarelik alanda temsil edildi.

Didim temsilciler ; “İngiltere’de en fazla turist çeken ülkelerden biri olarak 2017 yılının Didim’in  ve tüm dünya için zor olduğu, ciddi bir turist kaybı olduğu , ancak 2018 yılkında herkesin umutlu olduğu izlenimini edindik” paylaşımı yaptılar.

Didim adına Londra Turizm Fuarına, DİTAB, Ditur, Maxi Tour, Galaxy Travel, Palmwings hoteli ve Aurum hotelleri katıldı.

Dünyanın en önemli turizm fuarlarından biri olan WTM, katılımcılar arasında, 2.8 milyar sterlini bulan ticaret üretiyor. Fuarda seyahat sektöründen 5 bin katılımcı destinasyon, teknoloji ve özel sektör şirketler olmak üzere toplamda 51 bin seyahat profesyoneli, temel endüstri alıcıları, dijital etkileyiciler, öğrenciler ve Turizm Bakanları’nın ağ kurma amaçlı çalışmalarda yürütüldü .

Muğla, Antalya, İstanbul, Denizli ,Konya, İzmir gibi çok sayıda şehirle birlikte konaklama firmaları, turizm şirketleri ve tur operatörleri fuarda bir araya geldi.

Didim’i temsil edilen masada birkaç rozet, bir iki kalem ve az sayıda bileklik bulunması dikkat çekerken, son yıllarda başka fuarlarda  götürülen bu birkaç malzemenin Didim’i ne kadar tanıtacağı konusunda endişe taşıyan turizmciler; “ DİTAB’ta ki istikrara hayran kaldık, son 3 yıldır aynı malzemelerle fuarlarda temsil ediliyoruz, umarız faydası olur” imasında bulundular.

 

 

Yayınlandığı yer Didim
Salı, 07 Kasım 2017 13:49

ASKİ HER YERDE

ASKİ HER YERDE

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı bir basın notu yayınlayarak ASKİ’nin su sorununu çekmek için yaptığı çalışmaları açıkladı.

Yapılan açıklmada Didim, Köşk ve Kuşadası’nda yapılan içme suyu  sondajları ile içme suyu va kanalizasyon hattı döşedikleri bilgisi paylaşıldı.

Aydın Büyükşehir Belediyesinden yayınlanan bilgi notunda Özlem Çerçioğlu’nun “Halk ister, Büyükşehir yapar” ilkesinden yola çıkan belediyenin tüm birimleri Topuklu Efe’nin talimatları doğrultusunda şehrin dört bir yanında çalışmalarına devam ediyor. Bu ekiplerin başında gelen ASKİ, Aydın’ın merkezinden ilçelerine kadar alt yapı çalışmalarına hız verdi. Ekipler, Aydın merkez, Köşk, Didim ve Kuşadası İlçeleri’nde kanalizasyon, içme suyu hattı, şebeke yenileme ve sondaj çalışmalarını büyük bir titizlikle yürütüyor.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Aydın’ı adeta şantiyeye çevirdi. Soğuk hava, yağmur, çamur demeden tüm ekipler şehrin hizmete ihtiyaç duyulan her yerinde çalışıyor. Bu ekiplerden biri olan Aydın Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü ekipleri Aydın’ın birçok noktasında çalışmalarına aralıksız devam ediyor” denildi.

Yapılan çalışmalarla ilgili olarak yol ve alt yapı çalışmalarından bahsedildi ve Kuş adasında da eski hatların yenilendiğinden bahsedildi.

ABB’den yayınlanan bilgi notunda Didimle ilgili olarak: “Aydın’ın turizm cennetlerinden biri olan Didim’de de alt yapı çalışmalarına hız verildi. Didim merkez Fener Caddesi’nde bin metrelik kanalizasyon çalışması, Fevzipaşa Mahallesi’nde 2 bin metre uzunluğunda 225’’lik içme suyu hattı çalışması bulunuyor. Bu arada yeni isale hattı yanında sondaj çalışmaları da yürütülüyor.  Bu yıl için 3. ve 4. Sondajlar çakılırken, yazın herhangi bir su sıkıntısı yaşanmaması için önümüzdeki günlerde 5. Sondajda çakılacak. Yapılan bu hizmetleri memnuniyetle karşılayan Didimli vatandaşlar Topuklu Efe Özlem Çerçioğlu'na teşekkür ettiler.” Denildi.

 

Yayınlandığı yer Didim
Salı, 07 Kasım 2017 13:30

YAZ BOZ TAHTASI…

YAZ BOZ TAHTASI…

Bu ülkenin aydınlanma ışığını  Emperyalist uşağı  bir avuç feodal ağaların baskısını dayanamayanlar söndürmüştür.

