Aday adayı Budak, konuşması öncesinde CHP Didim İlçe Sekreteri Filiz Korkmaz’a başvuru evraklarını teslim etti. Ardından parti binasına açıklama yapan Budak, açıklamasında “Yeni bir Didim hikayesini birlikte yazacağız.” dedi.

açıklamasına ilk olarak Didim’in tarihini anlatarak başlayan Budak, “Bundan yaklaşık 100 yıl önce Selanik'te Kovela limanından bir gemi kalktı. Bu gemi de 112 aile vardı. Mavişehirde Kovela limanında gemiden indiler ve Didim'e ayak bastılar. Apollon tapınağının çevresinde yoran köyünü kurdular. Bugünkü Didim'in ilk temellerini attılar. 1936 yılında Bulgaristan'dan yaklaşık 48 aile Didim’e göç ederek onlar da yoran köyünde yaşamaya başladılar. 1955 yılında yaşanan deprem felaketinden sonra bugünkü kent merkezimiz olan Yenihisar'a geldiler ve Yenihisarı kurdular. 1980 sonrası 12 Eylül mağduru bir grup aydın Didim'e geldiler ve burada yeni bir hayat kurdular. 1986 ve 1989 yıllarında Doğu Anadolu bölgemizde baraj inşaatı sırasında yaşanan köylerin su basmasından dolayı su altında kalmasından dolayı çoğunluğu Malatya ve Adıyaman'la olan aileler Didim’e göç ettiler ve Didim’de 2 köy daha kuruldu. Yalıköylü ve Denizköylü vatandaşlarımız da Didimli oldular. Komşumuz, okulda sıra arkadaşımız, kahvede yoldaşımız oldular. 1990 yılından itibaren Didim’de turizm parlamaya başladı ve dolayısıyla turizmin canlanmasıyla beraber Didim’e, turizmden dolayı emek göçleri başladı. 2 binli yıllardan sonra ise inşaat sektörünün de hareketlenmesiyle beraber emek göçlerinin yanı sıra yaşam biçiminden kaynaklı göçler başladı. Anadolu'nun  4 bir yanından gelen vatandaşlarımız, Didim’de yaşamayı tercih ettiler ve bizim hemşerimiz oldular. Ve biz buradaki herkes farklı hikayelere sahip olan insanlar farklı zamanlarda gelip yerleştiğimiz bu topraklarda hep birlikte Didim olduk. Hep birlikte Didim’in kendisini kurduk.” dedi.

ADAY OLMAKTAN ONUR VE GURUR DUYUYORUM

Didim’in 100 yıllık bir Cumhuriyet kenti olduğunu ifade eden Budak, “Benim baba ocağım Didim’de yine kuruluşun ve kurtuluşun partisi olan ata dede baba ocağım, Cumhuriyet Halk partisinin bir neferi olarak sizlerin karşısında yüce bir görevi bizim belediye başkanlığına aday olmaktan onur ve gurur duyuyorum. Sırtımdan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerinin ve ideallerinin milli mücadele ruhu ile kurulan partimizin bu ülkeye karşı sorumluluklarının, belediyelerin yetiştirdiği bir Cumhuriyet kadını olarak ülkeme ve kendime olan yükümlülükleri birinci ve tarihsel mirası ile karşınızdayım. Yemen gazisi Musa Kamacı’nın ve milli mücadelede Aydın'da ve Ödemiş’te kızanlık yapan efenin torunu olarak buradayım. 1968 kuşağından İstanbul'da üniversite yıllarında Deniz Gezmiş’e yoldaşlık etmiş 12 Eylül mağduru Töbder’li öğretmen rahmetli babam Elman Kamacı’nın kızı olarak buradayım.  Babaannem gibi elleri tütün karası tüm Didimli kadınların kızı olarak buradayım.”dedi.

başak (4)

BAŞAK KAMACI BUDAK KİMDİR?

Özgeçmişini anlatan Budak, “Apollon Tapınağı’na komşu ve Didim’in ilk okulu olan Cumhuriyet ilkokulunda ilkokul eğitimimi tamamladım. Ardından ortaokul lise eğitimimi İzmir'de tamamladıktan sonra üniversite eğitimi için İstanbul'a gittim. İstanbul'da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünü bitirdikten sonra yine aynı üniversitede yüksek lisans eğitimi tamamladım. 2007 yılında memleketim olan Didim'e geri döndüm. O tarihten bu yana çeşitli sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak görev yapmaktayım.

