Basınla sohbet havasında geçen kahvaltılı toplantıda soruları yanıtlayan Gençay “Didim’e,  Didimlilere hizmet etmeye geliyorum.” dedi.

31 Mart yerel seçimlerinde CHP’de Didim Belediye Başkan adayı olan Hatice Gençay, ilçedeki basın mensuplarıyla bir araya geldi. Düzenlenen etkinliğe CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, CHP Didim İlçe Başkanı Aşkın Atlı, CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülru Uzman, İlçe Gençlik Kolları Başkanı Süleyman Çulha, Belediye meclis üyesi adayları Aydan Aşık Turgut ve Ayşe Gizem Gökçe’de katıldı.

Kahvaltının ardından basınla kaynaşma ve sorularını yanıtlamak için bir araya geldiklerini belirten Gençay ilk olarak kendini tanıtıp adaylık süreciyle ilgili gelen soruları yanıtladı. Gençay, “Ben 31 senedir Didim'de yaşıyorum ve siyasetin içerisinde olan bir insanım. Hiçbir şekilde de siyasetten uzak kalmadım. Toplumsal olaylardan da uzak kalmadım. 2014 yılında meclis üyesi oldum. Belediyeciliği gördüm. Belediye belediyeciliğin nasıl yapılması gerektiğini gördüm. Sonrasında bir ara verdim 5 yıl boyunca… Değişimden sonra genel merkezde, Genel başkanımız şunu söyledi, kadınlara ve gençlere öncelik vereceğiz dedi. Bu benim aday olmamdaki en büyük etkendir. Daha önceden bu kadar net şekliyle ortaya konulan bir tavır olmamıştı. Özellikle gençlere ve kadınlara öncelik vereceğiz diye. Ben de bu anlamda karar verdim. Didim'i yönetebilecek kabiliyette ve bilgi birikimine sahip olduğuma inanıyorum. O nedenle de aday oldum. Adaylığımı 28 Kasım’da götürdüm, ilçe başkanlığımıza verdim. Süreç böyle başladı.” dedi.

Hatice Gençay (3)

“DİDİM’İN İLK KADIN BELEDİYE BAŞKANI OLACAĞIM”

Aday adaylığı sürecinden sonraki aşamaları da değinen Gençay “Ankara olayında önce tabii ki yerelde kendimi tanıtmam lazım. Sizin de söylediğiniz gibi yeni gelen arkadaşlarımız Didim'de oturan arkadaş, yani sorudan gelip te yerleşen Didimliler beni tanımıyorlar ama eskiler tanıyorlar. Onlar onları anlattılar. Anlatamayanlara da ben kendimi anlatmaya çalıştım. O nedenle Didim'in bir çok yerinde dolaştım. Anlattığım toplantılar yaptım. Sonrasında genel merkez süreci başladı ki bu bütün aday adayları arkadaşlarımda aynı süreçten geçtiler. Ankara'da genel merkez süreci içerisinde de yine aday adayı olan arkadaşlarımla görüşmelerde yine yan yanaydık. Hepimiz aynı şekilde gittik, kendimize anlattık. Hem Merkez Yürütme kurulundaki vekillerimize hem parti meclisindeki partililerimize kendimize anlattık. Onlar da bütün araştırmalar sonucunda teveccühlerini benden yana kullanmışlar. Ben de bundan dolayı çok mutlu oldum. Didim’e hizmet edeceğimi de inanıyorum hep beraber. Bunu da başaracağımıza inanıyorum. Didim’in ilk kadın Belediye Başkanı olacağımı da eminim. Hepimizin desteğiyle güzel bir süreçte yaşayacağız.” dedi.

“KURULUŞUN VE KURTULUŞUN PARTİSİYİZ”

CHP Didim ilçe yönetimindeki istifa süreciyle ilgili yöneltilen soruyu cevap veren CHP’li Gençay “Olumsuz kendi adıma partim adına öyle bir şey yaşamadım. Çünkü Cumhuriyet Halk partili gerçek Cumhuriyet Halk partili olan partililerimiz parti kültüründen geliyor. Olayları ise herkes birbirine saygı duymasını bilir. Zaten bunun dışında hareket eden arkadaşlarımız da olduğunu zannetmiyorum. Bir anlık bu duygusal bir olaydır. Bir anlık şeyleriyle duygularıyla hareket etmiş olabilirler. Ben onları da çok seviyorum. Onlar beni partilerim onlarla beraber de yollayacağım. İnsanları da burukluk olur. Bunlar doğaldır, insan psikolojisi bunu gerektirir. Bu da 1 ve 2 gün içerisinde tolere edilir zaten herkes tekrar normale dönerler. O nedenle biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak çok büyük bir aileyiz, birimiz gideriz. Öbür taraftan tekrar bir partilimiz gelir, o koltuğa oturur. Hiçbir şekilde Cumhuriyet Halk partisine koltukları boş kalmaz ve çabuk toparlanırız. Çünkü bizler ülkeyi kuran bir partiyiz. Kuruluşun ve kurtuluşun partisiyiz. O nedenle Didim'de de böyle bir refleksi çabucak harekete geçirip ilçe yönetimimiz de oluşturuldu.” dedi.