Nasıl ki Köy enstitüleri kapatılmış,

Bir avuç feodal ağalarının oy hesaplarının baskısını dayanamayanlar bu ülkenin geleceğini ta 1940’lı yıllarda karartmışlardır.

O gündür bu gündür  adının başında Milli kelimesi bulunan iki bakanlıktan biri olan Milli Eğitim Bakanlığının eğitim ve öğretim politikaları  siyasi iktidarların taşeronluğunda Emperyalizmin yaz boz oyunu haline getirilmiştir.

Hele, hele  milenyuma kadar Türk Milli eğitim politikaları siyasetin yaz boz tahtasına benzetilmiş,

Milenyumdan sonrasında ise sormayın gitsin.

Tıpkı ORTA DOĞU bataklığının  çamuruna saplandırılmaya çalışılmış ve ellerine yüzlerine bulaştırılarak sonunda kendilerinin  de işin içinden  çıkamayacakları bataklığa  sokulmuştur.

2002 de iktidarı eline geçiren AKP, 15 yıl boyunca altı  bakan görev yapmış,

Her bakan döneminde yeni bir uygulama,

Yeni bir sistem

Yeni bir anlayış uygulanmış,

Her biri yeni bir sistem getirmiş ve Milli olmaktan çıkmış eğitim sistemimiz,AKP sistemi olmuştur.

En son  TEOG da kendi ürünleri iken kaldırılmış Mahalli Yerleştirme sistemi gibi saçma sapan bir uygulama sistemi getirilmiştir.

Amaçları bellidir,

Türk Milli eğitimini  milli bir şuur ve amaç  olmaktan çıkartıp tam da kendi istedikleri Biatçı ve Cihatçı  bir nesil yetiştirmektir.

“Kindar ve Dindar bir nesil yetiştirmek”.

Bu söylem benim değil,sayın AKP genel Başkanı Recep Tayip Erdoğan’a aittir.

Daha ilk okul sıralarında hatta ilk okul birinci sınıfa yeni başlamış çocukların   önüne konan TEKBIR, TEKBİR sesleri arasında yemin törenleri  yaşanıyor bu ülkenin okullarında. “ Basından”.

Daha ötesi var mı?

Bunun neresi Milli dir anlamak mümkün değildir.

Adamların niyetleri belli ki TÜRK Milli eğitiminde ilk ve ortaokul eğitiminde Andımız boşuna kaldırılmamış,

TÜRKLÜK  şuuru yerine Ümmetçilik şuurunun yerleştirilmesi için olduğu açıktır artık,

Başka şeylerin arkasına saklanmaya gerek kalmamıştır,

Her şey açıktır,ortadadır.

TEOG’ un kaldırılması da bunun gibi bir proje sonucudur,

Her Mahallede oluşturulan imam hatip orta okulları ve lise’leri  boş kalmış,

Ancak doldurulması birer zorunluluk haline getirilmek için TEOG kaldırılmalıdır,

Çünkü mahalli yerleştirme adı altında evine en yakın okula yerleştirme sistemi bunun bir gerekliliğidir.

Kendi çocukları Kolejlerde hatta yetmez yurtdışı  kolejlerde okuyacak, vatandaşın çocuğu  mahalli İmam hatip okullarında,

Bu projenin adı ilk ve orta okul çocuklarını TEOG yarışından kurtarmak, dershanelerden kurtarmak değil, İmam hatip orta okullarına ve liselerine yerleştirmektir.

Amaç öyle değil diyorsanız ey Siyasiler,

Ey Milli Eğitim Bakanlığı yöneticileri,

Ey Milli eğitimde etkin olan Eğitim Birsen’in yöneticileri  hodri meydan,

TÜRK Milli eğitiminde en büyük reform olarak  Tarih dersleri yerine ATATÜRK’ ün Nutkunu Tarih dersi olarak,

Din  ve ahlak dersi olarak da TÜRKÇE  Kuranı okutmaya var mısınız,

TÜRK Milli eğitiminin kurtuluşu böyle bir proje ile Biatcılıktan ve Cihatçılıktan kurtulur…

 

Yayınlandığı yer Ünsal Yalçınkaya
Salı, 07 Kasım 2017 10:53

Karpuzlu Şenköy Göleti tamamlandı

Karpuzlu Şenköy Göleti tamamlandı

 

