Didim Belediyesi tarafından hizmete geçirilen Vegan Büfe, halkın vegan yiyeceklere erişebilmesi için kurulmuştu. Didim Belediyesi, 2022 yılında PBT imzacısı olmasının ardından hayvanlar, iklim ve sağlık için attığı ilerici adımlara yenilerini ekleyerek, Altınkum Mahallesi Yalı Caddesi’ne Didim’in ilk Vegan Büfesi yerleştirerek, yaz boyunca vatandaşlara hizmet verdi.

Vegan Büfe’nin işletmeciliğini üstlenen Vegan Aşçı Mehmet Kılıç, Haziran ayında açılan büfeye vatandaşların sezon sonuna kadar yoğun ilgi gösterdiğini belirtti.

kazada 5 kişi yaralandı kazada 5 kişi yaralandı

YABANCI MÜŞTERİLERİM ÇOK OLDU

Adnan Menderes Üniversitesi Gastronomi bölümü mezunu ve 6 yıldır vegan olduğunu belirten 31 yaşındaki Vegan Aşçı Mehmet Kılıç, 31 yaşındaki ve 8 aydır vegan olan Zeynep Tuğba Gülcan ile birlikte yaz sezonu boyunca Didim’e gelen misafirlere vegan menüleri tanıttı. Didimlilerin yıllardır Vegan büfeyi beklediğini dile getiren vegan işletmeci Mehmet Kılıç, “İstanbul ve Ankara’da vegan mutfaklarda çalıştım. Haziran ayının ortasında da vegan büfeyi açtık. Didim Belediyesi, bana işletmeyi verdi. Türkiye’deki ilk belediye işletmesi olarak açılan vegan büfe burası. Bayramda Türkiye’nin her yerinden gelen müşteriler oldu. Dünyanın birçok yerinden gelen yabancı müşterilerim de çok oldu.” dedi.

TÜRKİYE’DE İLKİ BAŞARDIK

İlk kez bir vegan büfe işleten Kılıç, 2023 yaz sezonunda bir ilki başardıkları için duyduğu mutluluğu ifade ederek, “15 Haziran 2023 tarihinde açılan Vegan Büfe 2 Ekim 2023'e kadar çalışmaya devam etti. Seneye de vegan festival zamanında yeniden açılacak olup sezon sonuna dek çalışacağı haberini sizinle paylaşmak istiyorum.

Didim Belediyesi’nin projesi olan Vegan Büfe'ye dahil olarak Türkiye'de bir ilki başardığımız için çok mutluyuz. Vegan Büfemiz hayvan özgürlüğü mücadelesi ve vegan aktivizm kapsamında çok önemli ve değerli bir girişim oldu.” dedi.

İNSANLARI VEGAN OLMAYA ÇAĞIRDIK

Didim’e gelen misafirlerin vegan büfe hakkında ki düşünlerini, meraklarını, ilgilerini anlatan Kılıç, “Sezon boyunca büfemize tahmin ettiğimizden de yoğun bir ilgi vardı. Didimli hemşehrilerimiz ile birlikte yerli ve yabancı binlerce turistin uğrak yeri olan büfemiz, herkese başka bir yaşamın mümkün olduğunu anlattı. Vegan yaşam pratiklerini paylaştık, hayvan hakları ile ilgili soruları elimizden geldiğince cevapladık, hayvancılık endüstrisinin çevreye, suya, toprağa, küresel ısınmaya ve insan sağlığına olan etkilerini anlatarak insanları vegan olmaya çağırdık.

Vegan yaşayan insanlar büfenin varlığından çok memnun ve mutlulardı. Öbür yandan vejetaryen, "vegan" kelimesini henüz duymamış veya duyup araştırmamış olan insanların da merak edip büfemize sürekli uğramalarına sevinerek herkese vegan yaşamın ne kadar gerekli  ve önemli olduğunu anlatarak onlara vegan yaşam ile ilgili okuma ve izleme önerilerimizi ilettik.

Türkiye'de bir ilki hayata geçirmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Didim Belediye Başkanımız Deniz Atabey ve Başkan yardımcısı Öznur Demirci Gündoğdu başta olmak üzere Vegan Büfe'nin açılıp bugüne dek çalışmasında emeği geçen tüm belediye çalışanlarına, DİHİZ müdürü Öner Bey ve şirket çalışanlarına, Barış 1 Kafeteryası çalışanlarına çok teşekkür ediyoruz.” sözleri ile sezonu kapattığını belirtti.

HABER: ELİF DİKBAŞ 

tertete-3

Editör: Ergun Korkmaz