Eğitim Sen Didim Temsilciliği 12. Olağan Genel Kurulu için toplandı. Didim’de 10 Ekim Elif Kanlıoğlu parkı içerisinde bulunan Umut kafede düzenlenen genel kurula Eğitim Sen Aydın Şube temsilcilikleri, demokratik kitle örgütleri temsilcileri ve sendika üyeleri katılım gösterdi. Genel Kurulda Divan Başkanlığına Haydar Pınarbaşı, Barış Bozkır ve Türkan Şener seçildi. Genel kurul, bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

ÜÇÜMÜZE DE SÜRGÜN KARARI ÇIKTI

Saygı duruşu ardından Eğitim Sen Didim İlçe Temsilcisi Belkıs Kahraman açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Kahraman, “Bizler üç yılı aşkın bir süredir devraldığımız bu mücadeleyi kadın arkadaşlarımızla örerek kendi çapımızda elimizden, gelen emek mücadelesini ortaya koyarak Türkiye'nin sayılı temsilcilikleri arasında görmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Bizler sendikada emek ve demokrasi mücadelesini örerken, inandığımız örgütlülüğümüzü büyüterek önce burada açık ara geride olduğumuz Eğitim Bir Sen'den yetkiyi artı bir ile aldık. Ve bu ülke gündemine girip çok fazla medyada yer bulduktan sonra üzerimizde siyasi bir baskıya dönüştü. Ve sonrasında yaptığımız eylem ve etkinliklerde soruşturmalara maruz kaldık. Ama bunlar bizim mücadelemizden bir adım olsun geri attırmadı.

Meteoroloji’den uyarı! Meteoroloji’den uyarı!

Ve en son geldiğimiz noktada artı bir ile aldığımız yetki, mahkemelik olunca biz kadınlar dedik ki, siz artı biri kabul etmiyorsanız bir dahaki dönem artı yüz ile size cevap vereceğiz. Ve biz artı yüze doğru giderken aradaki fark yetmişlere çıktığında bir Nisan günü şaka gibi hepimize sürgün kararı çıktı. Gülay öğretmenim, Emine öğretmenim ve ben. Üçümüz de ayrı ayrı yerlere sürgün edildik. Sonrasında bu sürgünden sonraki süreçte de kendi okullarımıza gidemediğimiz için vaktimizin tamamını sendikal mücadelemize verdik. Ve hedeflediğimiz artı yüz biri gerçekleştirdik ve Milli Eğitim'in bahçesine davul zurnalarla gittik. Geldiğimiz noktada akabinde bu hukuksuz uygulamalar tabii ki yargıya taşındı. Ne yazık ki ülkemizde tarafsız bir yargının da olması mümkün değil. Bunu hepimiz çok yakinen biliyoruz.

www-2

TEK BİR KİŞİ HER ŞEYİ DEĞİŞTİRİR

En değerli olan şey şuydu biz 2016 darbesinden sonra çok ciddi yaralar aldık. Eğitim Sen içerisindeki birçok arkadaşımız Eğitim Sen’e küsmüş, darılmış, emek mücadelesinden kopmuştu. Evet, korku Bir duygudur. İktidarın bu mücadeleyi verenlere yaptıkları azımsanamaz. Herkesin göğüs gerebileceği, kaldırabileceği şeyler değil tabii ki de. Ama bizler bu arkadaşlarımıza yeniden umut olduk Önce küskün arkadaşlarımızdan başladık. Tek tek gittik, konuştuk, anlattık. Ve birçoğu sağ olsun bizim mücadelemize inanarak tekrar üye olup gücümüze güç kattılar Ve biz ilk zamanlar sahada örgütlenme çalışması yaparken şu tepkiyle karşılaştık, bir benle mi değişecek her şey? Evet dedik. Tek bir kişi her şeyi değiştirir. Ve o yüzden biz artı bir ile yetkiyi aldık burada ve dedik ki o artı bir sizsiniz.” ifadelerine yer verdi.

