Eğitim Sen Didim temsilciliği tarafından yapılan basın açıklaması metni şu şekilde;

İki gün önce gerçekleştirilen 31 Mart Yerel seçimlerinde Van Halkı DEM Parti adayı Abdullah Zeydan’ı 245 bin 573 oya dene gelen %55,48 gibi yüksek bir oranla Büyükşehir Belediye Eş Başkanı olarak seçmiştir. Zeydan’ın en yakın rakibi AKP adayının aldığı oy ise 120 bin 147 ile %27,15’te kalmıştır.

Ancak bugün yaşanan gelişmeler bölge belediyelerine yıllardır kayyumlar atayarak hakkını iradesini yok sayan mevcut iktidar blokunun yine hukuksuzluğa sığındığını göstermektedir.

Buna göre Van Büyükşehir Belediye Başkanlığını en yakın rakibinden iki kattan fazla oyla Abdullah Zeydan’ın 2022 yılında mahkeme kararıyla aldığı memnu hakları, Adalet Bakanlığı'nın 29 Mart Cuma günü mesai bitimine 5 dakika kala yaptığı itiraz üzerine daha önce memnu haklarını iade eden mahkeme tarafından geri alınmıştır. Van İl Seçim Kurulu bugün mazbatanın seçilme hakkı gasp edilen Abdullah Zeydan'ın yerine AKP adayına verilmesine karar vermiştir.  

Van halkının iradesini hiçe sayan bu girişim hukuk dışıdır. Alınan bu yanlış karardan derhal geri dönülmelidir. Demokrasileri var eden temel ilke halk iradesine saygı duymaktır. Aksi her türlü karar veya müdahale halkın demokratik iradesinin gasp edilmesidir. 

Didim'de Durdurulan şüpheli araçta uyuşturucu ele geçirildi Didim'de Durdurulan şüpheli araçta uyuşturucu ele geçirildi

Van halkının demokratik iradesinin talimatlı bir yargı kararıyla gasp edilmesi girişimine karşı ülke genelinde yeterli düzeyde tepki yaratılmaması halinde hukuksuzluğun sadece Van ile sınırlı kalmayacağı, AKP, MHP iktidar blokunun kazanamadığı tüm belediyelere doğru yaygınlaşacağı açıktır.

HABER: ELİF DİKBAŞ