Didim’deki yerel dernekler öncülüğünde kurulan Didim Kentini Yönetiyor Platformu, ‘Didim değişim istiyor’ diyerek basın açıklaması yaptı.

Didim Kentini Yönetiyor Platformu, 13 yerel derneğin imzacısı olduğu açıklamayı Lina Kafe’de gerçekleştirdi. Platform adına basın açıklamasını okuyan Didim Erzincanlılar Derneği Başkanı Niyazi Ağaç, “Amacımız üzüm yemek bağcıyı dövmek değildir. Ama birtakım eleştirilerimize de mevcut yerel yönetimin kulak tıkamasını istemiyoruz.” dedi.

BİR KENTİ BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ

Ağaç, açıklamasında "Gökyüzünün altındaki en güzel yeryüzünden güzel kentimiz Didim'den herkese merhaba! Bizler Didim'de yaşayanı; havasını, suyunu, toprağını soluyan, geleceğini dert edinen insanlarız. Aydınlıyız, Muğlalıyız, Erzincanlı, Dersimliyiz. Muşluyuz, Malatyalı, Çorumluyuz. Trabzonlu, Ankaralı, Adıyaman Maraşlıyız. Yurdun dört bir yanından yedi bölgeden Türkiyeliyiz. Her bölgeden bin renk taşıdığımız bu topraklarda Didimliyiz.

Didim Kentine Sahip Çıkıyor Platformu, bileşenleri olarak 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan yerel idareler seçimlerine dair fikir ve düşüncelerimizi muhatapları ve siz değerli kamuoyuyla paylaşma gereği duyuyoruz. Yaklaşan yerel seçimler öncesi, yaşadığımız kente dair sorunlar ve bu sorunlara çözüm önerileri, Kentlerin geleceğinin nasıl olması gerektiği ve buna yönelik projelerin tartıştığı bir süreç yerine; aday kimliğinin öne çıkarıldığı yok Büyükşehirin adamı, yok şu vekilin adamı türünden içi boşaltılmış siyasetsiz bir süreci yaşıyoruz. Bundan dolayı bir gereksinim olarak ortaya çıkan "Didim Kentine Sahip Çıkıyor Platformu" 2024 seçimleri öncesi ve sonrası söyleyecek sözü olan bir oluşumdur.” dedi.

değişim (2)

YERELDE NASIL BİR YÖNETİM İSTİYORUZ?

Ağaç, yerelde nasıl bir yönetim istediklerini ifade ederek, “Kent halkının meclislerle, kent konseyleriyle, meslek örgütleriyle kısacası demokratik kitle örgütleriyle kent yaşamını ilgilendiren bütün alanlarda kararları hep beraber alacağımız bir kent yönetimini düşlüyoruz. Şimdiye kadar maalesef böyle olmamıştır. Kitle örgütleri ve dernekler sadece seçim arifesinde ziyaret edilen oy depoları olarak görülmüştür Didim Felsefenin doğduğu bir kent olmasına rağmen kültür sanat şehri olması gerekirken hızla çarpık kentleşmenin vücut bulduğu bir yer olmaya koşar adım gitmektedir. Amacımız üzüm yemek bağcıyı dövmek değildir. Ama birtakım eleştirilerimize de mevcut yerel yönetimin kulak tıkamasını istemiyoruz.” dedi.

BİZLERDE DİDİM'DE DEĞİŞİM İSTİYORUZ

Ağaç, açıklamanın sonunda sorunları en temel sorunları ve çözümleri sıralayarak şu ifadeleri kullandı: Mahallelerde, sokaklarda yaşadığımız her alanda, tüm sorunları bilenler, bu sorunları en temelden en basitine sıralayarak çözüm yollarını da birlikte örmek istiyor.

Oluşacak meclis üyelerinin başkanın emir eri gibi davranmasını istemiyor.

Sokaktaki dostlarımızın haklarını unutmadan kentte bulunan tüm hayvan hakları derneği, kurum kuruluşlarla bilgi alışverişi içinde patisever bir kent oluşturmak istiyoruzOluşacak belediye meclis aritmetiğinin içerisinde yer alacak kadroların bir bütün olarak Didim kentinin tüm yaşam alanlarına hizmet eden yüzü halka dönük ve halk için çözümler üreten bireylerden oluşması gerektiğini düşünüyoruz.Didim'in her karış toprağının yarınlarının bize emanet olduğunu unutmayan ve Didim kentini rantsal anlayışa kurban etmeyen bir idare şekli istiyoruzBir turizm kenti olan Didim'in hak ettiği marka değerine akılcı ve gerçekçi plan ve projelerle ulaşması için hep beraber planlamaların yapılması gerekmektedir.

değişim (5)

Didim'de bütün halkın kadın hakları konusunda bilgilendirilerek, kadın dernek ve örgütleriyle birlikte başında kadın yöneticilerin ve kadınların olduğu çalıştay yaparak kentimizin kadın kenti olması ve ülkeye bir rol model olması gerektiğini düşünüyoruz.Toplumumuza unutturulan kooperatiflerle bölgemizde yetiştirilen ya da yetiştirilebilen tüm ürünleri kapsayan bir kent üretimi faaliyetine girilerek istihdamlar sağlanmalıdır.Büyükşehir Belediyesinin ve bir takım yöneticilerin Didim yereline ,üstenci dayatmacı müdahalesini istemiyoruz.Bu bağlamda aşağıda imzası dernek, sivil toplum örgütleri, meslek örgütleri ve yapılar olarak yaşanılası bir kent için tüm söylem ve önerilerimizin dinlenmesini, Kendimiz ve Kentimizi hep beraber yönetmek, istediğimizi kamuoyuna ilan etmiş oluyoruz.İmzacı olan yerel dernekler ise şu şekilde; Didim Erzincanlılar Derneği, Didim Dersimliler Derneği, Didim Çorumlular Derneği, Didim Sivaslılar Derneği, Didim Vartolular Derneği, Didim Elbistanlılar Derneği, Didim Derneği, Didim Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği, Çağdaş Sanat Platformu, Didim Sanat Platformu, Akköy Halk İnisiyatifi, Didim Gazeteciler Cemiyeti, Didim Turizm Derneği

HABER: ERGUN KORKMAZ

Didim'de matematik öğretmeni evinde ölü bulundu Didim'de matematik öğretmeni evinde ölü bulundu

4-75

Editör: Ergun Korkmaz