Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait yapı, 2020 yılında restorasyon görmüş ve 1 yılı süren Restorasyon çalışmaları sırasında kapalı olan camii, restorasyon sonrası yeniden ibadete açılmıştı. Restorasyon çalışmaları toplamda 588 bin 820 TL’ye mal olmuş; caminin iç ve dış duvarları, iç tavan ve direkleri ile çatısında onarım çalışmaları gerçekleştirilmişti. Ancak 2022 yılının Temmuz ayında, yapının bir duvarında açılma meydana geldiği tespit edilerek, camii ibadete tekrar kapatıldı. Gerekli onarımın yapılarak yeniden ibadete açılacağı söylenmesine rağmen, şu anda yapıda hiçbir onarım çalışması yürütülmüyor.

Mahalle sakinleri camiye gelerek ibadetlerini yerine getirmek isteyen vatandaşlar için, “Caminin Aydın Bölge Müdürlüğü Vakıflar tarafından kapatılmıştır.” ve “5 vakit ve Cuma Namazı Caminin arkasındaki Mescitte kılınmaktadır.” Uyarıların olduğu yazılar asılmış. Mahalle sakinleri ve cemaat ise namazlarını güvenli olmayan ve önceki yıllarda okul binası olarak kullanılan rutubetli yapıda gerçekleştirmeye başladıkları öğrenildi. Caminin ibadete açılması adına 4 ay önce yaklaşık bine yakın imza topladıklarını belirten mahalle sakinleri, süreç içerisinde yetkililerin hiçbir şekilde adım atmamasına tepki gösterdi.

PP

 “Güzel değil, güvenli bir camimiz olsun”

Mahalle sakinleri ile cami cemaati cuma namazı çıkışında basın mensuplarına konuşarak, “Bir yıldır cami kapalı; içerisi rutubet olan, çatısı akan ve pis kokan yerde ibadetimizi yapıyoruz. Böyle şey olmaz. Bazıları da dışarıda namaz kılıyor. Camimizi restore ettiler ama sonrada kapattılar. Restore edilsin ama öncelikle sağlam bir yer olsun. Yaz günü cemaat ter içerisinde namazını kıldı. Biz yetkililere sesleniyoruz. Bu duruma Didim’e ve buraya yakışmıyor. Dışarından ilçeye gelenlere de ayıp oluyor. İmza topladık ama sonuç yok. Lütfen bu ayıba bir sona versinler.” sözleriyle tepkilerini dile getirdi.

KKK-2

Didim Hisar Mahallesi’nde yer alan 200 yıllık Eski Mahalle Hisar Camisi, Aydın BölgeMüdürlüğü tarafından tadilat nedeni ile ibadethaneye kapatıldı. Bunun üzerine ibadetini gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar, caminin arka kısmında kalan rutubetli binada namaz kılıyor. Cuma  namazı çıkışında yetkililere seslenen cemaat, “Bu duruma yakışmıyor Rutubetli yerde ibadet yapıyoruz. Restorasyona gerek yok; sağlam olsun biz ibadetimizi yapalım.” sözlerine yer verdi.

HABER: HEYBET KARABABA 

3-102

Karşı geçmek isteyen yaşlı kadın trenin altında kaldı Karşı geçmek isteyen yaşlı kadın trenin altında kaldı