Kutlama programına İlçe Kaymakamı Can Kazım Kuruca, Didim Garnizon Komutanı Ali Saçan, Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay ve eşi, Didim Cumhuriyet Başsavcı Mehmet Emin Çıplak, kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri, oda temsilcileri ile vatandaşlar katılım gösterdi.

1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan kutlamalar, Didim Gençlik ve Spor Müdürü Ufuk Kurucu’nun günün anlam ve önemine dair yaptığı konuşması ile devam etti. İlçe Müdürü Kurucu konuşmasında, “Mustafa Kemal’in Samsun’da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin, Anadolu’da elden ele, gönülden gönüle dolaşmasının 104. yıldönümü. O gün Samsun’un vatanperver insanlarını selamlayan Atatürk’ün taşıdığı duygularla sizleri selamlıyorum.

19 mayıs (6)

Milletimizin tüm onur ve asaletiyle Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcıdır 19 Mayıs;

19 Mayıs, sadece Türk milli kurtuluş hareketinin başlangıcı değil, yeni Türk devletinin de çağdaş değerlerle milletler ailesi içerisinde yerini almasının adıdır.

19 Mayıs, gençlik; gençlik gelecek demektir. Türk genci, Türk İstiklali ve Türkiye Cumhuriyeti’nin siz Türk’e istiklal aşkını veren, Kara Fatmaların, Nene Hatunların, Yalnız Efelerin, Seyit Onbaşıların; Siz tarihi tarih yapan Barbarosların, Ulubatlı Hasanların, Yavuzların, Atatürklerin soyundansınız. “Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yoklukların içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti Sislere emanettir. Unutmayınız ki: her 19 Mayıs’ta Samsun’dan elden ele Ankara’ya koşturulan bayrağımızın rengini, siz asil Türk evladının damarlarındaki asil kandan almıştır.

Süleyman Bülbül’den maden faciasına tepki Süleyman Bülbül’den maden faciasına tepki

Sözde değil, bu özde duygularla, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını seve seve feda eden aziz minnet şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyor, siz gençlerimizin bayramını tebrik ediyorum.” dedi.

İlçe protokolünün öğrencilerin ve halkın bayramını kutlaması ardından, günün anlam ve önemine dair hazırlanan etkinliklere yer verildi. Şiirler ile başlayan etkinlik, halk oyunları ekiplerinin gösterilerini sunması ve çeşitli spor dallarında gösteriler ile devam etti. 19 Mayıs dolayısıyla düzenlenen şiir, kompozisyon ve halat çekme yarışmasında dereceye giren öğrencilere protokol tarafından ödülleri verildi.

HABER:EBRU GÖRMEZ 

19 mayıs (19)

19 mayıs (15)

19 mayıs (3)