Facianın eşiğinden dönüldü Facianın eşiğinden dönüldü

Yaklaşık 10 yıldır devam eden ikiz kuleler davası daha önce belediye tarafından mühürleme ve yıkım işlemleri yapılmıştı. Otelde bu seferde İş yeri açma ve çalışma ruhsatı olmadığı gerekçisiyle mühürlendi. Mühürleme işleminin ardından konuyla ilgili yapılan kamuoyu açıklamaları ise bitmek bilmedi.

TURİZMİN T’SİNDEN ANLAMIYORSUNUZ

Geçtiğimiz günlerde City Point İşletmecisi Deniz Aktaş, açıklama yayınlayarak, Didim kamuoyuna ve Didim’e yatırım yapmak isteyenlere seslenmişti. Aktaş tarafından yapılan açıklamada “Didim’in hakkını mı koruyorsunuz?  Didim’de her yerin ruhsatı var ve sadece buranın ruhsatı yok onun için onlarca zabıtayla gidip mühürleme işlemi yaptınız öyle mi? Bence Didim halkı, elinizdeki yetkiyi doğru kullandığınızı düşünmüyor ve Didim için iyi bir şey yaptığınızı da düşünmüyor… En yakın ilçe Söke’de bile duyulmayan Lavanta ve Vegan Festivali gibi faydası olmayan şeyler yaptınız, bunları abartarak anlattınız.

Didim turizmine faydalı olacak bir tane projeniz mi var? O bölgedeki yüzlerce esnafa sezon sonu can suyu olacak müşteri gelen başka otel mi açtınız? Ya da açana bir desteğiniz mi oldu? Başka bir turistik bölgeye böyle yatırım yapana madalya verirler, isterseniz turizmden anlayan birilerine sorun bu konuyu.. İlçede tarım ve sanayi mi var? Bir tek turizm var, farkında mı belediye? Otellerin yıkılıp daireye dönüşecek inşaatlara ve Türkiye’nin en çirkin projelerine ruhsat veren yönetiminiz mi koruyor Didim’in hakkını? Olanı kapatmak mı Didim’in hakkını korumak? Eskiden Ruhsatı olmayan esnafın işini kolaylaştıran, yardımcı olan, süre tanıyan belediye yönetimi vardı. 35 yıldır Didim’de ruhsatı yok diye 2 otobüs zabıtayla mekan basar gibi gidip kapatılan bir tek mekan ve otel görmedim, duymadım… Turizmin T sinden anlamayan ekibinizle Didim’de turizm sezonunu 6 aydan 1 aya indirdiniz… Didim’in reklamını yapan bir tek argümanınız yok, mühürlediğiniz otelin Didim’e hayatında ilk defa gelen ve Didim’in adını bile duymayan turistleri Didim’e getirdiğini biliyor musunuz? Hem de bu mevsimde.. Bunun için verilen emek ve yapılan masraflardan haberiniz var mı? Öyle Didim’in her girişine belediye başkanının resmini koyarak Didim’in reklamını yapamazsınız. Sayenizde Didim turistik bölgeler arasında zurnanın en son deliği olarak kaldı… Yazık Didim’e ve Didim’e yatırım yapanlara…”ifadeleri yer almıştı.

MÜHÜRLEMEYE HAZIR HALE GETİRİLMESİ KONUSUNDA BİLGİLENDİRMELER YAPILMIŞTIR

Konuyla ilgili Didim Belediyesi de açıklama yaparak, mühürleme sürecinin nasıl işlediğini anlattı. Didim Belediyesi tarafından yapılan açıklamada “İş yeri açma ve çalışma ruhsatı bulunmaması sebebi ile mühürlü olan Maril Otel işletmeciliğinin CTS firmasına devredilmesi sonucu CITY POINT unvanı ile faaliyete başlamış, işletmede yapılmış olan kontrol ve denetimlerde İş yeri Açma ve Çalışma Ruhsatının olmaması sonucu 22.05.2023 tarihinde tanzim edilmiş olan tutanak gereği, 29.05.2023 tarih ve 2116/6135 sayılı tebligatımız ile işletmeye bilgi verilmiştir. İşletme 31.05.2023 tarihinde mühürlenerek faaliyetten men edilmiş ancak aynı gün söz konusu işletmenin başvurusu üzerine Aydın 1. İdare Mahkemesi'nden 2023/479 sayı ile Yürütmeyi Durdurma kararı vermiş ve karar gereği mühür açılarak faaliyetine devam etmesi sağlanmıştır.

Dava sürecinde Aydın 1. İdare Mahkemesi 11/07/2023 tarihinde öngörülen şartların gerçekleşmediğinin anlaşılması gerekçesi ile Yürütmeyi Durdurmanın kaldırılması yönünde karar vermiştir. Kararın devamında firma tarafından Yürütmeyi Durdurmanın kaldırılmasına Kararına karşı İzmir Bölge İdare Mahkemesi'ne itiraz edilmiş ve 03.08.2023 tarih 2023/831 sayılı karar ile ilgili firmanın itirazını uygun görmeyerek mahkemece itirazın reddi kararı verilmiştir.

Karara istinaden yapılması gereken mühürleme işleminin gerek yaz sezonu olması gerekse otel müşterilerinin yoğunluğu sebebi ile işletme yetkililerine Ekim ayının ilk haftası mühürleme işleminin yapılacağından dolayı otelin mühürlemeye hazır hale getirilmesi konusunda bilgilendirmeler yapılmıştır.

Yapılan bilgilendirmeler ve ilgili mahkeme kararları doğrultusunda 02.10.2023 tarihinde otel mühürlenerek faaliyetten men edilmiştir. Bu bilgilendirmenin dışında bilgi kirliliği yaratmaya çalışan bazı kişi ve kurumların beyanlarına itibar edilmemesi gerekmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.” ifadeleri yer aldı.

HABER: ELİF DİKBAŞ 

Editör: Ergun Korkmaz