Aydın’da 740 dekar zirai arazinin sulanmasını sağlayacak Karpuzlu Şenköy Göleti tamamlandı.
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “Gölsu” projesi kapsamında Aydın’ın da nasibini aldığını belirten Devlet Su İşleri Genel Müdürü Murat Acu, “DSİ olarak Aydında ’da bir göleti daha tamamlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Aydın Karpuzlu Şenköy Gölet’inde çalışmaların tamamlandığını gölette depolanacak 403 bin metreküp su ile 740 dekar zirai arazi sulanacaktır” dedi.
Gövde yüksekliği temelden 19 metre olan Karpuzlu Şenköy Gölet’inin tamamlanması ile 2017 birim fiyatları ile ekonomiye yıllık 74 bin TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini belirten Acu, “DSİ olarak toprak ve su kaynaklarının geliştirilmesine yönelik hazırlanan sulama ve depolama projelerinde maksadımız, tarımsal üretimi artırmak, tarımla geçimini sağlayan nüfusun refah seviyesini yükseltmek, artan nüfusun besin ihtiyacını karşılamak, sanayimizin hammadde ihtiyacını temin etmek, tarımın milli gelir içindeki payını artırmak, kırsal göçü önlemektir. Bu amaçlara ancak ve ancak sulama tesislerinin doğru ve planlı işletilmesi neticesinde ulaşılabilir. 1954 yılında teşkilatlanan ve ülkemizdeki su kaynaklarının planlanması, yönetimi, geliştirilmesi ve işletilmesinden sorumlu olan Genel Müdürlüğümüz, belirlenen hedeflere ulaşmak için çalışmalarına hızla devam etmektedir" dedi.
DSİ Genel Müdürü Murat Acu son olarak, “Bu projenin yapılmasında en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.
(İHA)

Yayınlandığı yer Didim
Salı, 07 Kasım 2017 10:51

Aydın ve Muğla’da şafak operasyonu

Aydın ve Muğla’da şafak operasyonu

Ülke genelinde aranana kişilere yönelik yapılan polis tarafından sabah saatlerinde başlatılan şafak operasyonları kapsamında Aydın’da 26, Muğla’da 35 kişi yakalanarak gözaltına alındı.
Aranan kişilere yönelik yapılan operasyon kapsamında, çeşitli suçlardan hapis cezası kesinleşmiş kişilerin yakalanması için sabaha karşı güvenlik güçleri düğmeye bastı. Aydın ve Muğla İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü İnfaz Büro ekiplerince, çeşitli suçlardan hapis cezası kesinleşmiş kişilere yönelik şafak vakti operasyon düzenlendi. Özel hareket polisinin de desteği ile çok sayıda ekiple önceden belirlenen adreslere eş zamanlı baskın yapıldı. Operasyon kapsamında ekiplerin bir kısmı evlere girerken operasyon yapılan bölgelerde polis ekipleri de güvenlik önlemi aldı.
Operasyonlar kapsamında çeşitli suçlardan araması bulunan 26 kişi yakalanarak gözaltına alındı. Muğla’da ise aynı operasyon kapsamında 35 kişi yakalanarak gözaltına alınırken her iki ilde yakalanan toplam 61 kişinin sorgusu devam ediyor.
(İHA

