SENDİKALARIN YETKİ SAVAŞINDA SONA GELİNDİ

Didim İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yetki ile sendika belirleme işlemi sona erdi. Yetki alan sendika ise Eğitim Sen Didim temsilciliği oldu. 

17 Mayıs 2022 Salı 12:02
SENDİKALARIN YETKİ SAVAŞINDA SONA GELİNDİ

Geçtiğimiz yıl Didim’de en çok üyeye sahip olan Eğitim-sen ikinci sırada gelen Eğitim Birsen’i bir üye fazlalığı ile geride bırakarak, yetkiyi alan sendika olmuştu. Yapılan itirazla üzerine geçtiğimiz yıldan bugüne kadar Didim’de yetkili sendika resmi olarak belirlenmemişti.
Eğitim Sen Didim Temsilciliği ise bu yıl 100 üye farkla yetkili sendika olmaya hak kazandı. 
+1’den +101’e..
Didim İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bahçesinde, yetkiyi aldıklarını duyuran Didim Eğitimsen Temsilcisi Belkıs Kahraman, “Didim’de geçen yıldan beri devam eden yetkili sendika savaşına sonunda noktayı koyduk. Eğitim Sen Didim Temsilciliğimiz geçen yıl +1 ile elde etmiş olduğu yetkiyi bu yıl +101 ile taçlandırmış durumda. 
Geçen yıl iktidara yakınlığın bütün avantajlarına karşın bir farkla kaybedilen yetkinin hırsını alamayanlar o günden bugüne kendilerince çözüm yolları aramış, kendi deyişleriyle “pisliğin alasını” yapmışlardır. Mahkemelik olan geçen senenin yetki olayı 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Ve Toplu Sözleşme Kanunu’na göre 15 iş günü içerisinde sonuçlanması gerekirken ne hikmetse hala sonuçlanabilmiş değil! 
Diğer taraftan 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun meclisten geçerek yasalaşmasının üzerinden yirmi yılı aşkın süre geçmiş ve onlarca mahkeme kararı olmasına rağmen uygulamada halen sendikal güvencelerle ilgili sorunlar yaşıyoruz!


2022 yetkili sendika belirleme çalışmaları öncesi Didim Temsilcilik Yürütme Kurulumuzun tamamının sürgünü çok manidardı! Yasa tanımayan kamu yöneticilerinin biz Didim Temsilcilik yöneticilerine yaptıkları sürgünlerin arkasındaki kirli detayları çok iyi biliyoruz.  Sendikal mücadelemiz sürgünlerle engellenemez! 
“Mücadeleye devam edeceğiz”
Didim yerelinde bu sürgünlere tepkiler çığ gibi büyürken en anlamlı tepkiler de eğitim emekçilerinden geldi; başka sendikalara üye olup bu hukuksuzluk karşısında kayıtsız kalamayanlar Eğitim Sen çatısı altında örgütlenerek haklı ve onurlu mücadelemize destek olmayı tercih ettiler. Ve geldiğimiz noktada giderek çoğalan üyelerimizin sorumluluğun farkında, toplumsal ve tarihsel sorumluğumuzun bilinciyle  evrensel değerleri, demokratik, laik ve kamusal eğitimi savunmaya devam edeceğiz. Biz eğitim emekçileri başta öğretmenlik meslek kanunu olmak üzere ayrıştırıcı ve iş barışını bozan uygulamalar yerine sadece öğretmenlerin değil, tüm eğitim emekçilerinin haklarını ve taleplerini güvence altına alan yeni bir düzenleme talebimiz için mücadeleye devam edeceğiz.
Eğitim Sen çatısı altındaki her bir eğitim emekçisi arkadaşımız gücümüze güç, inancımıza inanç, umudumuza umut katmışlardır. Didim’de yetkili sendika açık ara farkla EĞİTİM SEN’dir. Bugünden sonra daha da artan sorumluluğumuzun bilincinde çalışmalarımıza devam edeceğiz. Yaşasın Onurlu Mücadelemiz.. Yaşasın Eğitim Sen..” dedi.
Eğitim Sen Didim Temsilciği yetki davul, zurna ve halaylarla kutladı. 
HABER: ELİF DİKBAŞ

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner26

banner27


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/mavidid1/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/mavidid1/public_html/index.php on line 344