Köpek sahiplerinin dikkatine! Son gün 14 Ocak!

Yasaklı köpek ırklarının kayıt altına alınması ve kısırlaştırılması için verilen süre 14 Ocak'ta sona eriyor. Kanuna aykırı davrananlara ise idari para cezası kesilecek. 

13 Ocak 2022 Perşembe 10:19
Köpek sahiplerinin dikkatine! Son gün 14 Ocak!

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanuna göre, 14 Temmuz 2021 tarihinden önce sahiplenilmiş olan; American Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, American Staffordshire Terrier,  American Bully ırkı “tehlike arz eden köpek ırkları” grubunda yer alan köpeklerin 14 Ocak 2022 tarihine kadar kısırlaştırılması gerekiyor.  Kısırlaştırılmasına dair belgeyle birlikte İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvurarak köpeklerini Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kayıt sistemine kaydettirmeleri gerekiyor.
14 Ocak 2022 tarihine kadar kayıt işlemi tamamlamayan söz konusu ırk köpek sahiplerine 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununa göre, idari para cezası uygulanarak, köpeklere el konulur ve bu hayvanlar belediyeler tarafından hayvan bakımevine götürülür.
Diğer ırk köpekler ile kediler ve gelinciklerin ise 31 Aralık 2022 tarihine kadar kimliklendirilmeleri zorunlu olup, hayvan sahiplerinin İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri veya serbest Veteriner Hekim Muayenehanelerine başvurmaları gerekmektedir.
HABER: ELİF DİKBAŞ

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner26

banner27


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/mavidid1/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/mavidid1/public_html/index.php on line 344