60 YAVRU KURTULDU

Aydın’ın Didim ilçesinde Parlamenterler Sitesinde 2 yuva yapan C.carettalardan sonra, hemen 2 km. yakınında Aquasis otel kumsalına yuva yapan C.carettanın da yavru çıkışları tamamlandı.

15 Eylül 2021 Çarşamba 11:45
116 Okunma
60 YAVRU KURTULDU

Aydın’ın Didim ilçesinde Parlamenterler Sitesinde 2 yuva yapan C.carettalardan sonra, hemen 2 km. yakınında Aquasis otel kumsalına yuva yapan C.carettanın da yavru çıkışları tamamlandı.
EKODOSD derneği tarafından otelin güvenlik personeline 45. Günden itibaren yuva çıkış kontrolü yapmaları için eğitim verilerek, her gün düzenli olarak kontrollerinin yapılması sağlandı.
12 gün geceleri büyük bir sabırla verilen görevler yerine getirildi. Ancak yavrular bir türlü çıkmadı.
Hemen yakınındaki Parlamenter Sitesi plajı yuvasındaki yavrular 1 hafta erken çıkmasına rağmen, Aquasis oteli kumsalındaki yuvadan 57. Günde hiçbir yavrunun çıkmaması şüphe uyandırdı.
EKODOSD derneğinden Bahattin SÜRÜCÜ ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Aydın Şube Müdürü Egemen İşcan ve personelleri, Aquasis otel sahibi ve yöneticileri ve otelde konaklayan misafirlerin katılımıyla, yuva kontrolü yapıldı.
Kumsalın dolgu olması ve plaja sonradan getirilen kumların iri ve sıkı olması, yuva alanının da denize yakınlığından taban suyunun birikmesi nedeniyle, yavruların yumurtadan çıktığı ancak yukarı çıkamadığı görüldü.
Yuvadan çıkarılan yavrular, kanal açılarak sağlıklı bir şekilde denize gönderildi. Eğer zamanında müdahale edilmeseydi tüm yavrular ne yazık ki ölmüş olacaktı.
Yapılan kontrollerde C.carettanın yuvaya 83 yumurta bıraktığı ve 60 yavrunun sağlıklı bir şekilde denize ulaştığı ve 23 yumurtanın da taban suyunda bozulduğu tespit edildi.
Aquasis Otelin sahibi Kadir Karakaya, “Dünyadan farklı ülkelerden misafirler ağırlıyoruz, ancak kumsalımızdaki misafirlerimiz bizim için çok özel ve anlamlıdır. Bizim kumsalı tercih etmeleri, yuvadan sağlıklı bir şekilde çıkarak denize ulaşmaları, bizleri ve otelimizde konaklayan misafirlerimizi çok memnun etmiştir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Yaşasın Hayat…” dedi.

Haber Merkezi. Ekodosd.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol