2019 yılında Altınkum Mahallesi’nde yer alan ve mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait alandaki imar planlarının iptali istemiyle Didim Derneğince dava açmış ve halen devam ederken, Vakıflar Genel Müdürlüğü arazi için 25 Temmuz’da ihaleye çıkacak. İlçenin en gözde yeri için ihale çıkılmasına bir tepki de Didim Kent Konseyi Başkanı Osman Ayyıldız’dan geldi.

DİDİM TURİZMİNİN GÖZ BEBEĞİDİR

Ayyıldız konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Dünyaca ünlü Didim Altınkum Plajı Didim turizminin göz bebeğidir.  Altınkum sahilinin hemen üst tarafında yer alan Vakıflara ait arazi içinde yer alan tesisler şu an terkedilmiş ve bakımsız durumdadır. Bu görüntü Dünya turizminin parlayan yıldızı olan Didim’imize yakışmamaktadır. Önceki dönemde vakıflar arazisinin ihale yoluyla satışı yapılmak istenmiş, biz Didimliler olarak bu alanın bina yığını olması için yapılan satışa halk olarak karşı çıkmıştık. Bu yönde de çalışmalar yapmıştık ve Kuşadası’ndaki Tariş arazisinin alımını yapan Büyükşehir Belediyesine örnek göstererek vakıflar arazisinin de satın almasını önererek   şöyle seslenmiştik;  “Vakıflar arazisi ihalesinin  yapılabiliyor olması üzerine başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu olmak üzere Belediye Meclis üyelerimizi bu konuya sahip çıkmasını ve ihaleye müdahil olarak bu alanın kişilere dönük değil, halka dönük olarak projelendirilerek değerlendirilmesinin doğru olacağı düşüncesiyle  sesleniyoruz. Didim ’in 25 – 30 yıllık sorununu çözüp Didim’in geleceğine imza atmak istemez misiniz? “demiştik.

Mavişehir Pazaryeri esnafının sorunları halen çözülmedi Mavişehir Pazaryeri esnafının sorunları halen çözülmedi

DİDİM KAZANSIN ÜLKE TURİZMİ KAZANSIN, GELECEĞİMİZ KAZANSIN

Ve şimdi yine sesleniyoruz, turizmin yükselen yıldızı olan  Didim’in incisi Altınkum sahilinde bulunan Vakıflar arazisi  halkın kullanımına açılmalıdır.  Burada yapılaşma olması durumunda  Didim turizmine  büyük darbe vuracağı aşikârdır. İstediğimiz bu arazinin Didim Belediyesi’ne devredilerek Didim halkının nefes alacağı bir rekreasyon alanına dönüştürülmesidir. Vakıflar arazisini Didim Belediyesi’ne devredin. Bırakın Didim kazansın ülke turizmi kazansın, geleceğimiz kazansın.” İfadelerine yer verdi.

HABER: ELİF DİKBAŞ 

Editör: Ergun Korkmaz