Festivale katılacak olan bisiklet tutkunları, Didim’in tarihi, turistik ve ören yerlerini gezme imkanı buluyor. Tavşanburnu Orman kampında bir araya gelen bisikletçiler, festivalin ilk gününde polis güvenliği eşliğinde Orman Kampında Kent Meydanına kadar pedal çevirdi.

2 GÜN BOYUNCA KEYİF VE KÜLTÜREL DOLU TUR

Kent Meydanındaki etkinlik bir dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal marşının okunmasıyla başladı. Etkinlikte konuşan Didim Poseidon Bisiklet Kulübü Başkanı İbrahim Sümer ülkenin farklı yerlerinden bisiklet tutkunlarıyla 4. Kez festivalde bir araya geldiklerini ifade ederek “Ülkemizin farklı şehirlerinden misafiriniz olup iki gün sürecek keyif ve kültürel dolu turumuzda sizleri aramızda görmekten mutluluk duyuyoruz. Biz Didim'de yaşayanların en çok sevdiği sarı yazımızı da sizlerle paylaşmak istedik. Umarım bundan keyif duyarsınız. İlk gün Millet Antik Kenti'ne sürüş yapacağız. orada onun ardından belediyemizin tıbbi aromatik bitkiler parkında küçük bir gezintiye çıkaracağız. İkinci gün ikinci gün etabımızda da tarihin en eski kehanet merkezinden biri olan Apollon Tapınağı'nı gezme imkanımız da olacak ve daha sonra size Akbük Körfezi'nden deniz denize girme fırsatı sunacağız. Umarım iki günlük bisiklet turundan keyif alırsınız. Güzel anılarla buradan sizleri uğurlarız Hepinize şimdiden keyifli turlar diliyorum. Ayrıca desteklerinden dolayı Belediyemizde teşekkür ederim.” dedi.

QWEQE

ÜLKEDEKİ YOKSULLUĞU VERİLERLE AÇIKLADI: TÜİK DE ARTIK AÇLIĞI VE YOKSULLUĞU SAKLAYAMIYOR! ÜLKEDEKİ YOKSULLUĞU VERİLERLE AÇIKLADI: TÜİK DE ARTIK AÇLIĞI VE YOKSULLUĞU SAKLAYAMIYOR!

BİSİKLET YOLUNUN TÜM PROJELERİ ONAYLATILDI

Didim Belediye Başkan yardımcısı E. Öznur Gündoğdu ise çevre ve kent bilinci anlamında bisiklet kullanımının önemine dikkat çekerek “Burada Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Deniz Atabay'ı temsilen bulunuyorum. Kendisi bir görevlendirmeden dolayı şu an şehir dışında ve aramızda olamıyorlar. Biz bu bisiklet festivallerini çok önemsiyoruz. Çünkü sürdürülebilir bir kent ve sürdürülebilir bir çevre için Bisiklet kullanımı gerçekten çok önemli. Bunun farkındayız. Ve bununla alakalı birçok projeyi de uzun zamandır hayata geçirmeye çalışıyoruz. Bisiklet kullanımını ilk etapta bir fiziksel aktivite gibi değerlendirsek de aslında bizim için ekolojik de önem arz eden bir ulaşım aracı. O sebeple her yönüyle sayın faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz bir aslında aktivite bu bisiklet. Hem sağlık açısından, hem mental sağlık açısından, hem ekolojik açıdan ciddi önem taşıyan Bisiklet kullanımının toplumda farkındalığını arttırmak açısından da bu festivallerin yapılıyor olması bizim için gerçekten çok önemli. Biz yine Belediye Başkanımız Ahmet Deniz Atabay'ın talimatıyla geçtiğimiz yıllarda başladığımız toplam seksen kilometrelik bisiklet yolumuzun tüm projelerini onaylatmış durumdayız. Bizim kentimiz çok katmanlı bir kent olduğu için bu tip çok alana yayılan büyük ölçekli projelerin hazırlanma süreci ilgili kurumlardan alınan izinler biraz zaman alıyor. Bizde de öyle oldu. Fakat şu an seksen kilometrelik bisiklet ağımızı kentimizin tamamında onaylattık. Bunu birinci etap olarak adlandırdığımız Akbük Mahallesi Kerem sitesi önünden soğuk suya kadar ulaşacak olan on beş kilometrelik hattımızın yapımına da geçtiğimiz ay başladık. İnşallah önümüzdeki günlerde onu tamamlayacağız ve açılışını hep birlikte orada bisiklet sürerek yapacağız diye umut ediyoruz. Sizleri de aramızda görmekten büyük mutluluk duyarız.” dedi.

EQWEQWEQ-4

Konuşmaların ardından Bisiklet tutkunları ilk gün etkinlikleri kapsamında Didim kent merkezinden Milet antik kentine ve Belediye Süs bitkileri üretim serasına pedal çevirecek ve tur, Orman kampında sona erecek.

HABER: ELİF DİKBAŞ 

YTYT

EQWEQE-2