Vatan insanın doğup büyüdüğü ve yaşadığı yerdir, Arapçadan dilimize alınmıştır, eş Türkçe anlamı yurttur. Bir ulusun egemen ve bağımsız olarak üzerinde yaşadığı toprağı, kara ve deniz suları ve havası yurdun temelini teşkil eder.
Vatanın sınırları uluslararası anlaşmalarla kabul edilmiş olması şarttır. Aynı yurtta yaşayanlar vatandaş olurlar.
Çağımızda çoğalan göçler vatandaşlık konusunu güncel ortama taşımaktadır. 
Türkiye’de de vatandaşlık konusu güncel. Av. Öner Bulut 23.05.2022 tarihinde Cumhuriyet Gazetesi’nde Vatandaşlık Düzenlemesi, başlığıyla detaylı olarak yazdı.
Göç ettiği ülkeye yerleşen, yerleşmek isteyenlerin sayısı oldukça kabarıktır.
İstatistiğine güvenilen Almanya’da yirmi iki milyon insanın geçmişinde göç hikâyesi vardır.
Alman vatandaşlığı kanunu yalnız doğum ile mümkün kılıyordu. Yeşiller partisinin gayreti ile kana bağlı vatandaşlığa yerleşen göçmenlere verilen imkân kanunla ilâve edilmiştir.
Yasa Federal Almanya tümünde uygulanır. Fakat eyaletler bazı düzenleme getirerek bürokraside değişiklik ve kolaylık getirebilir.
Berlin Büyük Şehir Parlamentosu bu konuyu tekrar canlandırmaya karar vererek, programına almıştır.
İdare eden Belediye Başkanı Franziska Giffey, İkinci Belediye ve SPD Parlamento Grup Başkanı Raed Saleh basın açıklaması yaparak yeni düzenleme hakkında bilgi vermiştir. Ayrıca bu açıklama parti üyelerine de iletilmiştir.
İlçemden Milletvekili olan Sabahat Atlı ve diğer Milletvekili Orkan Özdemir, bana bilgi iletti. Onlardan aldığım bilgi ışığında bu yazıyı kaleme alıyorum, iyi ki varsınız diyor ve kendilerine teşekkür ediyorum.
Berlin başkent ve metropol olarak dünyanın her yerinden göç ve sığınmacı alıyor. Fakat benim bu yazımda konum göçmenler ve vatandaşlık hakları.
Berlin’de yılda altı bin göçmen Alman vatandaşı oluyor. Yeni hükümet bu sayıyı yılda yirmi bine yükseltmeyi plânlıyor. Berlin göç alan bir şehirdir, bununla gurur duyar. Bu nedenle bütçe ayrıldı, vatandaşlık dairesine ilâve yapılıyor, yeni memur atanacak.
Berlin yeni Berlinlilerle zenginleşiyor hem şehrimiz hem de yıllarca şehrimizde yaşayan göçmenler ve çocukları bundan faydalanacak.
Yurttaşlık bilgisi dersinde okulda öğrenmiştim, vatandaşın devlete karşı, devletin vatandaşa karşı hak, görev ve sorumluluğu vardır.
Vatandaş olmak isteyen göçmenler, 310 maddi soruları cevaplayarak teste hazırlanır. Mülâkat esnasında 33 soru sorulur, 17 soruya cevap veren kazanmış oluyor. Sorular devlet vatandaşlık sayfasında verilmiştir, ücret vermeden hazırlanmak mümkündür.
Vatandaş Hakları: 
Alman vatandaşı olan, eşit hak ve sorumluluk üstlenir. Yaşadığı eyalette ve Federal Almanya için seçme ve seçilme hakkı kazanır. Avrupa’da serbest vizesiz seyahat edebilir. Meslek seçiminde hür olmak, devlet memuru olmak mümkündür.
Alman vatandaşı olmadığım için seksen yıllarında tarih dersini branş olarak seçemediğimi hatırladım. Devlet değil ücretli memur olarak çalıştım.
Yurtdışında bir sorunla karşılaşılırsa, Alman konsolosluğu tarafından vatandaş korunmaya alınır.
Bütün AB üye ülkelerinde çalışma ve tahsil yapma hakkı vardır. Torunum okulda dört dil öğreniyor. Türkçe evde öğreniyor. Torunlarımız için güzel, güneşli günler göreceğiz. 
Alman pasaportu dünyanın bütün ülkelerinde saygı gören konumundadır. Sınırlarda gümrük ve diğer görevli memurlar tarafından güler yüzle karşılaşır, belgelere şüpheli bakılmaz.

Vatandaşlık Şartları:  
Sınırsız oturma izini veya hakkını kazanmış olmak. Kesintisiz Almanya’da sekiz yıl yaşıyor, çalışıyor olması gerek. Belirli bir kimliği ve getirdiği bir vatandaşlığa sahip olması gerekiyor.
Anayasayı ve diğer düzen kuralları tanıma şartı getiriliyor.
Sahip olduğu vatandaşlıktan ayrılması lâzım. Bu noktada Türklere uygulanan yasa haksız oluyor. Zira önceki vatandaşlığını kaybetmeden Alman vatandaşı olabilen elli sekiz ülkeden daha fazla ülke vatandaşı bulunmaktadır.
Sözlü ve yazılı Almancayı iyi bildiğini Almanya’da kazandığı karne ve diploma ile belgelemesi, yoksa dil testini kazanması şarttır.
Hak, hürriyet ve toplum kurallarını anayasayı tanıdığını yapılan testi başararak ispat etmesi.
Geçimini sağlayacak geliri olması, millî güvenlik ve kamu düzeni bakımından engel hali bulunmaması gerekiyor. Ceza almamış olması şartı aranıyor.
Almanya yaşam kurallarını ve medeni kanunu tanıması, kız çocuklarını okutma ve tek eş evliği gibi.
Yetişkinler için bürokrasi ücreti: 255 €, çocuklar için 51 €.
Kim vatandaşlığa baş vurabilir, doğum ile vatandaşlık kazanma sorularını cevaplamaya ikinci bölümde devam edeceğim.

Hoşça kalın!

Vatandaş olma ile ilgili şartlar için internet adresi:
https://www.bamf.de 

   
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner26

banner27