28 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleşecek olan Türkiye 13. Cumhurbaşkanı seçim günü için Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) ilk turda Resmi Gazetede yayımladığı seçime ilişkin kararlarının 2.turda da geçerliği olduğu duyurulmuştu. Yayımlanan kararlara göre 14 Mayıs’ta uygulanan yasakların hepsi aynı şekilde 28 Mayıs’ta da uygulanacak. Buna göre seçim, 08:00-17:00 saatleri arasında gerçekleşecek. 28 Mayıs 2023 Pazar günü içerisinde sabah 06:00 ve gece yarısı 24:00 saatleri arasında her ne suretle olursa olsun alkollü içki satılmasının, içkili yerlerle umumi mahallerde her çeşit alkollü içki satılması ve verilmesi ile içilmesinin yasak olduğuna, emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlar dışında yerleşim yeri alanlarında silah taşınmasının yasak olduğu bildirildi. Vatandaşların, (ateşli silahlar, patlayıcı maddeler, saldırı ve savunma kullanılmak üzere yapılmış her türlü kesici, delici veya bereleyici alet, yakıcı, aşındırıcı,  yaralayıcı, boğucu, zehirleyici, sürekli hastalığa yol açıcı nükleer, radyoaktif, kimyasal,  biyolojik maddeler) silahları köy, kasaba ve şehirlerde taşıyamayacağı bildirildi. Oy kullanımının sonlanması sonrasında saat 18:00-21.00 saatleri arasında seçime dair yalnızca radyolar YSK tarafından verilen seçim ile ilgili haber ve tebliğleri yayınlayabilecekken, diğer basın ve yayın organlarının 21.00’a kadar seçime ilişkin tahmin ve yorum yapmasının yasak olduğu duyuruldu.

28 Mayıs seçim günü ise kahvehane, kıraathane ve internet kafe gibi bütün umumi eğlence yerleri kapalı olacakken, eğlence niteliğindeki lokantalarda yalnızca yemek verilecek. 28 Mayıs tarihinde düğünler 18:00’dan sonra belirtilen yasaklara uymak şartı ile yapılmaya başlanacak ve radyo haricinde haber alınabilecek tüm yayınlar saat 21:00’dan sonra serbest olacak ve YSK’da bu saati daha erkene çekebilecek olması seçim günü uygulanacak olan uygulamalar arasında yer aldı.

Bafa Gölü’ne düşen uçağı kurtarma çalışmalarına Jandarma destek veriyor Bafa Gölü’ne düşen uçağı kurtarma çalışmalarına Jandarma destek veriyor

HABER: MAHMUT ÇAKIR 

Editör: Ergun Korkmaz