Daha önce yaptığı çalışmalarda öğrencilerin kırtasiye, giyim, yurt ve kira sorunlarını gündeme taşıyan CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz; bu defa gündemine üniversite öğrencilerinin KYK kredilerinin alım gücünü ve enflasyon canavarı ile yaptıkları amansız mücadeleyi aldı. 

ÖĞRENCİNİN KYK KREDİSİ HIZLA ERİDİ

CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz; “yükseköğretim öğrencilerinin aldığı KYK kredilerinin 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmeden önce az da olsa belli bir alım gücü vardı. Yeni Hükümet Sistemi’ne geçildiği an 470 TL olan KYK kredisiyle 2.5 gram altın alınabiliyordu. 2022 yılında 850 TL olan KYK kredisiyle sadece 0.8 gram, bugün ise 1.250 TL olan KYK kredisiyle 0.7 gram altın (ekim 15 itibariyle) alınabiliyor. Altın fiyatlarındaki artış normal seyrinde bile devam etse bu gidişle yıl sonunda öğrencilerin KYK kredisi ancak 3-5 koli yumurta, belki 8-10 paket makarna ve simit alabilecek güçte olacak” dedi. 

Aydın’da barajların doluluk seviyeleri belli oldu Aydın’da barajların doluluk seviyeleri belli oldu

YENİ HÜKÜMET SİSTEMİ “CANAVAR” YARATTI

Evrim Karakoz; “Öğrenciye verilen KYK kredileri Yeni Hükümet Sistemiyle birlikte hızla erimeye başlamıştır. Yeni sisteminin çarpık kararlarından beslenen enflasyon canavarı nasıl emekliyi, memuru ve asgari ücretliyi yediyse şimdi de üniversiteli öğrencileri yemeye başlamıştır. İktidar ne yaptı ne etti sonunda gözünü öğrencilerin makarna parasına, tok tutsun diye yedikleri yumurta parasına ve en temel ana yemeklerinden birisi olan simidinin parasına dikti. Böyle devam ederse yeni eğitim öğretim yılında üniversite öğrencileri ancak kuru ekmek alabilecektir” dedi.

YENİ HÜKÜMET SİSTEMİ ÖĞRENCİLERİN BOĞAZINDA KALDI 

2018 yılında bir adet yumurta 46 kuruş, bir simit 1 lira 50 kuruş, bir bardak çay 1 lira 75 kuruş, bir paket makarna 2 lira 25 kuruş ve bir ekmek 1 lira 50 kuruştu. 2018’de aldığı KYK kredisiyle 1.021 adet yumurta alan öğrenci; bugün 333 adet yumurta alabiliyor. 313 simit alabilen öğrenci bugün 125 simit alabiliyor. 268 bardak çay içebilen öğrenci bugün 166 bardak çay içebiliyor. 208 paket makarna alabilen öğrenci bugün 78 paket makarna alabiliyor diyen CHP’li Karakoz; “yani Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yarattığı enflasyon canavarı öğrencinin 668 adet yumurtasını, 188 adet simidini, 102 bardak çayını, 130 paket makarnasını ve 135 adet çıtır çıtır taze ekmeğini yiyerek öğrencinin rızkına göz dikmiştir” açıklamasını yaptı.

dasdas-2

İKTİDAR ELİNİ ÖĞRENCİNİN MUTFAĞINDAN ÇEKSİN

CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz; “2018 yılından buyana öğrencinin kredisi yüzde 165 artarken yediği simit yüzde 566, içtiği çay yüzde 399, pişirdiği makarna yüzde 611, tok tutsun diye haşladığı yumurta yüzde 715 ve fırından aldığı ekmek fiyatları yüzde 366 artmış durumdadır. AKP iktidarının icat ettiği bu yeni hükümet sistemi; hızla ülkeyi yoksulluğa, açlığa ve muhtaçlığa sürüklemektedir. AKP iktidarı biraz olsun KYK kredisi alan öğrencileri düşünüyorsa elini bu öğrencilerimizin mutfağından, buzdolabından ve ekmeğinden çeksin” çağrısını yaptı.

HABER MERKEZİ