Didim Ticaret Odası Nurullah Kocabıyık Kültür Salonunda gerçekleşen törene Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca, Didim Cumhuriyet Başsavcısı Anıl Altay, Didim Belediye Başkan Vekili Cengiz Kızıldağ, idim Jandarma Komutanı Mustafa Gani Solak, Didim Emniyet Müdürü Yunus Dinç, ilçe protokolü, Didim Belediye Başkan adayları, siyasi parti ve STK temsilcileri ile çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı.

Istiklal Marşı (4)

Didim Mesleki Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Programın açılış konuşması Didim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Talip Şahin tarafından yapıldı. Şahin, konuşmasında “Cumhuriyetin 100. yılını görmenin gururunu taşıyan Türkiye Cumhuriyetinin bir ferdi olarak bugün İstiklal Marşı'mızın kabulünün 103.yılını kutluyor, vatan ve millet sevgisinin, bağımsızlık ve hürriyet aşkının en güzel ifadesi olan İstiklal Marşı'mızı bize armağan eden milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u saygı ve şükranla anıyoruz. Bayrağımız ve onun hürriyetini ebedileştiren İstiklal Marşımız; milletimizin ruhunu, tarihini ve ideallerini aksettiren ölmez bir şaheserdir.

Istiklal Marşı (6)

İstiklâl Marşı'nı sevmek, ülkemizi sevmektir. İstiklal Marşı'nı coşkuyla söylemek, ülkemize sahip çıkmaktır. İstiklal Marşı'nı vakur bir şekilde okumak, bağımsızlığımıza sahip çıkmaktır. Mehmet Akif milli bir şair, ideal bir öğretmen, branşına hakim bir veteriner, cesur bir gazeteci, Türk gencine ufuk çizen bir fikir adamı, bir politikacı, bir gönül insanı, Kurtuluş Savaşı'nda şehir şehir gezerek Mustafa Kemal Atatürk'e ve Milli Mücadeleye destek isteyen bir vatanseverdi.

Hayata veda edeceği anda "Hocam kalk, bir İstiklal Marşı daha yaz ki kıymetini anlasınlar." diye haykıran talebesine "Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın." diyen kutlu bir insandı. 12 Mart 1921... Kurtuluş Savaşı'nın en çetin günleri... İnönü Savaşı'nı kazanmış, ayaklanmaların bir bölümünü bastırmış, bir bölümü ile uğraşan Türkiye Büyük Millet Meclisi binasında, büyük bir coşkuyla alkış tufanı kopmaktaydı. Bunun nedeni de Kurtuluş Savaşı'nın ruhunun, bağımsızlık aşkının, Mehmet Akif in dizeleri ile Meclis kürsüsünden okunmasıydı.

Istiklal Marşı (7)

"Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak: İşte bu dizeler ile başlayan İstiklal Marşımızda bu ülkede nefes alan tek kişi kalsa dahi, ülkemiz için umut ışığının sönmeyeceği vurgulanmış ve bu vatanın her ferdinin göğsünü siper ettiği gibi bundan sonra da aynı anlayışla siper edeceğine olan inancını belirtmiştir Mehmet Akif Ersoy. Sözlerime son verirken İstiklal Marşımızın kabulünün 103. Yıl dönümünü kutluyor, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, ebediyete intikal etmiş bütün şehitlerimizi, bu yüce destanı yazan ustayı, rahmetle anıyor ve şanlı bayrağımızın göklerde, İstiklal Marşı'mızın dillerde, vatan sevgisinin iman dolu göğsümüzde ebediyen var olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Didim’de yaşanan tartışma sonucu bir kişi hayatını kaybetti Didim’de yaşanan tartışma sonucu bir kişi hayatını kaybetti

DERECEYE GİRENLERE HEDİYE TAKDİM EDİLDİ

Açılış konuşmasının ardından İstiklal Marşı’yla ilgili video gösterimi gerçekleştirildi. Didim Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından oratoryo gösterisi sergilendi. Didim’de İstiklal Marşı’yla ilgili mektup yarışmasında dereceye giren öğrencilere ilçe protokolü tarafından hediyeleri takdim edildi.

HABER: ELİF DİKBAŞ

Istiklal Marşı (9)

Istiklal Marşı (1)

Istiklal Marşı (3)

Editör: Ergun Korkmaz