Eğitim Sen: KPSS İddiaları Ciddi Ve İkna Edici Bir Açıklamayı Zorunlu Kılmaktadır!

Didim Eğitim Sen Temsilciği, KPSS iddialarıyla ilgili basın açıklaması yayınladı.

03 Ağustos 2022 Çarşamba 10:33
Eğitim Sen: KPSS İddiaları Ciddi Ve İkna Edici Bir Açıklamayı Zorunlu Kılmaktadır!

KPSS 2022’deki soruların daha önce Yediiklim Yayınları’na ait deneme sınavlarında çıktığı iddialarına ilişkin açıklama yapan Didim Eğitim Sen Baştemsilcisi Belkıs Kahraman “KPSS iddiaları ciddi ve ikna edici bir açıklamayı zorunlu kılmaktadır!” dedi.
Baştemsilci Kahraman tarafından yapılan açıklamada; “Çeşitli sosyal medya mecralarında ve haberlerde, KPSS 2022 sorularının “Yediiklim Yayınları”na ait deneme sınavlarında yer aldığına dair iddialar ve bu iddiaları destekleyen örnekler yer almaktadır. Her ne kadar ÖSYM iddiaların asılsız olduğu yönünde bir paylaşım yapmışsa da iddiaların daha ciddi biçimde ele alınması gerekmektedir. Bu nedenle kamuoyunu ikna edici bir yöntem izlenmelidir.
Kaldı ki;
Geçmiş yıllarda KPSS ve YGS’de yaşanan kopya skandalları ve söz konusu skandallar karşısında siyasi iktidarın hep bir ağızdan “kopya yok, şifre yok” demesine rağmen ortaya çıkan gerçekler,
Yaşanan skandalların yargı tarafından üstünün örtülmeye çalışılması,
Kurum yöneticilerine siyasi iktidarın arka çıkması,
Haklarını savunan öğrenciler ile çocuklarının ve öğrencilerinin emeğini, geleceğini savunan velilerin ve öğretmenlerin darp edilmesi, haklarında açılan davalardan cezalar alması,
Yaşanan skandalların ancak ve ancak AKP ve cemaat kavgasından sonra açığa çıkması,
Bu süreçte kimsenin siyasi sorumluluk almaması ve getirilen her eleştirinin “Algı yaratılıyor, delil yok, siyasi istismar konusu yapılıyor!” denilerek susturulmak istenmesi zihnimizde tazeliğini korurken, söz konusu iddialar herkesin aklında soru işaretleri oluşturmaktadır.
GENÇLERİN VE ÖĞRENCİLERİMİZİN YARINA DAİR GÜVENLERİNİ YOK EDİYOR!
Özellikle belirtmek isteriz ki siyasi iktidarın “bizden olanlar ve olmayanlar” diye toplumu kutuplaştırdığı ve bunun da normalleştirilmek istendiği bir dönemde, bu ve benzeri iddialar, gençlerin ve öğrencilerimizin umutlarını ve yarına dair güvenlerini yok ediyor!
Her sınav için adaylardan yüksek tutarda paralar isteyen ÖSYM’nin ve geçmişteki skandallar sonrasında ÖSYM’nin yapısını değiştiren siyasi iktidarın asıl sorumluluğunun “böylesi iddiaların gündeme dahi gelmesini engellemek” olduğu unutulmamalıdır!
Benzer skandalları protesto ettiği, gençlerimizin emeğine ve geleceğine sahip çıktığı için üyeleri yargılanan ve cezalar alan bir sendika olarak, bu süreci yakından takip edeceğimiz bilinmelidir.
Bu kapsamda yaşanan skandalın ardındaki gerçeklerin tüm boyutlarıyla açıklanmasını, KPSS soru kitapçığının tamamının yayınlanmasını ve KPSS’ye giren gençlerimizin hak kaybı yaşamasının engellenmesini istiyoruz!” ifadeleri yer aldı.
KPSS 2022 İPTAL EDİLSİN!
Baştemsilci Kahraman, ÖSYM Başkanının görevden alınmasının şaibeleri güçlendirdiğini ifade ederek, KPSS 2022’nin iptal edilmesi gerektiğini etti. Kahraman, açıklamanın sonunda “Gece yarısı görevden alma kararı ile birlikte ifade ettiğimiz şaibeler güçlenmiştir. 20 yıldır uygulanan şaibeli sınav sistemi, sınavdan sonra uygulanan mülakat  gençlerin geleceğini çalmanın aracı haline getirilmiştir.” İfadelerine yer verdi.
HABER: ELİF DİKBAŞ

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner26

banner27