Didim Belediyesi öncülüğünde her yaş grubunun yer aldığı zeybek gösteriminde Cumhuriyet’in 100’üncü yılı dolayısıyla 100 kişi zeybek oynayarak, muhteşem bir görüntü oluşturdu.

Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılında Didim Belediyesi öncülüğünde anlamlı bir etkinlik gerçekleştirildi. Didim Belediyesi Halk Oyunları Kurs Öğretmeni Sinan Çetin’in öncülüğünde her yaş grubunun yer aldığı 100 kişilik ekip zeybek gösterisi gerçekleştirildi.  Kent Meydanındaki gösteriye Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay da katıldı.

Büyükşehir işçilerine 33 bin 250 TL promosyon Büyükşehir işçilerine 33 bin 250 TL promosyon

CUMHURİYET’İMİZ HENÜZ ÇOK GENÇ

Etkinlik öncesi konuşma yapan Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, “Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün bir avuç siyah arkadaşıyla beraber cansiperane kurduğu bu cumhuriyetin yüzüncü yılını kutlayacağız. Yüzüncü yıl, bir asırdır. Mustafa Kemal'in sayesinde bu topraklarda yaşayan insanlar özgür bir şekilde, laik bir şekilde ve geleceğe güvenle bakarak yaşıyorlar. Onun için Ata'mıza ne kadar şükran borçlu olduğumuzu çevremizdeki coğrafyaya baktığımız zaman çok daha iyi anlıyoruz.  Bütün Orta Doğu'nun bir ateş çemberi haline getirilmeye çalışıldığı bu son günlerde ülkemizde biz güven içerisinde, onun kurduğu devletin güveni içerisinde, onun ağırlığı altında yaşıyoruz. Cumhuriyetimiz henüz çok genç.. 100 yaşında, 100 yıl sonra da çok genç olacak. Çünkü Atatürk'ümüz hiçbir zaman ölmedi. Hepimizin kalbinde yaşıyor. Her doğan çocuktan bir Mustafa Kemal daha doğuyor onu sonsuza kadar yaşatması için.. Bu ülkenin kıymetini ve çocuklarımızın kıymetini bilmemiz gerekiyor. Cumhuriyeti korumak, kollamak ve onun söylediği gibi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak için daha çok çalışacağız. Çocuklarımıza Atatürk’ümüzü ezbere değil onun ne olduğunu anlamına çok daha içten ve derinden anlatmamız lazım. Belki bugüne kadar yaptığımız en büyük hata buydu. Ezbere hep Atatürk'ü sevdik. Ama artık tanıyalım. Bu coğrafyaya baktığımız zaman zaten onu tanımak için yeterli neden var.” dedi.

zeybek (1)

Konuşmanın ardından her yaştan vatandaş katıldığı 100 kişilik zeybek gösterisi gerçekleştirildi. 100 kişi beyaz tişört üzerinde “100. Yıl” yazısı, Atatürk’ün resmi ve Cumhuriyet’in 100. Yılının kutlandığı yazılı tişörtlerle alanda yerini aldı.

Yöresel halk oyunu bir ahenk içerisinde hep birlikte oynanırken, etkinlik büyük beğeni topladı.

HABER: ELİF DİKBAŞ 

zeybek (3)

zeybek (7)

zeybek (5)