Toplumun haber alma ihtiyacını karşılayan gazetecilik mesleği ile ilgili yüz kişiye “Gazetecili nasıl bir meslektir.?” şeklinde soru yöneltilse muhtemelen yüz ayrı kişiden yüz ayrı cevap alınacaktır.

Gazetecilik ve gazeteciler iyidir” ile başlayan  “Gazetecilik iyi bir meslek değildir bu yüzden gazeteciler ile dost olunmaz” ile devam eden yüzlerce cevap sektörün nasıl anlaşıldığı ile ilgili bir kanaat oluşmasına vesile olur.

Bizde hayatının nerede ise tamamını gazetecilik mesleği üzerine bina etmiş, ederken de toplumun haber alma ihtiyacını doğru ve tarafsız bir şekilde kamuoyuna ulaştırmanın çabası içerisinde bulunan birisi olarak “Gazetecilik iyidir ve gazetecilerden dost” olur kanaatinin taşındığı taraftayız.

Dün bir gazeteci kardeşimin vefat eden bir yakınını toprağa vermek için toplandığımız cami avlusunda taziye için gelen bir tanıdığımız “-Yüksel bey bu bölgede her gün çok sayıda cenaze oluyor ancak benim gördüğüm kadarı ile gazetecilerin cenazeleri daha kalabalık oluyor özellikle siyasetçiler gazetecilerin cenazesine akın ediyorlar” şeklinde bir tespit yaptı.

Gazetecinin de etten kemikten insanlar olduğunu 7/24 haber vermenin dışında onlarında bir hayatının olduğu bakmakla yükümlü oldukları ailelerinin bulunduğunu çoğu zaman maalesef unutuyoruz.

Gazetecinin temel görevinin yukarıda da belirttiğimiz gibi toplumu doğru bildirmek olduğunu hepimiz biliyoruz, belli zamanlarda kendilerini iktidara yakın gören yada şartlar ne olursa olsun tamamen muhalefetin yanında duran çok sayıda gazetecinin varlığını hepimiz biliyoruz.

Bunda bize göre bir sakınca yok elbette her vatandaşımız gibi gazetecilerinde bir dünya görüşü ve sempati duydukları siyasi organizasyonlar vardır bu tamam ancak burada da ne kadar yanlı olurlarsa olsunlar gazetecilerin halka ulaştırdıkları haberlerin yorumunu yapacak olanlar yine vatandaşlarımızdır.

Bizimle cami avlusunda konuşan dostumuz “ Gazetecileri tehlikeli insanlar olarak görüyoruz ancak kabul etmek gerekir ki gazeteciler olmasa pek çok kamu kurumu asla çalışmaz, söz konusu kamu kurumlarında çalışan pek çok bürokrat “aman gereği kadar çaba göstermez isem medya beni afişe eder korkusu ile güçlerinin çok daha üzerinde görev yapıyorlar bunun içinde gazeteci dostlarımıza müteşekkiriz” ilavesini de yapmadan geçemedi.

Bizde çok uzun yıllardır bu sektörün içerisinde bulunan birisi olarak iyi bir gazeteci, iyi bir köşe yazarı ,iyi bir yorumcu olmaya çaba gösteriyoruz.

Ama bunlardan daha da önemlisi iyi insan, düzgün insan, dürüst insan olmanın mücadelesini vermeye çalışıyoruz.

Yaşadığımız zaman zarfında.