20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 15 Haziran 2017 14:11

Sözüne değil, Özüne bakın.

Yazan  Ergun Korkmaz
Önümüzdeki dönem Ticaret Odası için yapılacak seçimlerde, H. Erbaş’a destek veren Ticaret Odası üyelerinin dikkatine.
2012 yılında, Didim AK Parti ilçe Başkanı olur olmaz H. Erbaş’ın ilk işi bakın ne olmuş.
(Bu bilgiler 2012 yılında Didim basınında çıkan haberlerden alıntıdır.)
Didim Kaymakamlığı tarafından, 2012 yılında Didim Cemevi'ne yıkım ve tahliye yazısı gelince, Didim’de  siyaset gerilmiş.
Didim CHP İlçe Yönetimi. Cemevi'ne yıkım ve tahliye yazısının, H. Erbaş’ın İlçe Başkanlığını kullanarak, Kaymakamlık makamına siyasi baskı yapması sonucunda gönderildiği iddiası, Didim kamuoyu hem fikirdi.
Didim CHP İlçe Yönetimi ve Cemevi yöneticileri “Cemevi'ne yıkım ve tahliye yazısı gönderme cesareti AKP zihniyetinden kaynaklanıyor.” demiş.
Didim CHP İlçe Yönetimi “ERBAŞ AKP'DEN İSTİFA ETMELİ” başlığı ile basına yaptığı açıklama da : “ERBAŞ'ın yeniden AKP İlçe Başkanı olur olmaz ilk çomak soktuğu konu Didim Cemevi oldu. Acaba buradan ne kadar oy tahvil edebilirim bakış açısı apaçık ortada olan durumun, samimiyetsizliği, ciddiyetsizliği, dayanksızlığı, Alevi yurttaşlarımız gibi bizi de ERBAŞ'ın üretmeye çalıştığı siyaseti gülerek izlememize sebep oldu. Bu konu hakkında ERBAŞ'ı muhatap alıp, yanıt vermeye bile gerek duymamıştım ama artık bir şeyler söylemek kaçınılmaz hale geldi.
Her şeyden önce, Hilmi ERBAŞ, bilboartlara yazdığı gibi Alevi yurttaşlarımızın hassasiyetlerini ve sorunlarını dert edinen bir siyasetçiyse, yanlış partide siyaset yapıyor.
Bu iddiasında samimi ve ciddiyse, bir an önce AKP'den istifa etmesi gerekir. Çünkü AKP Genel Başkanı daha çok yakın bir zamanda, Karacaahmet Cemevi'ne ucube dedi bir canlı yayında. Daha önce de cemevlerine cümbüşevi dediği gibi. Buna Alevi açılımı diye kocaman bir hiç ürettiklerini de ekleyelim. Ve de, Aydın İl Genel Meclisi'ne iki kez CHP'li Meclis Üyeleri'nin önergeleriyle gelen Cemevleri'ne yardım taleplerine hayır oyu veren AKP'li İl Genel Meclis Üyelerini ve olur vermeyene Valilik Makamı'nı da hatırlatırım kendisine. Alevilerin temel talepleri olan Diyanet'in konumu, Cemevlerinin yasal ibadethane statüsü ve zorunlu din eğitimi konularında AKP'nin tavrı ortadayken, Hilmi ERBAŞ'ın söyleminin ne kadar sahte olduğu kendiliğinden ortaya çıkıyor.  ERBAŞ Didim Cemevi ile ilgili her platformda konuşmaya çok hevesli ama hiç bunlara değinmiyor. Bu konulardaki görüşlerini de duysak… AKP sadece Didim Cemevi'nin değil, tüm yurttaki Cemevlerinin sorununu, sorunun ana kaynağı olan ibadethane statüsü olarak kabul edilmesini yasallaştırarak kökten çözebilir. Ama bunu yapmaz… ERBAŞ'ın Didim'de temsilcisi olduğu AKP zihniyeti Aleviler için; asimile etmekten, kendi Alevi tanımını dayatmaktan başka bir siyaset üretmiyor çünkü.” diye devam ediyor.
Bazı kişilerin kişisel menfaatlerinin ön plan da tutarak, siyasi görüşlerini unutmamalarını. H. Erbaş’ın geçmişinde neler yaptığını hatırlamalarını ve kiminle flört ettiklerini dikkate almalarını dilerim.
