Hafta sonu gerçekleştirdiğimiz Samsun ziyareti sırsında Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü Samsun’a getiren Bandırma vapurunu dolaşırken dışarıda bulunan ATATÜRK anıtı önünde bulunan bir grup Japon öğrenci ve onlara ATATÜRK’ü anlatan öğretmeni gördük.

Grubun yanına yaklaştığımızda öğrencilerin sinek uçsa duyulacak sessizlikte öğretmenlerini dinlediklerini ve ATATÜRK anıtı önünden ayrılırken sergiledikleri olumlu tavır bizi hayretler içerisinde bıraktı.

Japon öğrencilerin bu durumunu görünce kendimizin rahatı için öncelikle karşımızdakinin rahat etmesini sağlayacak önlemleri almamız gerektiğinin farkına vardık.

Hayatı kolaylaştırmanın yolu bilindiği gibi uyumdan geçiyor, Söz konusu uyum içinde topluma ayak uydurmak, görgü kurallarına uymak, toplumu rahatsız edebilecek ne varsa tamamından kaçınmak gibi olumsuzluklardan uzak durmak gerektiğini dünde söylüyorduk bugünde söylüyoruz yarında söyleyeceğiz.

Acaba toplumda nezaket sahibi olabilmek için hangi kurallara uymamız gerekiyor?” sorusuna cevap ararken sosyal medyada dolaşan ve sorumuza kısmen de olsa cevap olacak aşağıdaki uyarılara denk geldik.

Aşağıda yazılan kurallar belki bizi olağanüstü bir insan yapmaz ancak hiç değilse var olan bu kadar yozlaşmanın bir miktar dışarısında kalmamıza vesile olabilir.

“Zararın neresinden dönersek faydadır” diyebileceğimiz kurallardan bir kısmı şunlar.

1. Bir kişiyi telefonla iki defadan fazla aramayın. Çağrınızı yanıtlamazlarsa, ilgilenmeleri gereken önemli bir şeyler olduğunu varsayın.

2. Ödünç aldığınız parayı, diğer kişi size ödünç verdiğini hatırlamadan önce iade edin. Bu sizin dürüstlüğünüzü ve karakterinizi gösterir. Aynı şey para haricindeki diğer şeyler için de geçerlidir.

3. Birisi size öğle / akşam yemeği ısmarlarken asla menüdeki pahalı yemeği sipariş etmeyin. Mümkünse onların seçtikleri yiyecekleri sizin için de sipariş etmelerini isteyin.

4. Hiç kimseye "Ah, yani henüz evli değil misin?", "Çocuğun yok mu", "Neden bir ev almadın?" veya "neden bir araba almıyorsunuz?" gibi garip sorular sormayın. Bunlar sizin sorununuz değildir.

5. Arkanızdan gelen kişi için daima kapıyı açın. Erkek ya da kız, yaşlı ya da genç olması fark etmez. Toplum içinde birine iyi davranmak sizi küçültmez.

6. Bir arkadaşınız sizin için bir ödeme yaptıysa, bir dahaki sefere siz ödeme yapın.

7. Farklı görüşlere saygı gösterin. Unutmayın, birinin 6 gördüğü, size 9 görünebilir. Ayrıca, ikinci görüş bir alternatif için iyidir.

8. İnsanların konuşmasını asla bölmeyin. Konuşmalarına izin verin. Dediklerinin hepsini duyun ve hepsini filtreleyin.

9. Konuşurken gereksiz konulara girmeyin. Asıl konuyu anlaşılır şekilde anlatmaya çalışın.

10. Birisiyle dalga geçer ve onlar bundan hoşlanmazsa, durun ve bir daha asla yapmayın. İnsanları daha fazlasını yapmaya teşvik edin ve ne kadar minnettar olduğunuzu gösterin.

11. Biri size yardım ederken "teşekkür ederim" deyin.

12. Arkadaşlarınızı kamuoyunda övün. Baş başayken eleştirin.

13. Birinin kilosu hakkında yorum yapmak için hiçbir zaman bir neden yoktur.

"Harika görünüyorsun" demen yeterli. Kilo vermek hakkında konuşmak istiyorlarsa, zaten yapacaktır.

14. Biri size telefonunda bir fotoğraf gösterdiğinde sola veya sağa kaydırmayın. Sırada ne olduğunu asla bilemezsiniz.

15. Bir arkadaşınız size doktor randevusu olduğunu söylerse, bunun ne için olduğunu sormayın, "Umarım iyisindir" demeniz yeterlidir. Onları, size kişisel hastalıklarını söylemek zorunda kalma gibi rahatsız edici bir duruma sokmayın. Bilmenizi isterlerse, bunu zaten söylerler.

16. Temizlik görevlisine CEO ile aynı saygıyı gösterin. Altınızdaki birine ne kadar kaba davrandığınızdan kimse etkilenmez, ama insanlar onlara saygılı davranırsanız bunu fark edeceklerdir.

17. Bir kişi doğrudan sizinle konuşuyorsa, telefonunuza bakmak kabalıktır.

18. Sizden istenene kadar asla tavsiye vermeyin.

19. Kimseye gerek yokken yaşını ve maaşını sormayın.

20. Sizi doğrudan ilgilendirmeyen herhangi bir şey olmadıkça işinize odaklanın.

21. Sokakta biriyle konuşuyorsanız güneş gözlüğünüzü çıkarın. Bu bir saygı göstergesidir. Göz teması konuşma kadar önemlidir.

22. Yoksulların ortasında asla zenginliğinizden bahsetmeyin. Benzer şekilde, çocuğu olmayanların yanında çocuklarınız hakkında konuşmayın.

23. İyi bir mesajı okuduktan sonra, "Mesaj için teşekkürler" demeye çalışın.

24. Cep telefonlarınız ile konuşurken, başkalarının sizi dinlemek zorunda kalmamasına dikkat edin.