19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazartesi, 14 Kasım 2016 16:40

TİCARET ODAMIZDA NELER OLUYOR?

Yazan  Ergun Korkmaz

TİCARET ODAMIZDA NELER  OLUYOR?

Bundan önce “Ticaret Odaları ve borsalarında, FETÖ temizliği başlamış” diye bir yazı yazmıştım.

Yazımda, “Türkiyedeki bütün Oda ve borsalara gönderilen yazıda. “15 Temmuz'dan sonra Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından hain darbe girişiminin ardından FETÖ/PYD'ye yönelik operasyonlar kapsamında, büyük temizlik yapılması amacıyla, Gümrük ve Ticaret Bakanlığın, Odalar, borsalar ve organize sanayi bölgelerine  gönderdiği dilekçelerde. Oda, borsa ve organize sanayi bölgeleri başkanlarının ve üyelerin, üyeliklerinin düşürülmesi için mevcut yasaların yeterli olmadığını, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın oda ve borsalara 20 Eylül'e kadar süre tanıdığı öğrenildi ve  Bakanlık, oda ve borsalara gönderdiği yazıda, FETÖ/PDY bağlantısı bulunan üyelerin istifaya zorlanması istemiş.”

Didim Ticaret Odası Başkanı Şaban Üstündağ basına yaptığı açıklamada  “Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan yazının kendilerine 16 Eylül Cuma günü ulaştığını belirterek, “Bizde buna istinaden çalışmalara başladık. Didim Kaymakamlığı Dernekler Masası’ndan 17-25 Aralık sürecinden sonra FETÖ/PDY ile bağlantılı derneklere odadaki meslek komitesinden kaydı olanların olup olmadığına bakacağız. Varsa bunların isimlerini Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) göndereceğiz. Eğer yoksa olmadığını belirteceğiz” diye açıklama yapmıştı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın gönderdiği yazıya karşılık. Didim Ticaret Odası, Şaban Üstündağ imzalı Didim Kaymakamlığına gönderilen yazıda.

“17.08.2016 tarih 193/3.1 sayılı Yönetim Kurulu kararına istinaden oluşturulan, Fetullahçı Terör Örgütü - Paralel Devlet yapılan-dırması (FETÖ/PYD) ile ilgili Tahkikat komisyonumuzun yapmış olduğu inceleme ve soruşturma için ekeki listede T.C. kimlik numaraları ve ad soyadları bulunan oda meslek komite üyelerinin ilçe dernekler büro şefliğine kayıtlı herhangi bir dernek üyeliği olup olmadığı, üyeliği varsa giriş çıkış tarihlerini tarafımıza bildirilmesini, gereğine yapılmasını arz ederiz. Bilgilerinize arz olunur.”

Bu dilekçeye göre, Didim Ticaret Odası, 17.08.2016 tarih 193/3.1 sayılı karara istinaden Fetullahçı Terör Örgütü - Paralel Devlet yapılandırması (FETÖ/PYD) ile ilgili ne zaman toplantı yapmış ve Tahkikat komisyonunu  kurmuştur.

Ben sorup artıştırdığımda kimsenin konudan haberi yok.

17.08.2016 tarih 193/3.1 sayılı böyle bir yönetim kurulu kararı yok. dolayısı ile Tahkikat komisyonu da yok.

Didim Ticaret Odası Başkanı Şaban Üstündağ, Kaymakamlığa Fetullahçı Terör Örgütü - Paralel Devlet yapılandırması ile ilgili yazdığı yazı hakkında doğru olmayan gerçek dışı bir bilgi mi veriyor?

Didim Ticaret Odasının, Didim Kaymakamlığına gönderdiği bu dilekçeden, Ticaret Odası yönetiminden kaç kişinin haberi var?

Ticaret Odası çalışanlarıyla ilgili FETÖ/PDY bağlantılarını araştırmak için kurulan tahkikat komisyonu personel listesini hem kaymakamlığa, hem de Emniyet Müdürlüğüne gönderip araştırılmasını istemişken Ticaret Odası Başkanı, Meclis Başkanı, Yönetim Kurulu üyeleri ve Meclis üyelerinin listesini sadece kaymakamlığa gönderip, DİDİM EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNE göndermemesinin arkasında saklanan nedir?

Didim Kaymakamlığı, Didim Ticaret Odasının kendisine yazdığı dilekçenin doğruluğunu araştırsa, sorgularsa nasıl bir sonuç çıkar?

Görünen köy kılavuz istemez ama, bekleyip sonucu göreceğiz.

Ticaret Odası başkanının veya Yönetiminin, Fetullahçı Terör Örgütü - Paralel Devlet yapılandırması ile ilgili, üyelerinde ve Didim kamuoyundan gizlediği, sakladığı, örtbas etmeye çalıştığı bir şeyler mi var?

Bu konu ile ilgili bir an önce, ilgili makamların açıklama yapması dileğiyle.

Not : Bu konuyla ilgili Didim Ticaret Odası Başkanlığının,  TOBB’e ve dolayısıyla Gümrük ve Ticaret Bakanlığına yazdığı cevabı yazıların, gerçek dışı olup olmadığı, tarafımızdan takip edilecektir.

 

 

Son değişiklik Pazartesi, 14 Kasım 2016 16:45
Ergun Korkmaz

Ergun Korkmaz

Ergun Korkmaz