DİDİM’İN YEREL TARİHİ EMİN ELLERDE

Didim’in efsane muhtarı ve Bahri Aşık'ın 80’li yıllardan bugüne kadar, kamerasıyla kayıt altına aldığı Didim’deki düğünler, seçimler, temel atma törenleri, özel geceler, kutlamalar ve bayramlar gibi tüm önemli olayları kamerasıyla kayıt altına alıyor. Alınan kayıtlara da Didim Rumeliler Derneği sahip çıktı.

04 Ağustos 2022 Perşembe 16:17
DİDİM’İN YEREL TARİHİ EMİN ELLERDE

Bahri Aşık’ın arşivindeki sayısı bine yakın VHS formatındaki kasetler, son yıllarda yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştı.
Didim’e ait bu önemli arşivin kaybolup gitmemesi ve gelecek kuşaklara aktarılması için harekete geçen Didim Rumeliler Derneği Bahri Aşık ile bir protokol imzalayarak, yaklaşık 40 yıllık arşivi teslim aldı.
Konuyla ilgili bilgi veren Didim Rumeliler Derneği Başkanı Berrin Muslu “Didim’in yerel tarihinin en önemli belgeleri niteliğindeki video kasetler, Derneğimiz tarafından dijital ortama aktarılarak, sonsuza kadar yaşatılması sağlanacaktır. Bir yıl içinde tamamlanması planlanan projeye ilişkin detaylar Dernek üyelerimiz ve kamuoyu ile paylaşılacaktır. Bahri Aşık'a bu duyarlı davranışından ve yıllardır verdiği emeklerden dolayı bir kez daha teşekkür ederiz.” dedi.
HABER: ELİF DİKBAŞ


 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner26

banner27