Eğitim Sen Didim Temsilciliği, 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlayarak, “Sağlık emekçilerinin başta şiddetin önlenmesi olmak üzere verdikleri mücadelede Eğitim Sen olarak yanlarında olacağımızın bilinmesini istiyoruz.” dedi.

Eğitim Sen tarafından yayınlanan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Bugün, tüm dünyada sağlık emekçilerinin 14 Mart Tıp Bayramı'nı kutluyoruz. Bu özel gün, sağlık alanında emek verenlerin fedakarlıklarını ve özverili çalışmalarını takdir etmek, toplum sağlığına verdikleri değeri vurgulamak adına önemli bir gündür

Sağlık, her bireyin en temel hakkıdır ve bu hakka erişim, adil bir şekilde sağlanmalıdır. Ancak, günümüzde sağlık sistemlerindeki eşitsizlikler ve adaletsizlikler hala birçok toplumun karşılaştığı bir sorundur. Bu nedenle, sağlık hizmetlerine erişimde herkesin eşit şartlarda yararlanabileceği, insan odaklı ve sosyal bir sağlık politikasının önemini vurgulamak istiyoruz.

Sağlıklı olmanın vazgeçilmez belirleyenleri barınma, yeterli ve dengeli beslenme, temiz hava, temiz suya erişim, atıkların izolesi, sağlıklı bir çevrede yaşama ve sağlıklı çalışma koşullarıdır.

Özelikle pandemi döneminde, sağlık emekçilerinin kahramanlıkları ve özverili çalışmaları tüm dünyaya ilham vermiştir. Bu zorlu süreçte, sağlık emekçilerinin karşılaştığı risklere rağmen, insan sağlığını korumak için verdikleri mücadele takdire şayandır. Ancak, pandemi süreci aynı zamanda sağlık sistemlerindeki zayıflıkları ve eksiklikleri de gözler önüne sermiştir. Bu zorluğun üstesinden gelebilmek için sağlık sistemlerinin güçlendirilmesi ve sağlık emekçilerinin hak ettikleri değeri görmesi gerekmektedir.

Maalesef ülkemizde uygulanan yanlış sağlık politakaları nedeniyle ne eşit bir şekilde erişilebilir bir sağlık sitemi ne de değer gören sağlık emekçileri vardır.

Sağlık emekçilerinin başta şiddetin önlenmesi olmak üzere verdikleri mücadelede Eğitim Sen olarak yanlarında olacağımızın bilinmesini istiyoruz.

Uslu Kavşağına sinyalizasyon için imza topladılar Uslu Kavşağına sinyalizasyon için imza topladılar

Sağlık sistemindeki bunca soruna rağmen tüm sağlık emekçilerinin 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyoruz.

HABER: ELİF DİKBAŞ