14 Ağustos 2001tarihinde kurulan AK Parti kuruluşundan yaklaşık 14 ay sonra yani 03 kasım 20023 tarihinde yapılan genel seçimde tek başına iktidar oldu.

Kurulduğundan hemen sonra iktidara gelen ancak 2015 yılından itibaren aşınmaya başlayan AK Parti her şeye rağmen iktidarda kalmaya devam etti.

2019 yılına kadar bilindiği gibi AK Parti yerelde genelde yapılan tüm seçimleri bildi taki 2019 yılında yerel seçime millet ittifakının adayı olarak giren Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul büyükşehir belediye başkanlığını kazanmasına kadar.

Ekrem İmamoğlu 31 mart 2019 tarihinde yapılan seçimi kazanı, iptal edilen ve 2019 yılının haziran ayına ertelenen seçimi yeniden kazandı, 31 Mart 2024 tarihinde İmamoğlu İstanbul büyükşehir belediye başkanlığını ikinci kez kazanırken aynı başarıyı Ankara’da Mansur Yavaş gösteriyordu.

2019 yılında Ankara ve İstanbul’da yapılan seçimleri CHP’li adayların kazanmasına rağmen belediye meclislerinde AK Partinin üstünlüğü olunca işin doğrusu CHP’li başkanlar için 2019-2024 dönemi pekte kolay geçmedi.

Seçmen 31 mart 2024 tarihinde sandık başına gitti, Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere çok sayıda belediyeyi CHP’li adaylara kazandırırken belediye meclislerini de CHP’li adaylara teslim ederek “daha rahat çalışın” mesajını verdi.

31 Mart tarihinde seçilen CHP’li belediye yönetimleri abartılı gösterilerden uzak durduklarından olsa gerek seçmen gözümüzün önünde cereyan eden ancak şu aşamada sadece ilgilenenlerin anlayabileceği değişimleri çok net bir şekilde görüyor, anlıyor.

Hatırlatmakta fayda var

-Tarihi Kentler birliği başkanlığı AK Partili Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye başkanı Hayrettin Güngör’den CHP’li Ankara Büyükşehir belediye başkanı Mansur Yavaş’a geçti.

-Türkiye Belediyeler birliği başkanlığı seçimi kaybeden AK Partili Balıkesir Büyükşehir belediye başkanı Yücel Yılmaz’dan  CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı Ekrem İmamoğlu’na geçti.

-Marmara Belediyeler birliği başkanlığı AK partili Kocaeli Büyükşehir belediye başkanı Tahir Büyükakın’dan CHP’li Bursa Büyükşehir belediye başkanı Mustafa Bozbey’e geçti.

Yapılan seçimler sonrasında AK Partili belediyelerin elinde bulunan ve şimdilik sadece belediyeleri ilgilendiren değişimler hiç kimsenin şüphesi olmasın toplumun her kesiminde değişim rüzgarlarının esmesini sağlayacaktır.

Hayat devam ediyor, 31 Mart tarihinden sonra AK Partinin kaybettiği CHP’li adayların kazandığı yerleşim bölgelerinde bulunan başta STK’lar olmak üzere çok sayıda kurum ve kuruluşlarda bu değişimin belirtileri çok net bir şekilde görülecektir.

Genel iktidar elbette önemli ancak doğduğumuz günden hayatımızın sona ereceği ana kadar her anlamda var olan ihtiyaçlarımızın karşılanmasında birinci derecede rol oynayan belediyeler söz konusu STK’ların yeniden yapılanmasında da başlıca etken olacaktır.

Şu an yerleşim merkezlerinde belli belirsiz bir şekilde meydana gelen değişimler 3-4 ay sonra tam anlamı ile hayata geçecektir.

İşte o andan sonra nerede ise 20 yıldır 25 yıldır belediyelerin etrafında şekillenen siyasi yapılanmaların nasıl yön değiştirdiklerine hepimizi bire bir şahit olacağız.

Yaşamak güzel ihtiyaçlar sonsuz.