Didim Cemevi, her sene gerçekleştirdiği yaz konserlerine bu yıl, Arzu Şahin ile devam ediyor.

14 yıldır Didim Cemevi tarafından düzenlenen yaz konserleri devam ediyor. Cemevi binasının bahçesinde gerçekleşen konsere bazı siyasi parti ve STK temsilcileri ile vatandaşlar katılım gösterdi. Konser girişinde yiyecek, içecek; takı eşyaları satışı ve sponsorların tanıtımı gerçekleşti.

Grup Aşık Veysel, Arzu Şahin konseri öncesinde vatandaşlara türküler okudu. Konser öncesinde Seyit Karahalil açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

EĞİTİMSİZLİĞE DOĞRU UZUN BİR YOL ALIYORUZ

Okullara atanması gündemde olan ÇEDES öğretmenlerini eleştirerek söze başlayan Karahalil, “Eleştirel düşünmeyi ve sorgulamayı keşfetmemiş, bilim insanı yerine kendilerine biat eden insanları yetiştirmeye çalışıyorlar. Daha doğrusu şükürcü toplum yaratmaya çalışıyorlar. Çocuklarımızı ve bizleri düşünmeyi değil de ne düşüneceğimizi öğretmeye çalışıyorlar. Dünya hep hayır diyenler tarafından değiştirilmiştir. Biat edenler tarafından değil. Köy enstitüleri hariç ne yazık ki eğitimsizliğe doğru uzun bir yol alıyoruz. Bu faşizmin ve kinden yapıp nesillerimizi böylesine karanlık bir dünyada yetiştiriyor ki bizim bunlara mutlaka seyirci kalmamamız, hayır dememiz gerekiyor. İnadına şah diyerek bu bozuk düzene başkaldırıp hayır diyecek miyiz sevgili dostlar? Bilinmeyendir ki; özgürlüğün en büyük düşmanı suskunluk ve köleliktir. Bizler zaman zaman düşeriz, ancak düştüğünüz zaman değil, vazgeçtiğimiz zaman kaybederiz. Onun için sevgili dostlar bizler mutlaka hayır demeyi becermeliyiz, ayağa kalkmayı becermeliyiz. Sevgili dostlar bizler yurt diye Anadolu'yu yol diye çağdaş, laik, demokratik cumhuriyeti onur diye tam bağımsızlığı savunacağız.” sözlerine yer verdi.

Didim Cemevi Başkanı Hüseyin İlhan, gerçekleşen konuşmalar ardından konserin sponsorları sahneye davet etti. Plaket takdimi öncesinde konuşmasını gerçekleştiren İlhan, “ÇEDES dediğimiz imam hatip okuluna bir imam atayacaklar. Çünkü bizler hep sessiz kaldıkça bir adım ileri gidiyorlar. Şimdi de karma eğitimi burada bozmaya çalışıyorlar. Kız erkeği aynı sınıfta okumasını bundan istemiyorlar. Burada ses çıkarmazsak bir dahaki süreç aynı Konya'da vakti zamanda olduğu gibi kadın erkek ulaşımları bile ayrılacaktır. Afganlar, Pakistanlılar, İranlılar onlar şeriattan kurtulmak için özellikle İran'daki kadınlar başı açık olanlara biliyorsunuz kezzap döküyorlar. Kadınlar şu anda saçı görünmesin diye İran'da yeni bir akım başladı. Herkes saçını sıfıra vuruyor. Saçın görünmesi günahsa ben de saçımı kesiyorum. O zaman günah işlemiyorum, diyor İran'daki Molla rejimine karşı çıkan kadınlar. Türkiye'deki muhafazakar kadınlar daha çok şeriatın yanında duruyorlar.

TÜRK DÜNYASI DAYANIŞMA VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ AYDIN İL BAŞKANLIĞI'NIN 15 TEMMUZ MESAJI TÜRK DÜNYASI DAYANIŞMA VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ AYDIN İL BAŞKANLIĞI'NIN 15 TEMMUZ MESAJI

16 EYLÜL’DE ÇEDES’E KARŞI YÜRÜYÜŞ

Şu anda herhalde bilmiyorlar, şeriatın nasıl bir yaşam olduğunu. Molla yönetiminde kadınlar her gün özgürlük için, demokratik bir yaşam için orada mücadele veriyor, burada sadece devrimci, demokratik Alevilerin, Kürtlerin mücadele etmesiyle olmuyor. Buradaki Afganistan'ın yaşamı nasıl bir yaşam olduğunu görürler, özenmezler. Bu sebeple 16 Eylül'de Alevi Bektaşi Federasyonu'nun ve diğer kurumlarımızın katılımıyla İzmir'de büyük bir miting düzenlenecek. Bizler Cemevi olarak da buradan otobüsler kaldıracağız, özel araçlarla gitmek isteyenler de gitsinler. Çok yoğun bir katılımla biz de burada İzmir Gündoğdu Meydanı'nda Türkiye'nin her tarafında katılım olacak. Laik, demokratik eğitim için karma eğitimi sahiplenmek için ÇEDES’e hayır demek için 16 Eylül'de burada olan bütün devrimci demokratları haktan, hukuktan, laiklikten yana olan herkesi İzmir'e bekliyoruz.”

İlhan konuşması ardından sponsorları konuklara tanıttı. Sponsor olan ES Munzur Dental ve Parlak Kuyumculuk sahiplerine İlhan tarafından katkılarından dolayı teşekkür edilerek, plaket takdim edildi.

Arzu Şahin’in takdim edilmesiyle, konser başladı. Sevilen türkülerin okunduğu konserde Alevi kültüründe yer alan türküler söylendi. Konser Didimlilerden yoğun ilgi gördü.

Haber : EBRU GÖRMEZ

Editör: Ergun Korkmaz