Didim bizim Ege’deki en önemli turizm merkezlerimizden birisi…

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy,  Didim’de turizm sektörü temsilcileriyle buluştu. Toplantıda konuşan Turizm Bakanı Ersoy, “Didim bizim Ege’deki en önemli turizm merkezlerimizden birisi; Bodrum ile de komşu aynı zamanda.. sadece Aydın’ın bir parçası değil Muğla’nın da komşusu.. 2 havalimanından da destek alıyor. Bir bakıma şanslı da diyebiliriz. Potansiyeli fazlasıyla var.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Didim Ticaret Odasının düzenlediği toplantıda Bakan Ersoy’a, Aydın Valisi Yakup Canbolat, AK Parti Aydın Milletvekili ve Aydın BŞB Başkan adayı Mustafa Savaş, AK Parti MKYK Üyesi M. Umut Tuncer, AK Parti Aydın İl Başkanı Gökhan Ökten eşlik etti. Bakan Ersoy’u Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca, ilçe protokolü ve siyasiler karşıladı.

Bakan (3)

Aydın’daki barajlar suya hasret Aydın’daki barajlar suya hasret

Karşılamanın ardından toplantıya geçildi. Toplantıya Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy,  AK Parti Aydın Milletvekili ve Aydın BŞB Başkan adayı Mustafa Savaş, AK Parti MKYK Üyesi M. Umut Tuncer, AK Parti Aydın İl Başkanı Gökhan Ökten, AK Parti Didim İlçe Başkanı Sebahattin Akkuş ve AK Parti Didim Belediye Başkan adayı Kadri Kabak konuşmacı olarak yer aldı. Toplantıya Siyasiler ve oda temsilcilerinin yanı sıra Didim’deki turizmciler, seyahat acenteleri temsilcileri ile otel sahipleri ve yetkilileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından konuşmalara geçildi.

Bakan (5)

YEREL YÖNETİMLERİN VE MERKEZİ HÜKÜMETİN İŞ BİRLİĞİ

Ak Parti Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Savaş, toplantıda yaptığı konuşmada, yerel yönetimlerin ve merkezi hükümetin iş birliği içinde çalışmasının önemine değindi.

Savaş, “Tarihle medeniyetiyle, kültürüyle, dillere destan bir şehrimiz var. Şehrimize ne yapsak az. Merkezi hükümet olarak çok önemli hizmetler yapıyoruz, yapmaya da devam ediyoruz ama yerel yönetimle merkezi hükümetin birleşmesi halinde çok daha güzel işlere imza atacağımıza inancımız tam. Büyükşehir’e, belediyelere muazzam kaynaklar geliyor, gelmeye de devam ediyor. Diğer belediyelere gittiği gibi Aydın Büyükşehir'e de kaynak geliyor. Ama bu kaynakların etkin ve verimli bir şekilde yönetilmemesi gibi bir problem var işte. Biz bu kaynaklara etkin ve verimli bir şekilde kullanacağımız bir dönemi vadediyor.” dedi.

Bakan (19)

TURİZM MASTER PLANININ BÜYÜKŞEHİR TARAFINDAN HAZIRLANMASI LAZIM

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy konuşmasında 2023 turizm verilerini paylaşarak 2024 hedeflerini de 60 milyon ziyaretçi 60 milyar dolar gelir olarak belirlediklerini söyledi.  Didim’in de Ege’nin turizm merkezlerinden biri olduğunu sadece Aydın’ın değil Muğla’ya komşu olduğunu kaydeden Bakan Ersoy, “Didim’in potansiyeli var mı? Fazlasıyla var ama bu potansiyeli doğru kullanamazsak doğru planlayamazsak bu şansımızı yavaş yavaş kayboluyor. Bunu niye söylüyorum? Demin başkanımız da söylediği gibi bu tarz turizm merkezlerinde sadece kültür ve Turizm Bakanlığı çalışmalarıyla bir yere gelmek mümkün değil. Özellikle büyükşehir olan yerlerde biz Büyükşehir Belediye başkanlığımıza da söylüyoruz. Turizm master planının büyükşehir tarafından hazırlanması lazım. Master planları büyükşehir belediyeleri tarafından hazırlanır, kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenir veya bu şekilde birçoğu üniversitelerin de içinde olduğum yerel temsilcilerinin içinde olduğu bir çalışmadır.

Aydın bölgesinde gücünü de kapsayan bir turizm master planı gerçekleşirse o zaman sınırlı sayıda kaynaklı sınırsız talebin gerçekleştirilmesi sağlanıyor.” dedi.

EGE TURİZM MERKEZLERİ PROJESİ

Ege Turizm merkezleri projesine de değinen Bakan Ersoy “Doğru planlamalarla doğru teşhislerle doğru tedavi yöntemleriyle çok rahat bir şekilde geliri ikiye katlayacak durumdasınız. İşte biz de bunu gerçekleştirmek istiyoruz. Bu bağlamda Ege turizm merkezleri projeleri de geliştirdik ama maalesef süreçlere siyasi yaklaşıldığı zaman yavaşlatılabiliyor, engellenebiliyor. Ben hâlbuki her zaman söylüyorum, Ege söz konusu olduğu zaman İzmir söz konusu olduğu zaman Aydın söz konusu olduğu zaman siyasi yaklaşmamak gerekiyor. Doğrusu neyse tartışırız. Doğrusu yapılması gerekiyor. Bugün süreçlerle yavaşlatılıyor. 4 yıldır 5 yıldır süreçler gidiyor maalesef..” ifadelerine yer verdi.

Bakan (20)

ARKEOLOJİ DE ALTIN ÇAĞ DÖNEMİ BAŞLATILDI

Bakanlık olarak Arkeolojinin altın çağını başlattıklarını ve Kazı başkanlıklarının da bütçelerini arttırdıklarını belirten Bakan Ersoy “Arkeoloji de altın çağı başlatıyoruz. Bu da nasıl olacak, geleceğimize miras projesiyle olacak? Arkeolojik kazı noktasında 144 noktada Türk kazı başkanlıkları var. Türkiye genelinde 32 noktalarında yabancı kazı başkanlıklarımız var. Bu biz yeni bir aldığımız karar artık yabancı başkanlıkları da Türk kazı başkanı yani 160 yıl önce başlayan bir süreçte, 160 yıl sonra o noktalara da Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında şehirlerde Türk kazı başkanları, süreci yönetecek. Şimdi artık bütün kazı başkanlıkları 12 ay çalışıyor. Hem kazı başkanlarımızı atarken yoğun ekip, ekipman ve bütçede atıyoruz. Yani çok ciddi bütçeler görüyoruz. Ekip kullanma yetkileri veriyoruz ve bütçeleri de ciddi oranda arttırıyoruz.” şeklinde konuştu.

Bakan Ersoy’un konuşmasının ardından toplantı basına kapalı olarak sürdürüldü.

HABER: ELİF DİKBAŞ

Bakan (11)

Bakan (9)

Bakan (1)