28 Ocak 2024 Pazar günü Didim’de gerçekleşmesi planlanan deve güreşiyle ilgili açıklama yapan DİHAD, hayvan ve vegan kent olma iddiası olan Didim Belediyesi’ne seslenerek, “Didim Belediyesi bu karardan yol yakınken vazgeçmelidir.” dedi.

DİHAD Başkanı Bilal Süren tarafından yapılan açıklamada “Hayvan dostu ve vegan kent olma iddiasında olan bir kentte, "Deve Güreşi/Dövüşü" organize etmek, akıl tutulması ve derin bir çelişkidir. Didim Belediyesi'nin bu karardan yol yakınken vazgeçmesini bekliyoruz. Hatta Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek, bu kararı Belediye Meclisinde alarak, Didim sınırları içerisinde DEVE, BOĞA ve her türlü hayvan dövüşlerinin yasaklama kararı almalıdır.

dihad (1)-2

ERİL AKLIN GÖVDE GÖSTERİSİDİR!

DAHOT’TAN AÇIKLAMA: BAŞKAN GENÇAY’I FESTİVAL PROGRAMIMIZA DAVET ETTİK DAHOT’TAN AÇIKLAMA: BAŞKAN GENÇAY’I FESTİVAL PROGRAMIMIZA DAVET ETTİK

Deve Güreşi Organisazyonu, her anlamda "Eril aklın" gövde gösterisidir. Erkek egemen zihniyetin güç göstergesinin en belirgin şekilde, "Develeri" araç olarak kullanarak, dışa vurmuşluğun alanıdır. Develerin içgüdüsel olarak çiftleşme dürtülerini kullanarak dövüştürmek (güreştirmek) ile erkek sermayedarların kendi "Erkeklik Egolarını" doruğa çıkarmaları ile, sözde bir geleneği ve kültürü sürdürme ve yaşatma yöntemidir. Biz hayvan hakları savunucuları, hayvanların yarıştırıldığı, dövüştürüldüğü ve insanların eğlence aracına dönüştürüldüğü hiç bir organizasyonu, bir toplumun geleneği ve kültürü olarak görmüyor ve kabul etmiyoruz. "Benim devem senin deveni döver" anlayışı ile Aydın’ın İncirliova ilçesinde 200 yıl önce başlayan deve güreşleri, zamanla toplumsal bir eğlenceye dönüşerek, hayvanlara eziyet ve işkence haline gelerek tüm egeye yayılmıştır. Her ne kadar Türkiye yasalarında “Folklorik amaçlı gösteri” kapsamında gösterilip suç sayılmasa da deve güreşleri, develerin şiddet görmesine, ölümlerine ve kötü muameleye uğramalarından dolayı, yeni bir yasal düzenleme yapılmalı ve "Deve Güreşleri" tüm ülkede yasaklanmalıdır.” ifadeleri yer aldı.

HABER: ELİF DİKBAŞ 

Editör: Ergun Korkmaz