10 Ekim Ankara Katliamının 6.yılı: ‘Elif Kanlıoğlu Barış Parkı’nda anıldı 

10 Ekim 2015 yılında Ankara’da KESK, DİSK, TTB ve TMMOB tarafından düzenlenen ‘Emek, barış ve demokrasi’ mitinginde gerçekleşen bombalı saldırıda hayatını kaybedenler Didim’de anıldı.

11 Ekim 2021 Pazartesi 10:07
71 Okunma
10 Ekim Ankara Katliamının 6.yılı: ‘Elif Kanlıoğlu Barış Parkı’nda anıldı 

10 Ekim 2015’te Ankara Garı önünde, IŞİD terör örgütü tarafından düzenlenen canlı bomba saldırısında hayatını kaybedenler, olayın 6. yılında Didim Demokrasi Platformu bileşenleri tarafından bir araya gelindi. 
Didim Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi bahçesinde bir araya gelen kitle,  Selanik Caddesi üzerinde bulunan Elif Kanlıoğlu 10 Ekim Barış Parkına yürüdü. Yürüyüşte, saldırıda hayatlarını kaybedenlerin fotoğraflarını taşırken, yol boyunca ’10 Ekim’i unutma!’, ‘Faşizme Karşı Omuz Omuza’ gibi sloganlar atıldı.
Patlamada hayatını kaybeden 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Didimli Elif Kanlıoğlu adına yapılan parkta gerçekleşen anma etkinliğine, Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, Başkan Yardımcıları Zeynel Şener, Yusuf Deveci, Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan, Demokrasi Platformu bileşenleri ve vatandaşlar katıldı.
Didim Elif Kanlıoğlu Parkı'na gelen kitle katliamın gerçekleştiği saat olan 10:04’de saygı duruşunda bulundu.  Gerçekleşen basın açıklamasını Didim Demokrasi Platformu adına Türkan Şener okudu.
Şener tarafından yapılan basın açıklamasında, “7 Haziran 2015 Seçimleri sonrasında ülkede egemen hale getirilmeye çalışılan şiddet ve korku iklimine karşı barışı, demokrasiyi ve emeğin haklarını savunmak için DİSK, KESK, TMMOB ve TTB olarak tüm yurttaşlarımızı “Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’ne katılmak üzere Ankara’ya davet etmiştik.
Yaptığımız çağrıya kulak veren on binlerce yurttaşımız emek, barış ve demokrasi özlemiyle Türkiye’nin dört bir yanından yola çıkmış ve Ankara Garı önünde buluşmuştu.
10 Ekim 2015 sabahında bu alanda yüreklerinde sevgi, gözlerinde gülümseme, dillerinde barış türküleri olan on binlerce kişi kardeşçe yan yana bulunuyordu. O karanlık dönemde hepimize umut veren bu coşkulu birliktelik saat 10’u 4 geçe birbiri ardına patlayan iki bomba ile kana bulandı.
IŞİD üyesi iki canlı bomba tarafından gerçekleştirilen kanlı saldırı sonucunda 103 arkadaşımız hayatını yitirdi. 500’e yakın arkadaşımız yaralandı ve sakat kaldı.
Türkiye tarihinin en büyük kitle katliamında kaybettiğimiz bütün arkadaşlarımızı saygı ve özlemle anıyoruz. Arkadaşlarımıza olan hasretimiz, her geçen gün daha da büyüyor.
Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıllarda, tutuklu sanıklar yönünden 10 Ekim Davası karara bağlandı ve 9 kişi hakkında 101 kez ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi. Ayrıca, Ana dosyadan tefrik edilen firari sanıkların yargılandığı dosya, Türkiye’de ilk defa İnsanlığa Karşı Suç kavramının yargıya konu edilmiş dosyası oldu. Bu yönüyle 10 Ekim Katliamı, Türkiye siyasi tarihi ve yargı tarihi bakımından da kamuoyunu ilklerle buluşturan bir konumdadır.
Halihazırda ceza dosyası kapsamında 16’sı firari, biri tutuklu 17 sanık yönünden yargılama devam etmekte olup davanın duruşması; 24 Kasım’da Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecektir.
Ceza dosyası kapsamında dosyaya katılanlar olarak bizlerin talepleri ile damla damla kazandırılan deliller ile artık hepimiz biliyoruz ki; bugün 6. Yıl anmasını yaptığımız, devasa acılara karşılık gelen bu katliam önlenebilirdi. İki seçim arasında, 2015 yılının karanlık bir dönemine tekabül eden 10 Ekim Ankara Katliamı siyasi bir cinayettir.
Yakın tarihimizin en karanlık döneminin aydınlığa kavuşması için siyasetçileri de ellerine vicdanlarına koymaya, gerçekleri açıklığa kavuşturmaya çağırıyoruz: Türkiye’nin barış umuduna darbe vuran, insanları sokağa çıkamaz hale getiren 7 Haziran ile 1 Kasım 2015 seçimleri arasında yaşanan olayların sorumlusu kimdir? Bizim çocuklarımız neden öldürüldü?
Bilinmelidir ki, insanlığa karşı işlenen bu suçların faillerini gizleyenler, bu suçların ortağıdır. İktidarını korumak için toplumu kaos ve şiddet sarmalına sürükleyenleri asla unutmayacağız. Kardeşlerimizin hayatlarından, bizlerin acılarından oy devşirenleri asla affetmeyeceğiz.
2021 yılı Temmuz ayında Danıştay tarafından verilen, devletin bu katliamlardan dolayı “kusursuz” olduğu ve ölenlerin, yaralananların kusurlu ve borçlu çıkarıldığına dair kararı, katliamın 6. Yılında vicdanları yaralamaktadır.
Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi yitirdiğimiz arkadaşlarımızın en büyük emanetidir. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.
Katliamın 6.yılında, bombaların patladığı bu acı dolu meydandan bir kez daha sesleniyoruz:
Kaybettiklerimizi unutmayacağız, unutturmayacağız.” ifadeleri yer aldı. 
HABER: ELİF DİKBAŞ


 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol