Didim'de Durdurulan şüpheli araçta uyuşturucu ele geçirildi Didim'de Durdurulan şüpheli araçta uyuşturucu ele geçirildi

Aytepe’de bulunan barış anıtı önünde gerçekleşen basın açıklamasında ‘Filistin özgür oluncaya kadar kadınlar yürümeye devam edecek’ denildi.

Basın açıklaması Didimli Kadınlar adına Neşe Ceyhan tarafından okundu. Ceyhan, açıklamasında “Ekim 1923'ten bu yana işgal altındaki Filistin topraklarında acımasız İsrail soykırımına tanıklık ediyoruz. İsrail işgal güçlere Gazze şeridinde Filistin halkına yönelik soykırım gerçekleştiriyor. Uluslararası hukuk hiçe sayılıyor temel insan hakları ihlal edilerek siviller hastaneler hedef alınıyor. Binlerce kişi hala enkaz altında kayıp kurbanların %70'i çocuk ve kadın İsrail'in acilen savaş taktiği olarak kullanmaması Filistin halkını kıtlığa sürüklüyor. Bu durum kadınların karşılaştığı zorlukları daha da ağırlaştırıyor evlerinden ayrılmak geçim kaynaklarını kaybetmek şiddete karşı savunmasız olmak zorunda kalıyorlar. Yerinden edinilmiş kadınlar, plastik çadırlarda doğum yapıyorlar ve hayatta kalabilmek için çaresizce kirli su içmeye mecbur bırakıyorlar. Bizler biliyoruz ki İsrail'in işgali kapitalist Ataerkil düzenin bir başka türüdür bu baskıcı sistemler silah ticareti yapmak askeri sınırlar inşa etmek doğal kaynakları sömürmek için birlikte çalışıyorlar. Bu suç ortaklarına dünyanın dört bir yanından tanıyoruz biliyoruz bir kez daha söyleyelim ki bizlerin kız kardeşliği sınıf tanımazdır.

Kadınlar (4)

Bugünün başka bir önemli tarihi var 30 Mart 1976'da Filistin halkının topraklarını işgaline 48 yıl dönümü.. Bu Mart ayında Güneş Dünyanın farklı yerlerinde doğup batarken sesimizi hep birlikte yükseltiyoruz. Dünyanın dört bir yanında eylemler gerçekleştiren kız kardeşlerimizle birlikte nehirlerden denize Özgür Filistin talebine haykırıyoruz. Bugün gezegenin her saat diliminde bu saatlerde Filistinli kadınlara ve insanlara desteğimizi göstermek için eylemdeyiz. Güneşi takip eden eylemin ilkini Walls Furtuna'daki ardından yeni Kaledonya'daki kız kardeşlerimiz gerçekleştirdi. Filipinler'deki Bangladeş'te Negal Pakistan'daki kız kardeşlerimiz nehirlerden denize Filistin özgür olacak diyerek kadınlar yürümeye devam edecek sloganına en gür sesleriyle haykırdılar ve şimdi Türkiye olarak ve biz Didimli kadınlar Tanzanya'daki Irak'taki Kenya'daki kız kardeşlerimizle aynı anda biz de haykırıyoruz ‘Nehirden denize Özgür Filistin’ Avrupa'daki Afrika'daki Latin Amerika'daki kız kardeşlerimiz eylemi devralacak. İsrail işgali ve soykırımının derhal sona erdirilmesi çağrısını yeniliyoruz. Ataerkil sisteme meydan okuma, baskıcı yapıları ortadan kaldırma herkes için daha adil eşitlikçi bir toplum inşa etme kararlarının sürdüreceğiz. Dünyanın dört bir yanında kapitalist patriyel baskı ya meydan okumaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Basın açıklaması kadınların denize karanfil bırakmasıyla sona erdi. 

HABER: ELİF DİKBAŞ 

Kadınlar (6)

Kadınlar (1)

Kadınlar (9)

Kadınlar (5)