Yayınlandığı yer Didim

ASKİ ekipleri Aydın genelinde çalışmalarını sürdürüyor

Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü, Aydın’ın merkezinden ilçelerine kadar alt yapı çalışmalarına hız verdi.
Ekipler, Aydın merkez, Köşk, Didim ve Kuşadası İlçeleri’nde kanalizasyon, içme suyu hattı, şebeke yenileme ve sondaj çalışmalarını büyük bir titizlikle yürütüyor.
Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Aydın’ı adeta şantiyeye çevirdi. Soğuk hava, yağmur, çamur demeden tüm ekipler şehrin hizmete ihtiyaç duyulan her yerinde çalışıyor. Bu ekiplerden biri olan Aydın Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü ekipleri Aydın’ın birçok noktasında çalışmalarına aralıksız devam ediyor.
Eski adı Başçayır olan 4-5 ay önce meclis kararı ile Gazi Mustafa Kemal adını alan Köşk İlçesinin en işlek caddesinde çalışmalarına hız verdi. Bin 500 metre pompa isale hattı, 3 bin 450 metre 280 ve 225’lik PE yeni hat değişimi, 600 metre iyi su değişimi yapılan caddede toplamda yaklaşık 6 bin metreye yakın boru değişimi gerçekleştiriliyor.100 yıl kullanılabilecek dünya standartlarında boru kullanan ASKİ ekipleri çalışmaları 1 ay içerisinde tamamlayacak. Çalışmanın tamamlanmasının ardından hemen asfaltı dökülerek vatandaşların hizmetine sunulacak. Çalışmaları yakından takip eden Köşk halkı, yapılan hizmetin kendilerini çok memnun ettiğini belirterek, bu güzel hizmetten dolayı Başkan Özlem Çerçioğlu’na teşekkür etti.
Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ ekiplerinin Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Topuklu Efe Özlem Çerçioğlu'nun talimatları doğrultusundaki çalışmaları Köşk ile sınırlı kalmıyor. Aydın’ın turizm cennetlerinden biri olan Didim’de de alt yapı çalışmalarına hız verildi. Didim merkez Fener Caddesi’nde bin metrelik kanalizasyon çalışması, Fevzipaşa Mahallesi’nde 2 bin metre uzunluğunda 225’lik içme suyu hattı çalışması bulunuyor. Bu arada yeni isale hattı yanında sondaj çalışmaları da yürütülüyor. Bu yıl için 3. ve 4. Sondajlar çakılırken, yazın herhangi bir su sıkıntısı yaşanmaması için önümüzdeki günlerde 5. Sondajda çakılacak. Yapılan bu hizmetleri memnuniyetle karşılayan Didimli vatandaşlar Topuklu Efe Özlem Çerçioğlu'na teşekkür ettiler.
ASKİ ekipleri Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Topuklu Efe Özlem Çerçioğlu'nun talimatları ile Kuşadası ilçesi Türkmen Mahallesi Rıza Saraç Caddesi’nde de ömrünü tamamlamış bin metre içme suyu şebeke hattı yenileme çalışmasını sürdürüyor. Kuşadası’nda yaz kış ikamet eden vatandaşlar yapılan çalışmadan dolayı Başkan Çerçioğlu ve ekibine teşekkür etti.
ASKİ ekipleri Aydın’ın ilçelerinin yanı sıra Aydın Merkezde de çalışmalar yürütüyor. Başkan Çerçioğlu’nun talimatı ile AYKO 1.Cadde, AYKO 3. Cadde ve Zeytinlik Caddesi’nde toplam 4 bin 650 metre içme suyu yenileme çalışması tüm hızıyla devam ediyor. ASKİ ekipleri önümüzdeki günlerde de Topuklu Efe Özlem Çerçioğlu’nun talimatları doğrultusunda şehrin batısından doğusuna, kuzeyinden güneyine alt yapı çalışmalarını aralıksız sürdürecek.
(İHA)

Yayınlandığı yer Didim

Kuşadası Ticaret Odası 3. Turizm Şurası’nda temsil edildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından organize edilen 3.Turizm Şurası Ankara’da yapıldı. Şura’ya, Kuşadası Ticaret Odası Genel Sekreteri Burhan Sezer ve Kuşadası Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı-Mali Danışman Mustafa Oğuzkaan katıldı.
Turizm sektörünün mevcut durumunun değerlendirilmesi ve geleceğe yönelik ulusal bir turizm politikasının oluşturulabilmesi amacıyla düzenlenen 3. Turizm Şurasına katılanlar arasında; kamu kurum ve kuruluşları, turizm meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları, turizm sektörü temsilcileri ve akademisyenler yer aldı.
Çevreye duyarlı, dünya gerçekleri ile uyumlu, turizm sektörünün taleplerini cevaplandırabilecek sürdürülebilir turizm politikalarının tartışılması ile turizm sektöründeki yeni eğilimleri de yakalayarak geleceğe yönelik izlenecek politikaların değerlendirilebilmesi amacıyla düzenlenen 3. Turizm Şûrası kapsamında; Turizm Politikaları, Turizmde Örgütlenme ve Destinasyon Yönetimi, Turizmde Ürün Çeşitliliği ve Sürdürülebilirlik, Çevre-Planlama-Altyapı, Yatırım-Teşvik-Finansman, Konaklama Sektörü, Seyahat Acentacılığı ve Ulaşım, Tanıtma ve Pazarlama, Dijital Turizm ve İnovasyon, Turizm Eğitimi, İstihdamı ve Turist Rehberliği, Yerel Yönetimler ve Turizm, İç Turizm, Gastronomi Turizmi olmak üzere 13 Komisyon oluşturuldu.
Açılış Konuşmasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı Şura’da Bakanlar oturumu gerçekleştirildi ve Şura Komisyonlarının çalışarak kendi komisyonları ile ilgili aldıkları kararlar, Şura’nın son günü okundu. Şura’nın kapanış konuşması Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş tarafından yapıldı.
“Tam Zamanı” sloganıyla gerçekleştirilen Şura’da Kuşadası Ticaret Odası tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal ile görüşülerek, Oda tarafından Kuşadası’nın tanıtımı ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aktarıldı ve destek istendi. Önal’a Kuşadası İllüstrasyon Haritası ve Kuşadası Prestij kitabı armağan edildi.
(İHA)

Yayınlandığı yer Didim
Sayfa 1 / 2