Selda Bağcan rüzgar gibi yıktı, geçti: Binler meydana sığmadı 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Didim’de büyük bir coşku ile kutlandı. Didim Belediyesi tarafından gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında Türk Halk Müziği sanatçısı Selda Bağcan Didimlilerle buluştu.

30 Ekim 2021 Cumartesi 09:46
Selda Bağcan rüzgar gibi yıktı, geçti: Binler meydana sığmadı 

Cumhuriyet’in 98 yıldönümü, Didim’de muhteşem bir etkinlikle kutlandı. Didim Belediyesi tarafından gerçekleştirilen, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında, Selda Bağcan konseri düzenlendi.  1970’li yıllardan günümüze Türkiye’de ve Dünyada ardından bahsettiren Türk Halk Müziği’nin ve özgün müziğin güçlü sesi Selda Bağcan Didimlilere unutulmaz bir gece yaşattı. 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Didim Cumhuriyet Kent Meydanı’nda gerçekleştirilen Selda Bağcan konserine Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, Belediye Başkan Yardımcıları Yusuf Deveci, E. Öznur Gündoğdu, Zeynel Şener, Belediye Meclis üyeleri, siyasi parti ve STK temsilcileri ve binlerce vatandaş katıldı.  

Halk oyunu gösterisi ile başlayan konser öncesi konuşma yapan Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, sahneye geleceğin teminatı olan çocuklarla birlikte çıktı. Sahnede konuşma gerçekleştiren Başkan Atabay, “Türkiye’nin laik, demokrat, aydın, Atatürkçü Didimlileri hepiniz hoş geldiniz. Sizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum. İnanılmaz bir kalabalık var, inanılmaz bir görüntü Didim böyle, Türkiye böyle. Türkiye Demokratik ve insan haklarına saygılı bir ülkedir. Çünkü Türkiye’yi bu çizgiye Mustafa Kemal Atatürk getirmiştir. Onun gösterdiği yol budur.” dedi.

“Bu ülke onun çizgisinden döndürülemez”
Başkan Atabay “Sevgili Didimliler, bugün inanıyorum ki şu, Cumhuriyet Kent Meydanı’nı dolduran alandaki kadar insan Mustafa Kemal Atatürk’ün bu ülkeyi kurtaracağım ve bunu halkın azmi ile yapacağım diyerek 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktığı kadar insan yoktu.  O yoksulluk içerisinde, o yokluk içerisinde ama çelik gibi bir irade ile bir avuç arkadaşı ile beraber bu ülkeyi laik bir ülke, bir Cumhuriyet kuracağım diye çıktığı yolda başarı sağlayarak bütün emperyalistleri dize getirerek bize bu Cumhuriyeti hediye etti. Bu ülke onun çizgisinden dönmez, döndürülemez.” dedi. 

“Böyle bir lider hiçbir millete nasip olmamıştır”
Başkan Atabay, “Atatürk’ün birçok özelliği var, bunu bütün dünya biliyor. Size Atatürk’ün 2 tane özelliğinden bahsedeceğim. Mustafa Kemal Atatürk ne dediyse yapmıştır. Çöken bir imparatorluktan yeni bir Cumhuriyet doğacaktır ve bunu Türk ulusu ile beraber yapacağım, o zeki milletle bu Cumhuriyeti kuracağız dedi. Bunu daha Trablusgarp’da ataşelik yaparken dedi. Laik bir devlet, laik bir Cumhuriyet kuracağım dedi. Kurdu. İşte biz o Cumhuriyet’te yaşıyoruz. O Emperyalistler çelik zırhlı gemileri ile İstanbul’a geldiklerinde, onlara tek bir cümle söyledi. Geldikleri gibi giderler dedi. Sözünü tuttu. Hepsi gitti.  Harf devrimi yapacağım dedi, Sanayi kuracağım dedi fabrikalar kurdu. Yani kendi milletine verdiği sözlerin hepsini tuttu. Bu ülkeyi muhasır medeniyetler seviyesine çıkaracağım dedi. Daha Avrupa ülkeleri o zaman kadınlara seçme ve seçilme hakkı vermezken, Atatürk onlardan önce verdi. Türkiye’nin o günkü durumu içinde yaptı bunları. Kurtuluş savaşında cepheden savaşı bırakıp gelip, Türkiye’deki okulların nasıl bir eğitim yapacağına belirlemek için 1. Eğitim Şurasını topladı. İşte bu böyle bir lider, böyle bir insan dünyada Türkiye’den başka hiçbir millete nasip olmamıştır” dedi. 

“Onun gösterdiği yoldan ayrılmayacağız”
Atabay, “Siyasi iktidarlar gelir geçer, ama görüyorsunuz, işte kaya gibi, çelik gibi Atatürk’ün kurduğu bu laik Cumhuriyeti koruyacak insanlar, böyle meydanları dolduruyor. Işık gözüküyor ışık, Atatürk’ün o bir çift mavi gözleri gözüküyor. Onun ilkelerinden ayrılmayacağız, onun gösterdiği yoldan ayrılmayacağız “dedi.

“Her şey çok güzel olacak”
Atabay, “Sevgili dostlar, bakın 2 yıl sonra Cumhuriyet’imizin 100. Yılını kutlayacağız. Türkiye’nin her yerinden çok daha özgür bir şekilde kutlanacak. Hep beraber kutlayacağız.  Geliyor gelecek olan, geliyor gelmekte olan, her şey güzel olacak. Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Mustafa Kemal Atatürk.  Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay’ın konuşmasının ardından sahneye çıkan Türk Halk Müziği ve Anadolu Rock Müziği’nin efsane isimlerinden Selda Bağcan Didimliler için birbirinden güzel şarkılarını söyledi. Binlerce kişinin doldurduğu Cumhuriyet Kent Meydanı’nın da Selda Bağcan Didimli vatandaşlara unutulmaz bir gece yaşattı.

HABER: ELİF DİKBAŞ

Son Güncelleme: 30.10.2021 10:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner12

banner13


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/mavidid1/public_html/index.php on line 344