Vegfest 2022 başladı

Didim Belediyesi tarafından bu yıl 4'üncü kez düzenlenen Didim VegFest (Vegan Festivali) 2022 başladı.

20 Mayıs 2022 Cuma 14:55
Vegfest 2022 başladı

Türkiye'nin ilk, dünyanın ise ikinci 'Vegan Dostu' kenti Didim, Didim Belediyesi'nin öncülüğünde düzenlenen Didim VegFest'te 4'üncü kez kapılarını açtı.
Dünyaca ünlü Apollon Tapınağı çevresinde gerçekleşen festivalin açılışına Garnizon Komutanı Ali Saçan, Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay,  İlçe Jandarma Komutan Vekili Ali Uçar, CHP ve İyi Parti İlçe Başkanları, Oda Başkanları, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. 


“Yaşam hakkına saygı duyan bir felsefedir”
Açılış, Ege ve Karadeniz yöresine ait halk oyunlarının oynanmasıyla başlandı. Vegfest’in açılış konuşmasını yapan Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, konuşmasında “2 yıldır bütün dünya bir kabusun içinde. Kriz, pandemi, salgın hastalık hepimizi alıştığımız dünyadan farklı yerlere savurdu. Pandemi sürecinde çok insanı kaybettik. Hepsine Allah’tan rahmet diliyorum. Bu pandemi biraz da bizi kendimize getirdi. Dünya’yı bu kadar çok, bu kadar hızlı tüketmemiz lazım. Bu farkındalığı ortaya koymak için Vegan Festivalini düzenliyoruz. Hayvanları, doğayı, havayı, suyumuzu bu kadar çabuk tüketmeyelim. Rusya-Ukrayna savaşından dolayı gıda krizi kapımızda. Belki ürettiğimiz birçok şeye ulaşamayacağız. Onun için bu felsefeye kulak vermeliyiz. Veganlık, her canlının yaşam hakkına saygı duyan bir felsefedir. Veganlık sadece beslenme şekli olarak lanse ediliyor. Bu felsefeyi yaşam felsefesi haline getirip yaşayan insanlara saygımız sonsuz. Öbür canlıların yaşam hakkına duydukları saygıya biz de saygı duyuyoruz. Didim gibi vegan dostu bir kentte yaşamaktan, böyle bir organizasyonun içerisinde yer alan bir fert olmaktan çok derece mutluyum. Yerel yönetim olarak klasik hizmetlerimizin dışına çıkarak, böyle bir felsefeyi ortaya koyabilmek kent için gerçekten çok önemli. İyi yaşam kenti Didim’in buradaki ayrıcalığını ortaya koymamız gerekiyor. Tüm canlılara, insanlara saygı duyuyoruz.” ifadelerini kullandı. 
Açılışın ardından katılımcılar bando eşliğinde Vegan sokağında bulunan stantları gezdi. 
HABER: ELİF DİKBAŞ

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner26

banner27


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/mavidid1/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/mavidid1/public_html/index.php on line 344