Didim Mesleki Eğitim Merkezi bahçesinde düzenlenen kutlamaya Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca, Didim Garnizon Komutanı Albay Ali Saçan, Didim Belediye Başkan yardımcısı Yusuf Deveci, İlçe Jandarma Komutanı M. Gani Solak, Aydın Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Arif Aksu, Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odası başkanı Şerif Erul, Didim Şoförler ve Otomobilciler Odası başkanı Savaş Cengiz, Siyasi, parti ilçe başkanları, kurum müdürleri, oda yöneticileri, Mesleki eğitim merkezi öğrencileri  ve öğretmenler katıldı.

GAYRETLİ ÇALIŞMALAR BÜYÜK ETKEN OLDU

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından törenin açılış konuşmasını Didim Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Sayın gerçekleştirdi. Sayın konuşmasında okulun fizik durumu ve öğrenci sayısına değinerek “Ahilik kültürü yüzyıllar boyu Anadolu'da hüküm sürmüş, sadece esnafı örgütlemekle kalmamış Geleceğin zanaatkarlarını da yetiştirmek görevini yürütmüştür. Mesleki eğitim veren kurumlar, kendimizi ahi kültürünün mirasçıları olarak görmekte ve ahi evranın telkinleri çerçevesinde Çıraklar, kalfalar, ustalar yetiştirmeye gayret etmektedir. Kurumumuz Didim'de 1996 yılında faaliyete geçmiş, 2005 yılında daha önce farklı amaçlarla kullanılan bugünkü binamıza taşınmıştır birkaç yıl sonra da yan taraftaki eklentiler, kurumumuza kazandırılarak yapısal büyüme sağlanmıştır. Son yıllarda mesleki eğitimin merkezlerine talep giderek artmaktadır Bunda Didim'in yoğun göç alıyor olması, son üç yıllık süreçte bakanlığımızın da mesleki eğitime verdiği önem, işletmelerde çalışan çırak öğrenciler için yaptıkları maddi destekler Ve mesleki eğitim personelinin gayretli çalışmaları büyük etken olmuştur.” ifadelerine yer verdi.

RQWRQRQ

ONURLANDIRMAYI UYGUN GÖRDÜK

Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odası başkanı Şerif Erul ise “Ahilik, toplumda yaşayan herkesi birbirine yaklaştıran, kaynaştıran, dost edindiren ve dayanışma kurulmasını sağlayan bir olgudur. Bir toplumda ortak değerler korundukça birlik ve beraberlik devam edecektir. Bu programımızın asıl amacı da bu birlikteliği hatırlatmaktır. Toplumu birbirine bağlayan bu önemli bağların, nasıl bir araya getirildiğini; Ahiliği okudukça ve özümsedikçe daha iyi anlayacağız. Bizler Odamız üyelerinden Ahilik Haftası kapsamı içerisinde İlçemizde faaliyet gösteren yıllardır işlerinde duayen olmuş Ahi Evran Veli’yi kendine örnek almış esnaflarımız içerisinden işini uzun yıllardır kendi başına devam ettiren üyelerimize plaket vermeyi ve onları onurlandırmayı uygun gördük.” dedi.

AHİLİK HAFTASI’NI KUTLUYORUM

Didim Şoförler ve Otomobilciler Odası başkanı Savaş Cengiz ise  “Ahilik, meslekte, sanatta, ticarette doğruluğu, dürüstlüğü, güzel ahlakı, yardımlaşma ve dayanışmayı esas alır.  Bu yıl 36’ıncısını kutladığımız Ahilik Haftası, tüm esnafımıza hayırlı ve bereketli olsun. Bu kıymetli teşkilatın kurucusu Ahi Evran-ı Veli başta olmak üzere yüzyıllardır bu topraklarda esnaflık yapmış ve aramızdan ayrılan tüm esnaflarımızı rahmetle anıyor, ata mirasımızı gelecek nesillere aktaran tüm esnaflarımızın Ahilik Haftası'nı kutluyorum. Bizler Didim Şoförler ve Otomobilciler Odası olarak her geçen gün kaliteli ve güvenli taşımacılığı tesis etmek için var gücümüzle çalışıyoruz.  Şoför esnafı olarak biliyorum ki yaptığımız iş gerçekten çok zor ve risk taşıyor. Didim, ülkemizin önde gelen turizm kentlerinden biri. Bu güzel kentimizin ulaşım hizmetini büyük bir disiplin ve özveri ile yürüten kıymetli meslektaşlarımıza huzurlarınızda teşekkür ediyor, Ahilik Haftası’nı kutluyorum.” dedi.