GÖREVİMDEN İSTİFA ETTİM

15 yıl boyunca Didim Belediyesi'nde devlet memuru olarak çalıştım. Aday adayı olmak için de görevimden istifa ettim. Bu yıllar boyunca belediyecilik ve kent yönetimi alanında gerek akademik gerekse sağ çalışmalarında kendimi bu alanda yetkin hale getirdim. Bugün talip olduğum görev, benim yıllardır mesleğim olan belediyecilik görevidir. Kısacası belediyecilik ve kent yönetimi benim mesleğim ve uzmanlık alanımdır.” dedi.

KAMACI: BAYRAM SÜRESİNCE YOĞUN BİR HAREKETLİLİK BEKLİYORUZ KAMACI: BAYRAM SÜRESİNCE YOĞUN BİR HAREKETLİLİK BEKLİYORUZ

KADINLARIN GÜCÜNÜ TÜM TÜRKİYE'YE GÖSTERELİM

Rekor oyla seçimi kazanacaklarını ifade eden Budak, açıklamasının sonunda şu ifadeleri kullandı: Parrtimizin yüzyılın değişimi diyerek başlattığı iktidar yürüyüşünün Didim’deki temsilcileri olarak yenilenme, değişim rüzgarını Didim’de de hep birlikte estirmek zorundayız. İnancımızı tazeleyerek heyecanımızı yükselterek ve kadrolarımızı güçlendirerek yerel seçim sürecini başarıyla tamamlayacağız. Ancak Didim'de seçim kazanmak yetmez, rekor oyla seçim zaferi kazanmak varken neden daha azına razı gelelim? Ben bunu kabul etmiyorum ve sizi yüksek rekor oyla seçimi kazanacağımız bir Didim hikayesine davet ediyorum. Bu yolculuk hayalinizdeki Didim’i kurmak ve seferberlik ilan etmek için size önerdiğim yeni bir yola var mısınız? Bu yola benimle birlikte çıkmakta. Lafta değil. Gerçek hayata geçirdiğimiz icraatlarımız ile gerçekten sosyal demokrat, halkçı hizmet belediyeciliğinin bilimden tüm Türkiye'ye örnek göstermeyi hedefleyerek bu yola çıkıyorum. Hızlı gelişme olarak ortaya çıkan ve her geçen gün kronikleşen sorunların yeni bir vizyon liyakat, kurumsallaşma ve çalışkanlıkla nasıl çözülebileceğini göstermek de başarmak için bu yola çıkıyorum. Tüm farklılıklarımıza rağmen ortak bir Didimli kimliğini hep birlikte yaratabileceğimize inandığım için bu yolculuğa çıkıyorum, yola bakalım. Didim’in doğasına, suyuna, havasına, kültürel mirasına hep birlikte sahip çıkarak dünya ölçeğinde markalaşmış bir Didim'i yaratacağımıza inandığım için bu yolculuğa çıkıyorum. Görsel olarak zevk aldığımız mimari açıdan kendimize kimlik kazandıran bir anlayışla Didim’i yeniden fiziksel olarak düzenleyeceğimize inandığım için bu yolculuğa çıkıyorum. Her mahallenizin kendine özgü sorunları ve ihtiyaçları olduğu bilinciyle sistemli ve disiplinli bir çalışma programıyla kısa sürede bu sorunların nasıl üstesinden gelinebileceğini göstereceğim için bu yolculuğa çıkıyorum. İddialıyım ve heyecanlıyım. Hem kendime hem de Didim'e hem de sizlere güveniyorum. Didim’in, sahip olduğu potansiyeller açık. Henüz sahip olduğu potansiyellerini henüz kullanmaya başlamadı. Biz bu potansiyelleri hep birlikte kullanacağız ve yeni bir Didim hikayesini hep birlikte yaratacağız. Bu kentin ruhunu, kimliğini, tarihini ve sorunlarını en iyi bilen insanlardan bir tanesiyim. Sorunların çözüm yollarından. Nerelerde takıldığını da çok iyi biliyorum. Didim’in emin ellerde çalışkan, disiplinli ve özverili kadrolara ihtiyacı var ve en önemlisi kaybedecek zamanımız yok. Didim’e artık kadın elinin değmesinin zamanı geldi. Gelin hep birlikte yeni bir Didim hikayesini birlikte yazalım. Didim'de ilk kadın belediye başkanıyla 31 Mart akşamı sandıklarda rekor kıralım. Kadınların gücünü tüm Türkiye'ye gösterelim. Yerelden aldığımız bu güçle partimizi Türkiye'de iktidara taşıyalım.

HABER: ELİF DİKBAŞ 

4-62

başak (3)

Editör: Ergun Korkmaz