Kibele’den Kadın Cinayetlerine tepki 

Didim Kibele Kadın Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği son günlerde yaşanan kadın cinayetlerine değinerek 25 Kasım’da alanlarda olacaklarını ifade etti. 

15 Kasım 2021 Pazartesi 09:49
Kibele’den Kadın Cinayetlerine tepki 

Kibele Derneğince yapılan yazılı açıklamada son günlerde artan kadın cinayetlerine tepki gösterildi. Konuyla ilgili açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Yine değil hala Kadın Cinayeti. Kısa bir süreliğine geldiğin İstanbul’da kaldığın yere yürüyerek giderken samuray kılıcı ile öldürebilirsin, boşanma aşamasında çocuklarının gözleri önünde taksi ile ezilerek katledilebilirsin, ama “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” diyenleri kriminalize  edip katilleri koruyanlar, bilmeze, görmeze yatarlar.
Kadın kırımında ilk sorgulanan, olaya konu olan şiddet veya cinayet değil, kadının kendisi oluyor. Önce bir sınava tabi tutuluyor kadın, saat kaçta, nerede, nasıl, şiddete uğramış veya katledilmiş, ne giymiş, uygulayan kimmiş vs. vs. 
Tüm bu soruların içerisinde esas olan, kadına şiddet değil, kadının şiddeti nasıl gördüğü oluyor. Katledilenin söz, nişan, tatil fotoğraflarını her yerde görürüz ama  failin fotoğrafını hiç görmeyiz. Kadın katliamları, erkek egemen basında “haberin süsü” olarak yerini alıyor. 
Cezasıslık politikasından cesaret alanlar türlü bahanelerle kadınları katlediyor. Haklarımıza ve hayatlarımıza yönelik saldırılara karşı birlikte ve çok güçlü olduğumuzu biliyor ve haykırmaya devam ediyoruz:
 “İstanbul sözleşmesi yaşatır.”
Kadın cinayetlerini ve kadına yönelik her türlüşiddeti durdurmak, şüpheli ölümleri açığa çıkarmak için 25.Kasım’da meydanlardayız.
Sen yoksan bir eksiğiz.”

HABER: ELİF DİKBAŞ


    
 

Son Güncelleme: 15.11.2021 09:59
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner26

banner27


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/mavidid1/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/mavidid1/public_html/index.php on line 344