ORTAK AKIL VE KOLEKTİF ÇALIŞMA

Açılış konuşması ardından Kahraman tarafından, temsilci oldukları dönemde gerçekleşen faaliyetler ve mali raporlar okundu. Seçime geçilmeden önce yürütme kurulu aday listeleri okunarak, seçmenlere tanıtıldı. Listelerden aday olan Gökhan Gök, konuşmasını gerçekleştirdi.

Sendika temsilciliğine aday Gökhan Gök, “Bizler yaşadığımız ülke göz göre göre karanlığa sürüklenirken buna dur diyebilmek için buralardayız. Bu ülkenin mücadele geleneklerinden öğrendiğimiz mücadeleyle ki Eğitim-Sen'de bunun bir parçasıdır, bu örgütlülüğe inandığımız için burada sorumluluk almak istiyoruz. Bizler bu saray rejimi dediğimiz, tek adam dediğimiz, diğer adıyla rejimin bütün Türkiye'deki kurumlara sirayet ettiğinin farkındayız. Bizlerin de Eğitim-Sen'den, yüz yıllık Eğitim-Sen mücadelesinden öğrendiğimiz bu ülkedeki diğer yapılardan mücadeleci örgütlerden öğrendiğimiz bir şey var ki ortak akıl ve kolektif çalışmadır. Bizler sendikada bu eksikliği fark ettiğimiz için sorumluluk almak istiyoruz, hepinize teşekkür ediyorum. Mücadele arkadaşlarıma da kolaylıklar ve başarılar diliyorum.” dedi.

rerwrw

KAZANAN EĞİTİM SEN OLACAKTIR

Sendika temsilciliğine aday mevcut temsilci Belkıs Kahraman ise konuşmasında, “Buradaki Didim Eğitim Sen üyesi bütün öğretmen arkadaşlarımızın, eğitimci arkadaşlarımızın oy kullanma hakkı var. Ve bu da doğrudan Buradaki eğitim emekçilerinin kendi iradelerini ortaya koyabilmesi günüdür. Bizler tek adamcılığı karşı alanlarda mücadele ederken geldiğimiz noktada kendi içimizde de bunun mücadelesini vermek zorundayız. Bizler Eğitim Sen olarak hiç kimseyi ötekileştirmeden, hiçbir grubu yok saymadan ya da tek bir grubun tamamen Eğitim-Sen'i kendi tekeline tutmasına izin vermeden bütün eğitim ve bilim emekçilerine din, ırk, cinsiyet ayrımı yapmaksızın Eğitim-Sen çatısı altında örgütlemenin haklı gururunu zaten yaşıyoruz. Bizler zaten bu sendikayı devraldığımızda yüz elli olan üye sayımız bugün üç yüzdür. Bizler bunu yaparken gittiğimiz iş yerlerinde sabırlarımızla, söylemlerimizle herkese karşı kucak açarak kimseyi ötekileştirmemeyiz.  Bizler Eğitim Sen'in birleştirici gücünü kullanmak zorundayız. Ve bu nedenle de bugün yürütmüş olduğumuz üç yıllık mücadelenin sonrasında yeniden bu bilinçle yaptığımız işin devamını Artık bu süreçte tabii ki bizim de öğrendiğimiz çok şeyler oldu. Bu bilinçle de bundan sonraki yürütme için tekrar adaylığımızı açıkladık Bizim gibi düşünen, bu konuda irade koyacak arkadaşlarımızın da takdirine bırakıyoruz bu saatten sonra. Ama kesinlikle sonuç ne olursa olsun kazanan Eğitim Sen olacaktır.” İfadelerine yer verdi.

Gerçekleşen konuşmalar ardından oy kullanımına geçildi. Yaklaşık 3 saat süren oy verme işleminde Eğitim Sen’in 12. Olağan Genel Kurulunda 241 üye oy kullandı. Seçim Gökhan Gök 150, Murat İlkan 134, Neslihan Düzgün 141, Hasret Deniz 128 ve Fatih Demir 124 oy alarak seçimi kazandı. Yeni yönetimin ilerleyen günlerde devir teslimi yapması bekleniyor.

HABER: ELİF DİKBAŞ 

7c520cb3-eed9-4a67-b16e-b65427c749e6

Editör: Ergun Korkmaz