DİYED Başkanı Yazıcı Resul Yazıcı açıklamasında, “Engelli vatandaşlar hayatımızın her anında yanımızda içimizde ve bizimle birliktedir. Sadece böyle günlerde anmak ve sadece böyle günlerde onları görmek, görmüş gibi yapmak asla kabul edilemez.” sözleri ile engelli vatandaşların farkında olunması gerektiğine değindi.

Trafik kazası: 1 ölü Trafik kazası: 1 ölü

“ENGELLİLİK BİR KADER DEĞİLDİR”

Dernek Başkanı Yazıcı, engelliliğin bir kader olmadığını ve önlenebilir nedenlerden dolayı engelli doğumların gerçekleştiğini belirterek, “Akraba evliliği, gebelik sırasında annenin karşılaştığı travmalar, hastalıklar, annenin alkol ve madde bağımlısı olması, yanlış uygulamalar, iş kazaları, ev kazaları, trafik kazaları, endüstriyel kazalar, deprem ve benzeri yıkım olayları temel engellilik nedenleri arasındadır. Örneğin, trafik kazalarında her yıl ortalama 30 bin kişi engelli kalmaktadır. Bunların büyük çoğunluğunun da önlenebilir olduğu ortadadır. Yani “Engellilik bir kader değildir”. Gerekli önlemler alındığında, önyargılarımızı yendiğimizde, engelliyi yanımızda, yanı başımızda eşit ve bağımsız görebildiğimizde, hiç yüksünmeden evimizi kiraladığımızda, engelli komşuya itiraz etmediğimizde, zihinlerimizdeki engelleri kaldırdığımızda, kısaca toplum dönüştürüldüğünde, engellilik büyük oranda önlenebilir. Bunun için insana her şeyin üstünde değer veren bir anlayışın önce kendimizde, sonra toplumda benimsenip yerleştirilmesi gerekir. Bu nedenle engelli sorunlarına eğilirken, ısrarla üzerinde durulması gereken konu engelliliği oluşturan koşulların ortadan kaldırılmasıdır. Bizler bunun mücadelesini veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz.” dedi.

Yazıcı, her sene düzenledikleri Engelsiz Festival’de bu sene de desteklerini esirgemeyenlere teşekkür ederek, “Bu noktada bizi yalnız bırakmayan, festivalimizde yanımızda olan, bu farkındalığa katkı sağlayan Kaymakamımız Can Kazım Kuruca, Garnizon Komutanımız albay Ali Saçan, Belediye başkan yardımcımız Yusuf Deveci, Siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve tüm Didim halkına şükranlarımızı sunuyoruz.

GÖRMÜŞ GİBİ YAPMAK KABUL EDİLEMEZ

Unutulmamalıdır ki Didim Engeller Derneği kimsenin arka bahçesi değildir. Kimse engelli vatandaşlarımız üzerinden küçük oyunlar peşine düşmesin. Engelli vatandaşlar hayatımızın her anında yanımızda içimizde ve bizimle birliktedir. Sadece böyle günlerde anmak ve sadece böyle günlerde onları görmek, görmüş gibi yapmak asla kabul edilemez. Didim Engelliler Derneği olarak buna asla müsaade etmeyeceğimizi de buradan vurgulamak istiyoruz. Bu vesile ile 10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftasını kutlar herkese engelsiz yarınlar diliyorum.” dedi.                  HABER:ALİ KURNAZ