ADD Başkanı Bacaksız “Yaşasın Cumhuriyet”

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Didim Şube Başkanı Türker Bacaksız, 29 Ekim Cumhuriyetin kuruluşunun 98. yıldönümü nedeniyle yazılı basın açıklamasında bulundu.

27 Ekim 2021 Çarşamba 13:34
220 Okunma
 ADD Başkanı Bacaksız “Yaşasın Cumhuriyet”

ADD Didim Şube Başkanı Bacaksız tarafından yapılan yazılı basın açıklamasının tam metni ise şu şekilde;
98. yılında Cumhuriyetimizin kuruluş ilkelerini ve düşüncelerini yeniden hayata geçirmek için başta ADD’nin tüm üyeleri olmak üzere, Atatürk’e, laik ve Cumhuriyete inanan yurttaşlarımıza tarihi bir sorumluluk düşmektedir.  Son yirmi yılda uygulanan, emperyalizmin çıkarlarına hizmet eden neo-liberal politikalar ve din sömürüsüne dayanan ‘’siyasallaştırılmış islam’’ anlayışı ülkemizi adım adım Üniter,  Laik, Halkçı ve Kamucu anlayıştan uzaklaştırırken,  toplumsal kutuplaştırmayı da arttırmıştır.
Bu nedenle, tüm üyelerimize büyük ve tarihi bir sorumluluk düşmektedir.
Çünkü, büyük özverilerle hayata geçirilen Cumhuriyet Devrimleri ve Kurumları yok edilirken ülkemizin maddi varlıkları ve doğası büyük bir talana ekonomik ve ekolojik yıkıma uğramaktadır.
Bunun neticesinde üretim ekonomisi çökmüş, Tarımda ve sanayide dışa bağımlılık artmış işsiz sayısı, gençlerin barınma sorunları,  eğitim sisteminde bilimsel, laik, karma eğitimden uzaklaşıp,  yazboza dönen tutarsızlık, kadın ve iş cinayetleri, çocuk istismarı, vahşi emek sömürüsü artmıştır. Atatürk’ün “Üreten köylü milletin efendisidir” sözü tarihimize geçmişken,  bugün Köyler mahalle, üreten köylüyü ise tüketici durumuna getirilmiş, büyük bir çıkmazın ve yoksulluğun pençesinde sahipsiz bırakılmıştır.
2020 yılı başlarına, tüm Dünya’yı etkisi altına alan Covid-19 salgınıyla birlikte ülkemiz ekonomisi ve sağlık sistemi çok olumsuz etkilenmiştir. Başta fedakar sağlık çalışanlarımız olmak üzere bir çok yurttaşımız hayatını kaybetmiş ve kaybetmeye devam etmektedir.  Atatürk’ün kurduğu Refik SAYDAM Hıfzıssıhha Enstitüsü ve Aşı Birimleri kapatılarak ülkemiz birçok alanda olduğu gibi sağlık alanında da dışa bağımlı hale getirilmiştir. Ülkemiz, son 20 yılda izlenen yanlış ve özelleştirmeci sağlık politikalarının etkisiyle bu olumsuz sarmalda büyük acılar ve sıkıntılar yaşamaktadır.
Ülke olarak yaşadığımız bu süreç, toplumdaki ayrışma ve kutuplaşma emperyalizmin amaçlarına hizmet etmektedir. Afganistan‘da yaşanan gelişmelerle Dünya Atatürk’ü yeniden keşfederken, bir kez daha Atatürk Devrim ve İlkeleri  ( Cumhuriyetçilik, Milliyetçilik, Halkçılık, Devletçilik, Laiklik, Devrimcilik) mazlum milletler için yol gösterici olmuştur. Atamızın; ‘’ Yurtta barış, dünya da barış’’ sözleriyle bir kez daha dünyada refahın ve barışın sağlanabileceği anlaşılmıştır.
2010 referandumu ile yapılan sivil darbe ile, Ergenekon, balyoz ve benzer kumpaslarla TSK’dan Atatürkçü kadroları tasfiye edilmiş, hapislerde ve hastanelerde ölümler ve toplumsal acılar yaşanmıştır.  2016 da ise, FETÖ darbe girişimi sonrası dayatılan OHAL koşullarında ve mühürsüz oylarla yapılan 2017 Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi (tek adam) Referandumu ile Kurtuluş savaşımızın Karargahı halkımızın kayıtsız, şartsız egemenliğini temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) etkisiz hale getirilmiştir.
Ancak son gelişmeler göstermektedir ki, ortaçağ karanlığını temsil eden gericilik, bütün dünyada kan kaybettiği gibi, ülkemizde de “siyasallaştırılmış islam” Atatürk Cumhuriyeti’nin karşısında kaybetmektedir.

Sonuçta, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının gönlündeki cumhuriyet kaleleri yıkılmamış, aksine büyük bir uyanış başlamıştır.

ADD tüm üyeleri ile birlikte bu uyanışa öncülük ederek çağdaş, üniter, laik, demokratik ve sosyal hukuk devletini, tüm kurumlarıyla yeniden ayağa kaldırmaya Atatürk Cumhuriyetini yeniden hayata geçirmeye ant içtiğini Türkiye’ye ve tüm Dünya’ya duyurmaktadır.

Cumhuriyetimiz: tam bağımsızlıkçıdır, halkçıdır, demokrasiyi hedefler, yurttaşlık bilincini esas alır, halkçıdır, eşitlikçidir, barışçıdır, gençlere emanet edilmiştir, devrimcidir, gelişime ve değişime açıktır. Kısacası Cumhuriyet fazilettir.

YAŞASIN  TÜRKİYE CUMHURİYETİ

YAŞASIN  ATATÜRK DEVRİM VE İLKELERİ…

YAŞASIN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
                                                          
                                                                                             

                                                                                               

                 
 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/mavidid1/public_html/index.php on line 344