Tüm Emekliler Sendikası Didim Şubesi, ‘Büyük Emekli Mitingi’ öncesi Didim Kent Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması öncesinde 1995 yılından beri Galatasaray Meydanı’nda 1000 haftadır oturma eylemini yapan Cumartesi Annelerini selamlayarak başladı. 
ANNELER ÇOCUKLARI İÇİN MÜCADELE EDİYOR
1 Mayıs'ta Saraçhane’den Taksim’e yürümek istedikleri tutuklanan 27 kişiyle ilgili konuşma yapan Halkevleri üyesi Mehmet Poyraz,  “31 Mart yerel seçimler ile yenilgiye uğrayan AKP ittifak iktidarı saldırılarını Hayatın her alanında sürmeye baskı ve zulmü yaygınlaşmaya devam ediyor halkın yükselen itirazı onların karabasanını olmakta halkın tepki ve itirazlarına bu baskı ve zulüm politikalarında görmekte çıkarılan yasaları kararnameler bunun ifadesidir 1 Mayıs Taksim'dir Taksim 1 Mayıs'tır bunu Anayasa Mahkemesi tescillemiş Taksim'in Mayıs alanı olduğunu onaylamıştır yine anayasanın topluma ve ifade özgürlüğü maddeleri anayasa yasa tanımaz iktidar çıkarmış olduğu kararname ve yönetmeliklerle bu hakları yok saymakta aradan geçen 25 günde parça parça yapılan baskılarla gözaltına alınan ve ardından süslenen kişileri adresi ikameti belli olan insanların evleri sabaha karşı basılarak mahalleye binaya terörist eden polis halk baskınları yaşanmıştır Oysa bunlara gönderilecek Çağrı toplantıyla ifadelerine başvurulabilirdi korku ve yıldırma yöntemi izlenmiştir şimdi soruyoruz 1960'da 1972'de ve bu sefer tamam dedikleri 1980 faşist darbesinde korkmayan bitmeyen mücadele azmine Şimdi mi bitireceksiniz Ne saldırdığınızdan korkar ne de Yıldırım'a politikalarınızdan çekiniriz Bizler halkın vicdanı Bizler halkın sesi olmayan tepkilerimizi bulunduğumuz yerlerde sürdürmeye devam edeceğiz 1 Mayıs'ı ve Taksim'e çıkmaya çalışan işçileri gençlere suçlu gibi göstermekte evet ortada bir suç var bu suç Anayasa Mahkemesi kararına rağmen Taksim'de toplanma yürüyüşü hakkını yasaklayan zihniyettir.

Whatsapp Image 2024 05 25 At 12.27.50

Milyonlarca işçiye emekçiye karşı tavizsiz bir sermaye programı uygulayan halka ağır bir yoksullukla karşı karşıya bırakan işçi ücretlerini enflasyon karşısında eriten kadın düşmanlığını bizzat örgütleyen işçilere güvencesiz ölümcül çalışma koşullarına mahkum eden emeklilere açlık sınırı altında sefalet ücretine mahkum eden iktidar milyonların biriken öfkesine ve mücadele azmini engellemek için baskı ve zor yöntemlerini arttırmaya devam ediyor.
Bugün yine bir cumartesi Cumartesi annelere bin haftada çocuklarını anmaya, yerlerine ve cenazelerine ulaşmaya devam ediyor. 
Ancak unutulmamalıdır ki Taksim iradesi işçilerinin yoksulluklarının kadınların gençlerin iradesidir insanca bir yaşam eşitlik özgürlük mücadelemizi hayatın her alanını sürdüreceğiz taksimi de içeride tutulan arkadaşlarımız da alacağız Taksim'de arkadaşlarımız da Özgür kalıncaya kadar bu talebimiz ve mücadele sürdürmeye devam edeceğiz Yaşanan bu hukuksuzluğa bir an önce son verilmediği tutuklanan 74 arkadaşımız derhal serbest bırakılsın” dedi. 
BİR ADIM BİLE GERİ ATMAYACAĞIZ
1 Mayıs'ta Saraçhane’den Taksim’e yürümek istedikleri tutuklanan 27 kişiden biri olan Özenç Cevahir İslamoğlu’nun annesi Aslı İslamoğlu ise yaptığı açıklamada “1 Mayıs 2024 sonrası başlatılan cadı avı kapsamında hukuksuz, keyfiyetçi, talimata dayalı tutuklamalar neticesi, tutuklanan arkadaşlarımızın sayısı toplamda 78 e ulaşmış olup gecen haftalarda 4 arkadaşımızın tahliye edilmesi neticesinde an itibarı ile tutuklu sayısı 74 kişidir. Bu insanlar suçları gereği tutuklanmaya sevk edilen tutuklular değil siyasi talimatlara tabi kararlar ile hukuksuzca esir edilen tutsaklardır. Aralarında çoğunlukla öğrenci çocuklarımızın olduğu. İşçiler, çalışanlar, ailelerine bakmakla hükümlü emekçi ebeveynlerin bulunduğu tutsak arkadaşlarımız, çocuklarımız, yaşanana hukuksuz sürecin sonucu mağdur edilmiş, hak kaybına uğratılmışlardır. Öğrenci çocuklarımız okullarından eğitim haklarından mahrum edilmiş. Çalışan emekçi arkadaşlarımız zaten bin bir zorluk ile geçim mücadelesi verirlerken birde işlerinden ve çalışma haklarından mahrum bırakılmıştır. Bakmakla hükümlü oldukları insanlar bir kez daha yoklukla ve imkansızlıklarla tekrar tekrar mağdur edilmiştir.Ben tutuklu 74 tutsaktan birinin babasıyım ama benim ve tanışma fırsatı bulduğum tüm tutuklu yakınlarının ortak talebi ve kavgası 74 tutuklunun hepsini almak üzeredir. Ve hepsi de yakınlarının evlatlarının arkasında dimdik ve onurla durmaktadır.74 tutsağımızın hiçbiri hukuk nezdinde bir suç işlememiştir.

Orman kampı çalışanlarına yangın tatbikatı Orman kampı çalışanlarına yangın tatbikatı

Whatsapp Image 2024 05 25 At 12.27.51

Anayasanın bir hak olarak tanıdığı toplanma ve yürüyüş hakkını yine AYM’nin işaret ettiği taksim 1 Mayıs alanında kutlamak istemişlerdir.
Bizler tutuklu aileleri bu ülkenin aydın demokrat devrimcileri olarak susmayacağız. Dün bizleri tutsak ettiğiniz zindanlar da bu gün çocuklarımızı tutsak ediyorsunuz. Her türlü baskı, yıldırma ve susturma politikalarınıza karşı direnmeyi inatla ve ısrarla sürdüreceğiz. Bir adım bile geri atmayacağız. Ne emek hak mücadelemizden. Ne hukuka olan inancımızdan. Nede çocuklarımızın özgürlüğünden vazgeçmeyeceğiz. Hepsini alacağız, hakkımız olan ve haksızlıklarımıza maruz kalan ne varsa hepsini tek tek alacağız.” ifadelerini kullandı. Açıklamaların ardından Gündoğdu’da gerçekleşecek olan ‘Büyük Emekli Mitingi’ne gidildi.

HABER: ELİF DİKBAŞ

Whatsapp Image 2024 05 25 At 12.27.50 (1)

Editör: Ergun Korkmaz