DİYED VE Didim Belediyesi engellileri yemekte buluşturdu 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Didim Yöresi Engelliler Derneği (DİYED) ve Didim Belediyesi işbirliği ile engellilerle ve aileleriyle yemek düzenlendi. 

03 Aralık 2021 Cuma 14:14
DİYED VE Didim Belediyesi engellileri yemekte buluşturdu 

Altınkum’da bulunan Barış Kafede düzenlenen yemeğe Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, Belediye Başkan Yardımcısı Öznur Gündoğdu, CHP Didim İlçe Başkanı Nurettin Koçak, DİYED Başkanı Bedri Altıntaş, dernek üyesi engelliler ve aileleri katıldı. 
“Engelli bireyin hakkı olan verilsin”
DİYED Başkanı Bedri Altıntaş, yemek sonrası yaptığı konuşmada engellileri kapsayan 2022 yasası ve engelli bakım ücretine değindi. Altıntaş, “Engelliler sorunlarını Belediye Başkanımıza anlatıyor. Ama engellilerin sorunları yereldeki idarecinin çözebileceği sorun değil. Türkiye’nin genel bir sorunudur ve yasal düzenlemelerle çözülür. Didim’de dernek olarak federasyon ve konfederasyonla birlikte çalışma yapıyoruz. Bu çalışmalardan en önemlisi de engellilerimizin en büyük sorunu 2022 yasası ve engelli bakım ücreti sorunlarıdır. Türkiye’de SMA hastalarının yaşadığı sorunlarda var. SMA hastaları için de dün yasal bir düzenleme kabul edildi ama ne olacağı belli değil. Umarız Sağlık Bakanlığı ve hükümet bir an önce bu sorunu çözmüş olacak. 2022 yasası ve engelli bakım ücretiyle ilgili belli bir ücret ortaya konuluyor ve hanede yaşayan kişi başına göre gelir hesaplıyor. O gelir geçilirse maalesef ki bakım ücreti kesiliyor. Bu kaldırılmalı ve engelli bireyin hakkı olan verilsin. Bunun varlığıyla yokluğu hesaplanmasın çünkü engelli bireyin kendi hakkıdır.” Diyerek, dernek faaliyetleri ile ilgili kısa bir bilgilendirme yaptı. 
“Ailelerimizin yüklendiği sorumluluk çok fazla”
Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay ise yaptığı konuşmada, “Yasalardaki eksikliğin bizim de elimizi kolumuzu bağlamasından dolayı bazen biz de olmamız gereken olamıyoruz. Bu aralar çok sık duyuyoruz. Geliyor gelmekte olan.. Geldiği zaman bu eksikliklerin hepsini gidereceğiz bundan emin olabilirsiniz. Ankara bunları hallettikten sonra geride sahada olan bizler, bu yasal düzenlemelerden aldığımız güç ve yetkiyle eksik olan her şeyin yerine yenilerini koyarak, azimle çalışacağız. Farkındalık gününde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Ailelerimizin yüklendiği sorumluluk çok fazla hepimiz bunun farkındayız. İhtiyacınız olan noktalarda bazen yanınızda olamıyoruz. Bizleri mazur görün. Emin olun ki gönlümüz her zaman sizlerle beraber. El ele vererek daha güzel günler için hep beraber çalışacağız. Biz buna hazırız ve hazır olmaya da devam edeceğiz. Dernek başkanımız Bedri Bey’e yaptığı çalışmalardan dolayı çok teşekkür ediyorum.  Eksik olan durumları dernek başkanımıza iletirseniz, biz de üzerimize düşen görevleri o kanaldan alarak daha hızlı gidereceğiz. Katılımızın için teşekkür ediyorum.” dedi.
HABER: ELİF DİKBAŞ

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner26

banner27