Akbük  2. etap kanalizasyon ihalesi 11 Ağustos’ta yapılacak 

Didim Belediyesi Akbük Mahallesi’nde halk toplantısı düzenleyerek, vatandaşların sorunları dinleyip, çözüm önerileri aldı. 

21 Temmuz 2022 Perşembe 13:38
Akbük  2. etap kanalizasyon ihalesi 11 Ağustos’ta yapılacak 

Akbük Çevre Derneği (AKÇED) lokalinde düzenlenen toplantıya Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, Belediye Başkan yardımcıları Yusuf Deveci, Öznur Demirci Gündoğdu ve Zeynel Şener, CHP’li bazı belediye meclis üyeleri,  Didim Belediyesi amirleri ve Aydın BŞB ASKİ sorumluları da katıldı.
Toplantıda konuşan Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, öncelikle Belediye Başkanı Deniz Atabay, Akbük’ün 2 . etap kanalizasyon çalışmaları için 11 Ağustos’ta ihaleye çıkılacağı müjdesini verdi.
 Atabay, konuşmasında “Son zamanlar Ege ve Akdeniz bölgesinde yoğunluktan dolayı pandemi tehlikesi baş gösterdi. Virüs kabuk değiştirse de eski dikkatimize geri dönmemize gerekiyor.  tüm dünya uzunca bir süre her şeyi askıya aldı. Normal gribal enfeksiyonun dışında bilmediğimiz bir virüsle karşı karşıya geldik. Bu süreç içerisinde belediye halkımızın yanında olmaya devam etti. Didim belediyesi olarak kanunların bize müsaade ettiği kadar halkımızın yanında olmaya gayret ettik.” dedi.
Didim belediyesi olarak yapılan işlerle ilgili bilgi veren Başkan Atabay, Akbük’ün en büyük sorunu olan altyapı sorununa değinerek, “Altyapı olmadan birçok işi yapamıyoruz çünkü yapacağımız işler mükerrer olur. Sayıştay’ın bir işi niçin iki kere yaptınız sorusuyla karşılaşıyoruz. Sorunu biliyordunuz, beklemeniz gerekiyordu, acele edip aynı işi iki kere yaptınız sorusuyla bazı noktalarda karşılaştık. Hiç dinlemeden de kamu yararını gözeterek yasal işlemleri yapıyorlar. 
2017 yılında yapılan ihaleyle beraber 88 kilometrelik Akbük merkezindeki hatlar yapıldı. Hemen ardından belirli bir çökme süresini bekledikten sonra ara ve ana yollarda büyükşehir belediye ve Didim belediyesi olarak iyileştirme çalışmalarını yaptık.” dedi.

“11 AĞUSTOS’TA İKİNCİ ETABIN İHALESİNE ÇIKILACAK”
Kanalizasyon için iki öneri olduğunu kaydeden Atabay “Kanalizasyon için ya derin deniz deşarjı yapılacak körfeze verilecek ya da 67 km’lik mesafede Didim arıtmasına bağlanmasıydı. Akbük körfezindeki sistem denizdeki akıntı sebebiyle düşünülmedi. Diğer sistem içinde Didim’e bağlanmasına karar verilip proje çizildi. Süreç içerisinde 1,5 yıllık sürede İller Bankasınca ihalenin bekletilmesi ve kredinin alınması süreci oldu. Uzun süre bekledikten sonra tüm izinleri aldık ve sözleşmeleri ASKİ yapı. Kısa süre öncede İller Bankasından ihale kararını aldık. 11 Ağustos’ta ihale yapılacak. İlk projede 57 milyon olan proje bedeli ve hattın fazlalaşmasından dolayı 200 milyon TL’lik projenin bedeli hazır bir vaziyette ve Ağustos’un 11’inde ihalesi yapılacak. Çok zor koşullarda bu süreç yapıldı. Güncel yaşamda her şeye zam geliyor ve böyle dev projenin ihalesini yapmak da zor. Bu Akbük için bir milat, bu sistem Didim arıtmasına bağlanacak. Bekleme ve askı süresi bittikten sonra Ekim ayının sonunda ilk kazma vurulacaktır. Sıkıntı çıkmazda eğer bu kış başı gibi çalışmalar başlar. Bu bize ne getirecek; sistemin geçtiği yerlerde sıcak asfalt yapıldı; ara yollar park taşı döşendi. Kaldırımlar yapıldı. Yollar temiz olacak. Sivrisinek mücadelesinde iş yükü hafifletecek. Bunların içinde bizim yapacağımız bir çok projeler var.” ifadelerine yer verdi.

AKBÜKLÜLER SORUNLARINI ANLATTI”

Atabay’ın konuşmasının ardından vatandaşlara söz verildi. Vatandaşlar yaptıkları konuşmalarda kanalizasyon sorununun bir an önce bitirilmesi, Akbük’te bazı bölgelerde içme suyu kesintileri, soğuk kuyudaki yosunlaşma, kıyılara kadar araçların park edilmesi, kamp ve karavancıların sorunu ve kaçak havuzların ve havuzda su israfı ile sokak hayvanları sorunları dile getirildi.
Başkan Atabay bayram öncesinde ASKİ’nin iki ayrı yerde kuyu sondajı yaptığını fakat çıkmadığını belirterek farklı bir bölgede yapılan sondajda su çıktığını fakat yetersiz kaldığını ifade etti.
Atabay ayrıca Akbük’ün yaz döneminde nüfusunun 350 bin çıktığını belirterek, artan nüfusun su konusunda da sorunlara neden olduğunu ifade etti.
Soğukkuyu bölgesinde sadece peyzaj düzenlemesi yapıldığını kaydeden Atabay, kaynak suyunun gelmesi anlamında her hangi bir çalışmanın olmadığını, yağışların azalması sebebiyle kaynak suyundaki debinin düştüğünü ifade etti.
Akbük’e tatil gelenlerin ya da burada yaşayan bazı insanların araçlarıyla kıyılara park etmesi anlamında yaşanan sıkıntının bir hafta içerisinde çözülebilecek bir konu olduğunu ifade ederek herkesin bu anlamda duyarlı olması gerektiğini belirtti.
Kamp ve karavan konusunda ise şikayetler aldıklarını kaydeden Atabay belediyenin bu türde bir yerinin olmadığını ve 3 yıldır bu tür bir yer istediklerini hatırlattı. Didim Kaymakamı Mustafa Yiğit’e durumu aktardıklarını ve Milli Emlak’tan yer tahsisi istediklerini dile getiren Başkan Atabay bu konuyla ilgili Milli Emlak’tan olumlu karar çıktığında Ankara ayağını da takip ederek en azından bir yeri gelecek yaza kadar hazırlamak istediklerini ifade etti. Akbük’te sokak hayvanları için talep ve destek gelmesi durumunda ve bir yerin tahsisi durumunda barınak yapabileceklerini de kaydeden Atabay sokak hayvanları için mama üretim fabrikası kurduklarını ve kısa süre sonra tüm sokak hayvanlarına belediyenin ürettiği mamalardan dağıtım yapılmaya başlanacağını ifade etti.
HABER: ELİF DİKBAŞ 

Son Güncelleme: 21.07.2022 14:21
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner26

banner27