AHİ EVRAN'IN YARATTIĞI FELSEFENİN TAM DA BAĞRINDA YAŞIYOR

Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca ise Ahiliğin bir felsefe olduğunu kaydederek “Ahilik bizim medeniyet tasavvurumuzun en güzel örneklerinden birisi. Ahi Evran 1205 Anadolu'ya geldiği zaman önce Kayseri'yi, sonra Denizli'yi Sonra kongreyi, sonra Kırşehir'i gezip, Ahilik Teşkilatının nüvelerini ortaya koyduğu zaman yalnızca bir iktisadi teşkilat ortaya koymadı. Ahi Evran Hoca Ahmet Yesevi'den el almış gerçek anlamda bir filozoftu. Dolayısıyla ortaya koyulan yalnızca bir mesleki örgüt değil, bir felsefe, bir hayat, bir memleket, bir millet tasavvuruydu. Ahi Evran'ın yaptığı bu tasavvur Bugün hala yaşamaya bizlerle, sizlerle beraber hayat bulmaya devam ediyor. Ahi Evran aslında dünyanın en eski iki meslek örgütünden birini kurdu. Ama bunun çok ötesinde Yarattığı felsefeyle bugüne kadar devam eden bir akım ortaya koydu. İşte Ahi Evran Anadolu'nun Türkleşmesinde, Anadolu'nun İslamlaşmasında gönüllere kurduğu köprüyle beraber kilit rolü oynayan çok önemli bir rol oynayan büyük bir filozof. Anadolu'nun sekiz yüz yıldır devam eden geleneğini Hep beraber hayatta tutmaya devam edeceğiz. Bugün modern dünyada insanlar bir takım kavramların kendileri tarafından bulunduğunu düşünüyorlar. Tüketici haklarından bahsediyorlar. Emek sermaye dengesinden bahsediyorlar bugün modern toplumun kendi bulduğunu iddia ettiği, aslında bu kavramların tamamı Ahilik Teşkilatı'nın ruhunda, Ahi Evran'ın yarattığı felsefenin tam da bağrında yaşıyor. Ahilik, emek saygı göstermek demek. Ahilik sermayeyle emek arasındaki o dengeyi sağlayıp emekçinin hakkını her daim teslim etmek demek. Ahilik tüketicinin hakkını her yerde, her alanda, her koşulda korumak demek. Ahi dediğimiz elinden, dilinden emin olduğumuz cömert, hayırsever, yardımsever, esnaf demek. El ele verdiğimizde gönül gönüle verdiğimizde aslında dünyanın bugün içinde bulunduğu ekonomik krizin de bazen ülkemizi de etkileyen ekonomik sorunlarında ilacının aslında Yeni modern ekonomik teorilerde değil, bizim özümüzde, bizim medeniyetimizin tam kalbinde sekiz yüz yıl önce ortaya koyulduğunu görüyoruz. Dolayısıyla biz özümüze döndüğümüzde Biz kendimiz olduğumuzda, biz kendi medeniyet tasavvurumuzu dünyaya yaydığımızda, ekonomik krizlerin, ne dünyada, ne ülkemizde yeri olmayacağını da görüyor, tespit ediyoruz.” dedi.

KYUKYUKY

YILIN AHİLERİNE ŞED TÖRENİ

Bafa Gölü’ne düşen uçağı kurtarma çalışmalarına Jandarma destek veriyor Bafa Gölü’ne düşen uçağı kurtarma çalışmalarına Jandarma destek veriyor

Konuşmaların ardından Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odasınca ilçede yılın ahisi seçilen Hacı Mahmut Özdaşçı’ya İlçe Kaymakamı Kuruca tarafından teşekkür plaketi verilip, şed töreni ile kaftan giydirildi.

Didim Şoförler ve Otomobilciler Odasınca ilçede yılın ahisi seçilen Durmuş Foçalılar’a ise Aydın Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Arif Aksu tarafından teşekkür plaketi verilerek şed töreni ile kaftan giydirildi.

Törende ayrıca İlçe protokolünce odalar tarafından yılın esnafı seçilen 3 esnafa plaket verilirken, ayrıca yılın kalfasına ve çırağına da teşekkür plaketi verildi. Kutlamalar kapsamında halk oyunları ekipleri gösterilerini sunarken, davetlilere yemek ve yiyecek ikramında bulunuldu.

HABER: ELİF DİKBAŞ 

QWEQEQ

44661d04-94ac-4fec-a7b2-7aa0a48417be

FWEWFWFW

Editör: Ergun Korkmaz