Miletos'ta yapılan kazı çalışmalarında 2 bin 400 yıllık iki eve ulaşıldı

Didim’de ören yerleri arasında olan Milet Ören yerinde yürütülen kazı çalışmalarında, 2 bin 400 yıl öncesine ait iki eve ulaşıldı.

24 Eylül 2021 Cuma 12:04
Miletos'ta yapılan kazı çalışmalarında 2 bin 400 yıllık iki eve ulaşıldı

Didim’de ören yerleri arasında olan Milet Ören yerinde yürütülen kazı çalışmalarında, 2 bin 400 yıl öncesine ait iki eve ulaşıldı. 
Yapılan kazı çalışmalarını yerinde inceleyen Aydın İl Kültür Turizm Müdürü M. Umut Tuncer, Kazı Heyeti Başkanı Hamburg Üniversitesi Prof. Dr. Christof Berns ile birlikte açıklama yaptı.
Kazı Heyeti Başkanı Hamburg Üniversitesi Prof. Dr. Christof Berns, yaptığı açıklamada döneme 2400 yıl öncesine ait evler bulduklarını belirterek, Milet’te yapılan ilk kazıların 1899 yılında başladığını ifade etti. “Antik Yunan medeniyetinde felsefe, bilim ve sanatla anılan Miletos’da çok fazla filozof yaşıyordu ve bu filozoflar felsefe ve sanata çok fazla katkı sağlandı. Milet’in çok ünlü bir ızgara sistemiyle ortalama bir şehir planı vardı. Planın tarihi çokta iyi bilinmiyor. O yüzden bu seneki ağırlık noktamız ızgara sistemi olacak. Günümüzde yapılan çalışmalarında evlere ve sokaklara ağırlık veriyoruz. Bu şimdiye kadar pek araştırılmayan bir konuydu. Yani çoğunlukla geçmişte kamusal yapılar kazıldı. Tapınaklar ve pazar alanları gibi ama Miletos'un günlük hayatından bir iz pek yok. O yüzden günlük yaşam ve normal insanların hayatından izleri araştıralım. 2 bin 400 yıl önceki normal insanların yaşadığı 2 konuta ulaştık. Evlerin boyutları küçük ama daha genişlerinin olduğunu da biliyoruz. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Evlerin oda sayısı ya da içindeki detaylara ilişkin çalışmalarımız sürüyor." dedi.
İl Kültür ve Turizm Müdürü M.Umut Tuncer ise Miletos'taki kazıların çok verimli geçtiğini ifade ederek, böylesi yapıların gün yüzüne çıkmasıyla özellikle yabancı turistlerin antik kente ilgisinin artacağını dile getirdi.
HABER: ELİF DİKBAŞ

,

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner26

banner27