Bu kısa açıklamadan sonra, konumuza geri dönelim.
Açıklamanın bir bölümünde de, CHP İlçe Yönetimi, H. Erbaş’ın geçmişinden bazı hatırlatmalar yapmış.
“TARHAN, Hilmi ERBAŞ’ı şikayet etti!”
“AK PARTİ’DE  KARA  LEKE”
“İşte “Rüşveti’in KDV’li Belgesi”
“Didim’de AK Parti DİBE VURDU”
“SUSURLUK” gibi
“DOLANDIRICILIK SKANDALI” ve Didim Ticaret Odasında, H. Erbaş ve akrabaları hakkındaki iddiaları dile getirmiş ve “ERBAŞ AKP'DEN İSTİFA ETMELİ” demiş.
Neden?
Basın da çıkan haberler hakkında söylenenler ve iddiaları ne kadar gerçek olduğu konusunda herkes hem fikirdi.
H. Erbaş, yukarıda yazılan bu haberlerin hiç birine yalan diye bir şikayet yada dava açamadı. Çünkü sonucun ne çıkacağını iyi biliyordu.
Didim CHP İlçe Başkanlığının yaptığı açıklamaya cevaben. H. Erbaş, Didim AK Parti İlçe Başkanı olarak düzenlediği ilk basın toplantısın da, merak edilen sorular hakkında açıklamalarda bulunmuş.
“Ticaret Odası Başkanlığı ve geçmiş dönem ilçe başkanlığı görevi dönemlerinde ‘Yolsuzluk’ yaptığına ilişkin iddiaların olduğuna dair soruya “Bu konu ile ilgili söylentilerin tümü mesnetsiz iddialardan ibarettir ve iddia olmanın ötesine geçememektedir. 19 yıldır Didim’deyim, çeşitli görevlerde bulundum. Ne şahsımla ne de Ticaret Odası Başkanlığı dönemime ait. İddialara ilişkin dava veya Yargıya intikal etmiş somut bir girişim yok.” demiş.
Didim Ticaret Odasında, H. Erbaş ve akrabalarının iddia edilen olayları inceleyen. TOBB’u gönderdiği müffettişin incelemeleri bitmediğinden ve  raporun sonucu belli olmadığından ve diğer resmi makamlar hazırlık aşamasında olduğundan. O tarihte net bir cevabı olmadığından dolayı. “İddialara ilişkin dava veya Yargıya intikal etmiş somut bir girişim yok.”  cevabını vermek, H. Erbaş için 2012 yılında kolaydı.
2016 yılında Söke 2. Ağır Ceza Mahkemesinin “2008-2012 yılları arasında usulsüz bağış alma eylemleri nedeniyle üzerlerine atılı GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMAK suçundan. 7 ay 15 gün hapis cezası” ile sonuçlanmış bu olaya H. Erbaş bu gün ne diyor?
Duyanınız var mı?
Yoktur.
Çünkü sorma ve hatırlatma cesareti olanınız olduğunu sanmıyorum.
Geçmişinde DP, DYP’den sonra AK Parti'de de kapı önüne koyulan H. Erbaş için. “SOL” görüşlü olduğunu iddia eden densizler var. Hatta çok daha ileri gidip ‘Didim’de sol’u toparlayabilecek tek adam” diyebilecek kadar seviyesizleşen dallamalar var.
Ben, sağ tarafa s.çtıktan sonra, sol tarafa sıvamanın yersiz ve gereksiz olduğunu düşünüyorum.
Zamanında siyasi getirisi büyük olan, Etek öpme turları kapsamında, Amerika vizesi almak ve Amerikan konsolosluğu önünde hatıra fotoğrafı çektirip face’de paylaşmak modaydı. Bu günler de, kendini solcu olduğunu iddia eden bazı Zübükler. Siyaset uğruna Ankara’ya gider, Anıtkabir de resim çektirip, Face’de  paylaşırsa. Sakın ha şaşırmayın.
Benden söylemesi...
Son değişiklik Pazartesi, 19 Haziran 2017 12:18
Ergun Korkmaz

Ergun Korkmaz

Ergun Korkmaz