EMEP Didim İlçe Örgütü, açıklamasında, "Kayyum atanan illere yerel seçimlerin yapıldığı gün asker ve polislerden oluşan taşıma seçmen seferber eden AKP iktidarı, seçimden iki gün sonra ilk kayyum uygulamasına imza attı. DEM Parti yaratılan gerilimlere ve seçmen taşıma işlemine rağmen bölgede 10 ilin belediye başkanlığını kazandı. Van’da, yüzde 55,48 oranında oy alarak en yakın rakibi AKP Adayı Abdulahat Arvas’a karşı açık farkla kazanan Abdullah Zeydan’ın hakkı iktidar tarafından gasbediliyor" diye belirtti.

"MAHKEME KARAR KESİNLEŞMEDEN, YSK'YE DİREKTİF VERMİŞTİR"

Zeydan'ın adaylık başvurusu için memnu haklarını geri almış ve bütün hukuki gereklilikleri tamamlandığının vurgulandığı açıklamada, "Zeydan'ın başvurusu YSK tarafından kabul edilmişken, seçime iki gün ve mesai bitimine 5 dakika kala Adalet Bakanlığı idari bir yazıyla Zeydan’ın memnu haklarının tanınmasına itiraz etmiş, yetkili savcılık da bu yazıya itiraz ederek mahkemeye başvurmuş ve mahkeme de memnu haklar ile ilgili kararı geri alarak Zeydan’ın memnu hak talebini reddederek YSK’ya bildirmiştir. Mahkeme karar kesinleşmeden, hukuki süreçleri atlayarak YSK’ya direktif vermiştir" ifadelerine yer verildi.

Ödüllü tiyatro oyunu Didim’de sahnelendi Ödüllü tiyatro oyunu Didim’de sahnelendi

EMEP, Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan’a yapılan hukuksuz, keyfi ve halkın iradesinin önünü kesmeye, meşru hakları çiğnemeye yönelik bu tutumun, seçim usulsüzlüklerinin devamı olduğunu belirtti.

EMEP Didim İlçe Örgütü açıklamasına şu şekilde devam etti: "Yerel seçimlerde büyük bir hezimete uğrayan ve tek adam rejimine karşı bir güvensizlik oyu veren halka karşı bir rövanş siyasetinin başlatılacağının da ilanıdır. Kürt halkının tercihlerine göz göre göre yapılan bu hukuk tanımazlık ne sadece Zeydan’a ne de Kürt yurttaşlara yapılmıştır. Bu, ülkedeki seçme ve seçilme hakkının, daha önce de örnekleri sıkça görülen, iktidar tarafından gasp edilmesi uygulamalarının, son seçimlerin ardından ilk adımıdır. Halkın sandıkta ortaya koyduğu tercihleri tanımamanın somut bir örneği olan bu adım karşısında herkes ses yükseltmelidir. ‘Ben, devlet imkanlarını kullanarak güç yetirdiğim her şeyi yaparım’ anlayışının ürünü olan bu uygulamanın, gerekli düzeyde ses yükseltilmediği ve durdurulmadığı taktirde kendine yollar açacağı da kesindir. Kayyum uygulaması son bulsun. Halkın iradesine saygı gösterin."

HABER: ELİF DİKBAŞ 

Editör: Ergun Korkmaz