DİDİM'DE DENİZ PATLICANI AVI BAŞLADI

Bireysel Su Ürünleri Dalgıçları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Türkiye Ziraatçılar Derneği Aydın Şube Başkanlığı, Temiz Deniz Tabanı Farkındalık Etkinliği düzenledi.

18 Kasım 2021 Perşembe 10:01
403 Okunma
DİDİM'DE DENİZ PATLICANI AVI BAŞLADI

Didim'de Deniz Patlıcanı hasadı 10-30 Kasım 2021 tarihleri aralığında başladı. Deniz Patlıcanı Hasadı yapan tekne ve çalışanlarının bağlı oldukları Bireysel Su Ürünleri Dalgıçları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Akbük'te etkinlik düzenleyerek yaptıkları işin halk ve çevreciler tarafından iyi anlaşılmasını isteyerek bu konuda basın açıklamasında bulundu.
Dernek Başkanı Kemal Kulp yaptığı açıklamada; "Denizlerimiz her geçen gün artan miktarda kirleticilerle karşı karşıya kalmaktadır. Deniz kıyıları, plaj ve kumsallarla ilgili pek çok proje olmasına karşılık deniz tabanı ile ilgili çok fazla etkinlik bulunmamaktadır. Deniz tabanındaki kirleticiler gözle görülmediğinden ve kıyılardaki kirleticilere nazaran çok daha uzun süre bulundukları yerde kaldıklarından kirleticilikleri ve zararları daha fazladır. Bu etkinlik ile bu kirleticiler konusunda bir farkındalık oluşması amaçlanmaktadır.
Amacımız Deniz tabanının ne tür aktivitelerle kirlendiğini belirlemek, deniz taban kirlilik çeşitlerini belirlemek, belirlenen kirleticilerin durumunu saptamak, derinliğe bağlı kirleticileri saptamak, yasal ve yasa dışı avcılık malzemelerinin deniz tabanına ve deniz canlılarına verdiği zararları saptamak.
Deniz tabanı kirleticilerini insan müdahalesi olmadan denizden uzaklaştırmak neredeyse mümkün değildir. Yer değiştirebilen kirleticiler akıntılar ile yer değiştirse bile yine deniz tabanında kalmakta ve kirletici özelliğini devam ettirmektedir. Kirleticilerle birlikte, kirletici özelliği bulunmayan fakat deniz canlılarına zarar veren deniz tabanı etkenleri de bulunmaktadır. Kullanılmayan, batık, terk edilmiş balık ağları ve balık tuzakları deniz canlılarımı yakalamaya devam etmekte, yakalanan deniz canlıları açlıktan ve diğer canlıların saldırısından kaynaklı ölmektedir. Ayrıca yasal ve yasa dışı bazi avlanma yöntemleri deniz tabanındaki canlılığa zarar vererek pek çok canlının yaşaması için gerekli olan deniz çayırlarının yok olmasına sebep olmaktadır. Etkinlik kapsamında bu avlanma yöntemlerinin deniz tabanında bıraktığı etkileri gözlemlemek, bulunan balık ağlarının türlerini belirlemek ve mümkün olanların karaya çıkartılması amaçlanmaktadır.
Bizler Yasaların belirlediği oranda kişi, tekne ve Türkiye geneli oranına göre Deniz patlıcanı toplamakta, hem Ülke ekonomisine hemde kendi ekonomimize katkı sağlarken, bu arada sadece Deniz Patlıcanı toplamakla kalmıyor deniz dibinde bulunan ve denizlerimizin ve içerisinde yaşayan canlıların yok olmasına neden olan atıkları toplayarak deniz dibi temizliğine katkı sağlıyoruz. Halkımızın  bizlere gösterdiği yanlış algıdan doğan tepkinin ortadan kaldırılmasını istemekteyiz. Üreme zamanlarında herhangi bir ürün hasadı yapılmamakta olup, bu dönemde deniz balıkçılığı yapan diğer teknelerin trol ve deniz dibi tarayıcıları ile avlananların, üreme zamanındaki Deniz patlıcanlarına zarar verdikleri ve yok ettiklerini görmekteyiz. Asıl bu gibi avlanmaları daha sıkı bir denetim altına alınmasını talep etmekteyiz. Birde Deniz Patlıcanı toplamak için Belirlenen alanın genişletilmesini yetkililerden talep ediyoruz." dedi. 
Katılımcılar;
Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Aydın Şubesi, Bireysel Su Ürünleri Dalgıçları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (BSDD), Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği, Didim Kaymakamlığı, Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Aydın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Didim Liman Başkanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Didim Belediyesi, Deniz Patlıcanı avcılığı yapan dalış tekneleri, bu teknelerde çalışan kaptanlar, dalgıçlar, Silo Marine, Kocaman Balıkçılık, MM SeaFood, Anadolu Ajans.
HABER: ELİF DİKBAŞ
 

Son Güncelleme: 18.11.2021 14:17
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/mavidid1/public_html/index.php on line 344