Türkiye İşçi Partisi (TİP), 28.dönem Milletvekili seçimleri ardından Hatay’dan milletvekili seçilen ve hala tahliye edilmeyen Can Atalay için ülkenin birçok yerinde sokağa çıkarak, özgürlük talebinde bulundu. Hatay Milletvekili Can Atalay’ın tahliye olmaması ile ilgili açıklamada bulunan TİP Didim İlçe Örgütü üyesi Hacı Çoban uygulanmayan karar için, “Halkın iradesine saygı istiyoruz!” dedi.

Açıklamada bulunan Çoban, Yargıtay'da dava süreci devam ederken hukuksuzca cezaevinde tutulan Avukat Can Atalay’ın 14 Mayıs Milletvekilli Seçimlerinde Türkiye İşçi Partisi'nden Hatay milletvekili seçildiğini dile getirdi. Seçim sonuçlarının kesinleşmesini takiben Can Atalay’ın avukatları aracılığıyla milletvekili mazbatasını aldığını belirten Çoban, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde milletvekili olarak kaydı yapıldığını açıkladı. Çoban, “Ancak seçilmiş vekilimiz, tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi'nde esir tutulduğu için henüz milletvekili yeminini edemedi ve görevine başlayamadı. Can Atalay'ın tahliye edilmesi için avukatlarının Yargıtay'a yaptığı başvuru günlerdir yanıtsız bırakıldı ve yoldaşımız hala cezaevinde tutuluyor.” ifadesine yer verdi.

ÜLKEDEKİ YOKSULLUĞU VERİLERLE AÇIKLADI: TÜİK DE ARTIK AÇLIĞI VE YOKSULLUĞU SAKLAYAMIYOR! ÜLKEDEKİ YOKSULLUĞU VERİLERLE AÇIKLADI: TÜİK DE ARTIK AÇLIĞI VE YOKSULLUĞU SAKLAYAMIYOR!

TİP Didim İlçe Örgütü tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

777

“YETKİNİZİ ALDIĞINIZ YASALARI UYGULAYIN!”

“Yaşanan durum her anlamda Anayasa'ya aykırıdır ve Yargıtay, Anayasa'nın emrettiği hükmü uygulamamakta ısrar etmektedir. Seçilmiş Hatay Milletvekili Can Atalay'ın tutukluluk halinin devamı, hukuka aykırı bir şekilde, kişi hürriyeti ve güvenliğinin engellenmesi ve aynı zamanda seçmenlerin temsil edilme haklarının ihlali anlamına gelmektedir.

Çünkü Anayasa'nın 83. Maddesi'nde aynen şöyle yazmaktadır: "Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili, Meclisin kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz." Anlamı apaçık olan Anayasa hükmü ortadayken, buradan başta Yargıtay savcıları olmak üzere yetkililere soruyoruz:

-Seçilmesinin üstünden bir buçuk ay geçmesine rağmen Can Atalay neden hala serbest bırakılmadı?

-Can Atalay neden Meclis'te yemin edip görevine başlayamadı?

-Can Atalay ne zaman Hatay'a ulaşıp enkaza çevrilmiş olan şehrin imanı için yurttaşla beraber çalışmalarına başlayabilecek?

-Can Atalay'ın, Hatay'ı ve tüm ülkeyi enkaz altında bırakanların suçlarını yüzlerine vurmasından mı korkuyorsunuz?

-Milli iradenin yerine gelmesini engellemenin, yani milletin seçtiği vekil sanki seçilmemiş gibi davranmanın, bir suç olduğunu bilmiyor musunuz?

Bu sorularımızla, Anayasal kurumları Anayasa'ya uymaya bir kez daha davet ediyoruz. Artık bu hukuksuzluğa bir son verin! Yetkinizi aldığınız yasaları uygulayın!

Can Atalay’ın seçilmiş bir milletvekili olarak yasama faaliyetlerine katılmasının önündeki engellerin kaldırılmasını, TC. Anayasası ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile koruma altında olan seçme ve seçilme hakkının derhal yerine getirilmesini bekliyoruz. Saray'dan talimat beklediğiniz her gün, Anayasa'yı çiğnemeye devam ettiğiniz bir gün olarak kaydediliyor halkın defterine. Bunu unutmayın çünkü biz sizin kanun dışı, keyfi uygulamalarınızı asla unutmayacağız. Haksız, hukuksuz bir şekilde tutuklanarak özgürlüğü elinden alınan tüm arkadaşlarımız için mücadeleye devam edecek, adaleti mutlaka bu topraklara getireceğiz.

Halkın iradesine saygı istiyoruz! Hukuka, adalete saygı istiyoruz! Hatay halkının iradesine saygı istiyoruz! Can Atalay'a özgürlük istiyoruz!” ifadelerine yer verildi.

HABER: HEYBET KARABABA 

454554

hhh-4