Biz insanoğlunun günlük mutsuzluğumuzun bir kısmının altında beklentilerin yattığı  üzerinde düşünmenizi istiyorum. Kızgın, suçlu, incinmiş, hüsrana uğramış, korkmuş, utanmış veya hayal kırıklığına uğradığınız zamanları hatırlayın ve sonra bu tür duyguların beklentilerinizle bağlantılı olup olmadığını lütfen düşünün. Yazının devamına geçmeden 1 dk düşünmenizi istiyorum. Bunu yaparken geçmiş, şimdi ve gelecek etrafında değerlendirmenizi istiyorum.
Beklentiler bizi farklı biçimde etkileyebilir. Örneğin, kendimizden beklentilerimiz, hayatımızda başkalarından beklentilerimiz ve başkalarından algılanan beklentilerimiz var.  Hepimizin ihtiyaçlarımızla, isteklerimizle, değerlerimizle ve inançlarımızla bağlantılı çok sayıda beklentimiz var. İşlerin nasıl 'olması gerektiğini' düşündüğümüze dair bir fikir yaratırlar. 


Kendimizden beklentilerimiz genellikle en talepkar olanlardır ve daha çok çalışmak, daha iyi bir ebeveyn/partner/kız/oğul/meslektaş olmak, daha başarılı olmak, kilo/sağlık hedeflerine ulaşmak, daha verimli olmak, daha mutlu olmak veya her zaman olmak gibi şeyleri içeriyor Başkalarının beklentileri de zor ve sinir bozucu olabiliyor. Partnerinizden evde daha fazla şey yapmasını, daha az para harcamasını, ebeveynliği daha iyi paylaşmasını, içgüdüsel olarak nasıl hissettiğinizi veya ne düşündüğünüzü anlamsı veya daha az dikkatinin dağılmasını bekleyebilirsiniz. Veya çocuğunuzun daha sorumlu, daha kibar, daha az dikkati dağılmış, okul çalışmalarına daha fazla bağlı olmasını veya daha az oyun oynamasını beklediğiniz zamanlar olabilir.  
Kendimiz ve başkalarına karşı sahip olduğumuz beklentileri fark edip tespit edebilirsek, bu beklentilerin gerçekçi ve bizim için yararlı olup olmadığını veya değerlerimize uygun yaşamamıza ve iyi işlememize engel olup olmadığını sorgulayabiliriz. Kendimizi veya bir başkasını gerçekçi olmayan bir standartta tuttuğumuzun bilincine vararak, rahat ve kendimizle uyumlu beklentileri koruyabilir ve bize iyi hizmet etmeyen beklentileri ayarlayabiliriz.


Beklentileriniz veya 'yapmanız gerekenler' hakkında düşünmek için biraz zaman ayırın. Gerçekçi mi? Gerçekten önemliler mi? Kendiniz ve başkaları için nasıl olmak istediğinizle uyumlu mu? Başkalarından beklentilerinizi ve onların sizden beklentilerini açıkça netleştirirseniz bu, başkalarıyla ilişkileri geliştirirken beklentilerin makul ve kabul edilebilir olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilir. Kendinizden ve başkalarından anlaşılmayan ve mantıksız beklentilerin, olmak istediğiniz kişi gibi davranmanıza, başkalarıyla olan ilişkilerinize, etkili davranmanıza ve istediğiniz hayatı yaşamanıza engel olup olmadığını düşünün.


Eğer öyleyse (ve çoğumuzun öyle olmadığını söyleyeceğini tahmin edebiliyorum!), amaç ve değerlerimizle uyum sağlamamıza yardımcı olabilecek beklentileri belirleyerek, beklentilerimizi ve eylemlerimizi daha yardımsever, şefkatli ve kendimizle uyumlu olacak şekilde ayarlayabiliriz. . Bunu yapmak için, ilişkiler, iş/eğitim, kişisel gelişim, sağlık ve boş zaman gibi hayatınızın belli alanlarında size rehberlik edecek soruları sorarak daha gerçekçi beklentileri belirlemek için biraz zaman ayırın:
· Dünyada nasıl davranmak, yaşamak ve ortaya çıkmak istediğinize - kendinize, başkalarına ve çevrenizdeki dünyaya nasıl davranmak istediğinize mi dayanıyorlar?
· Şimdiki zamana mı odaklanıyorlar (geleceğe değil)?
· Kontrolünüzde mi?
· Önemliler mi? Gerçekten önemliler mi?
· Günlük yaşama rehberlik edebilirler mi?

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner26

banner27