Bir kafede düzenlenen toplantıya Disk Genel İş Genel Sekreteri Çetin Çalışka, Disk Genel iş Örgütlenme Daire başkanı Ali Haydar Kara, Disk Genel iş toplu sözleşme daire başkanı Faruk Saral

İle Didim belediyesi Genel iş temsilcileri Aslı oflaz Kaya ve Fatih Hasdemir ile sendikanın işyeri temsilcileri katıldı.

Toplantıda DİSK’e bağlı üyelerin Belediye İş Sendikasına zorla üye yapılması ve Aydın merkezli bir gazete çıkan haberin yanlı olduğuna dair açıklamalar yapıldı. Yapılan gazete haberine tepki olarak  DİSK Genel İş Genel Sekreteri Çetin Çalışkan “DİSK olarak 2025 yılına kadar toplu sözleşmemiz var; süreci izliyoruz.” dedi.

YILLARCA ÖRGÜTLÜYÜZ

Toplantının içeriğiyle ilgili basına bilgiler veren DİSK Genel İş Genel Sekreteri Çetin Çalışkan, Belediye İş Didim’deki sürecini eleştirerek “Yıllarca örgütlüyüz. Didim Belediyesi'ndeki çalışan yoldaşlarımızla ilgili yapmamız gereken her şeyi yaptık. Mücadelemizi verdik. Yaşam şartlarını kolaylaştırmak, sosyal haklarını iyileştirmek için elimizden geleni geldiğince mücadele ettik. Aydın biraz farklı bir geleneği var. Didim'deyiz birkaç gün önce bir haber çıktı. Didim Belediyesi'nde biz çoktan bunları engellerdik. Yani gerekse güç de koyardık, gerekse farklı şeyler de yapardık. Ama biz elimizden geldiğince özellikle Didim halkının Didim'de yaşayanların rahatsız olmaması adına bu gürültülerin büyümemesi adına elimizden geldiğince sakin dışarıdan izleyerek devam ettik. Çok net ve altını çizerek söylüyorum. Ahlaki boyutları aşan bir çalışma şekline dönüştürdüler. Bu ahlaki olmayan anlayışa ortak oluyorsunuz. İmajını veriyorsunuz. Lütfen düzeltin bunu dedim bu resmi belediye bile paylaşmadı. Siz paylaşıyorsunuz. Dolayısıyla belediyenin bürokratlarını da zora sokuyorsunuz. Aslında hukuken suç durumunda; Net söylüyorum net söylemek isterim bunu. Biz mevcut Didim Belediye Başkanı'nda yıllardır birlikte çalışıyoruz. Özel hiçbir hukukumuz yok. Yani özel dediğim bugün yaşanan süreçteki süreci hiç yaşamadık. Ben kendisiyle görüştüğümde bundan yaklaşık sanırım bir ay önce. Biz bugün temsilci ve işçi arkadaşlarla bir toplantı yapacağız. Bu toplantıdan bir takım sonuçlar çıkacak. O sonuçlarla birlikte sizlerle bir araya gelmeyi aslında istedik. Nasıl yapacağız? Bunları bir tartışalım dedik. Ya şimdi tabii baktığınızda toplu sözleşmeler açısından ilin en iyi toplu sözleşmeleri Didim'de. Yine sosyal haklar açısından ilin en iyi sosyal hakları Didim'de; çalışma hayatına sendika direk müdahil olmaz.  Bu süreç üç dört aydır süren bir süreç. Bu sendikayla ilgili bölümü…. Biz sadece buradaki üye arkadaşlarımız, yoldaşlarımızı tedirgin etmemek, onları daha da zora sokmamak adına dışarıdan izlemeye çalıştık biraz. Elimizden geldiğince. Ama şu da kesin bu saatten sonra bizim de yapacaklarımız var. Zaten yapmazsak ayıp olur çünkü örgütlü sendika biziz. Şunu da herkesin bilmesini isterim. Burada bir örgütlü sendika varken iki bin yirmi beş yılına kadar örgütlü olduğumuzu bilmelerine rağmen birtakım siyasi güçlerle, birtakım özel nedenlerle bunu açmayacağım burada. Özel meselelerle alanlara girmek, iş yerlerine gitmek tam da karşılığı ahlaksızlıktır. Bu süreç bir sendikal örgütlenme süreci değil. Didim'in demokratik geleneğine de dinamik koyacak bir anlayış geliştiriyorlar.  Ben kısa ve öz net altını çizerek söylüyorum. Çok kötü bir şey yapıyorlar. Hepimize sorumluluk düşüyor. Bismillah deyip kolları sıvayalım. Hiç endişe etmeyin. Bir ay sonra buradan duman çıkar arkadaşlar ayıp ettiklerini anlarlar. Bu biraz da vicdan meselesi..” sözleriyle değerlendirdi.

Kurallara uymayanlara 43 bin liralık ceza Kurallara uymayanlara 43 bin liralık ceza

HABER: ELİF DİKBAŞunnamed-22

Editör: Ergun Korkmaz