Hatice Gençay (5)

4. Lavanta Festivali başladı! 4. Lavanta Festivali başladı!

“TARİH YAZMAYA GELİYORUM”

CHP’nin oluşturulan meclis üyesi listesiyle ilgili de soruyu yanıt veren Gençay “Cumhuriyet Halk partisine belediye meclis üyesi olmak istiyorum diye müracaat eden partililerimiz şu anda mevcut sayısı olarak atanan arkadaşlar, gelen arkadaşlar. Şimdi bunlar Cumhuriyet Halk partili; başka partililer değiller. O nedenle tabii ki ben partililerimle çalışacağım. Tabii ki onlarla yol yürüyeceğiz. Herhangi bir karışıklık yok. Biz yolumuza bakıyoruz. Çok uyumluyuz. Her gün bir araya geliyoruz. Çalışma programlarımızı birbirimize aktarıyoruz. Çok güzel bir çalışmamız var, bunu da göreceksiniz. Didim 5 yıl içerisinde gerçekten diyeceksiniz ki güzel bir ekiple çok güzel başarılara imza attı. Ben burayı tarih yazmaya geliyorum.” İfadelerini kullandı.

“OLUMSUZ BİR TEPKİ GÖRMEDİM”

İlçedeki STK’lar, kitle örgütlerinin ziyaretlerine ilişkin soruyu da cevap veren Gençay “Onların da beklentileri şu, bizim ortaya koyduğumuz birlik, beraberlik herkesi kucaklayıcı tavırlarımızdan dolayı memnun olduklarını söylüyorlar. Ben bir anneyim kadınım, bunu da topluma yansıtmaya çalışıyorum zaten. Biz Didim'de Türkiye'nin her yerinden dünyanın her yerinden gelen vatandaşlarımızla beraber yaşıyoruz. Didimli olarak yaşıyoruz;  bizim ortaya koyduğumuz tavırda şudur, hep beraberiz, birlik beraberlik içerisinde birbirimize saygı duyarak yaşayacağız. O nedenle hiçbir derneğimizden ben olumsuz bir tepki de görmedim.” dedi.

Hatice Gençay (2)

“BEN KENDİ SİYASİ GEÇMİŞİMLE BURADAYIM”

Gençay damadıyla ilgili olarak ortaya atılan iddialarla ilgili de açıklık getirerek “Evet, benim bir kızım var, kızım evli. Çocuğum var, o da benim evladım… Şimdi bunu ortaya koyan arkadaşlar hem partimizi hem Didim’i bence birazcık rencide ediyorlar. Bir yönden de bu mutluluk veriyor. Demek ki benim damadım çocuğum benim oğlum bir çok şeyin Didim'dekileri çok üzerinde hareket ediyor ve o küçük de onlar hissetmişler şimdi. Benim oğlum siyasetin içerisinde olan birisi. Buraya geleli daha yeni 2 yıl oldu. Benim çocuğum ailem tabii ki benim yanımda duracak ama benim siyasi bir geçmişim var. Hani bunu konuşanlar bence sonradan dışarıdan gelen Didim'e kendisine kabul ettiremeyen veya burada olup da kendi çıkarları için hareket edip de buna zemin bulamayan kişilerin küçülme amaçlı kullandıkları çünkü damat damat diye ben gerçekten başkasından bahsettiklerini düşündüm. Çünkü benim damadım sizin enişteniz olur. Benim oğlum sizin enişteniz olur. Bu şekilde konuşarak yıpratmaya çalışıyorlar. Benim bir geçmişim var. Ben kendi siyasi geçmişimle buradayım. Ben kendimi doğru ifade ettim. Benim CV doğruydu, yaptıklarım ortadaydı. Buna hepinize biliyorsunuz. Bu CV’nin karşılığında bu görev bana tevhit edildiler.” dedi.

“HİZMET İÇİN YOLA ÇIKTI; BANA GÜVENSİNLER”

Didim’deki birlik ve beraberliğe yönelikte konuşan CHP’li Gençay “Biz Didim'de birlik beraberlikle barış içerisinde yaşayacağız. Belediye olarak zaten gerekli olan hizmetleri yapacağız. Bununla ilgili de önümüzdeki 5- 10 gün içerisinde gerekli basın açıklamasını ve toplantılarımızı yapacağız. Hangi projeleri yapacağımıza ama bundan da önce toplumumuzda barış dilenin konuşulması lazım. Aramızdaki kırgınlıkların, küskünlüklerin ortadan kaldırılması lazım. Hizmet etmek amacıyla yola çıktık. Kişisel çıkarlarımız ön planda olmadı. Biz bunları anlatırken o nedenle toplumda bunu bilsin ki. Hiç kimseyi ayrıştırmadan Didim’de yaşayan Didimliler olarak burada çok huzurlu yaşayacağız. Hiçbir çocuğumuzla benim belediye başkanlığım süresi içerisinde yatağına aç girmeyecek. Nasıl ki özlem başkanım bunu başardı. Onunla beraber ben de Didim'de bunu başaracağım. Kadınlarımıza sahip çıkalım, en iyi onları anlayacak dertlerini dinleyecek kişi kadındır. Kadınlara sahip çıkıp yanında olmalarını istiyorum ve bütün sorunlarında çözüm anlamında beni yanlarında bulacaklar.” Diyerek rekor oyla seçimi kazanacaklarını kaydetti.

Didim’in en önemli sorununun istihdam olduğunu kentin turizm ve tarım kenti olduğunu ifade eden Gençay “Ben Didimlilerin hepsini çok seviyorum. Didim için hizmet etmeye geliyorum. Bana inansınlar ve güvensinler.” dedi.

HABER: ELİF DİKBAŞ 

Editör: Ergun Korkmaz