CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in talimatıyla 9 Kasım'da başlatılan "Adalet nöbeti" eylemi, protestonun 500'üncü saatinde sonlandırıldı. CHP Didim İlçe örgütü de adalet nöbetine destek için yazılı basın açıklamasında bulundu.CHP İlçe Başkanı Ahmet Yılmaz tarafından yapılan açıklama, adalet nöbetini sürdüren 28. Dönem Milletvekillerini selamlayarak başladı.

BOZUK DÜZENDE SAĞLAM ÇARK OLMAZ

CHP Didim İlçe Başkanı Ahmet Yılmaz tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Bozuk düzende sağlam çark olmaz”. Evet, düzen bozuk, sağlam çark yok. Her yerde adaletsizlik var. Vergide adaletsizlik var, yargıda adaletsizlik var, sağlıkta adaletsizlik var. Eğitimde adaletsizlik var. Kendi yurdunda yurtsuz kalan öğrencilerde adaletsizlik var, öğrencilere uygulanan adaletsizlik var. Var olan yurtlarda ölümle, iş cinayetleriyle, iş kazalarıyla ölen öğrencilerimiz, işçilerimiz var. Bu ülkede haksız yere tutsak alınan siyasi tutsaklarımız var.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak her zaman bu adaletsizliklerin karşısında dimdik durarak halkımızın özlediği halktan, emekten ve adaletten yana Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında bir Türkiye Cumhuriyeti yaratana  kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.

chp (3)-5

AÇIK BİR ANAYASA İHLALİ VE SUÇUDUR

Tek partili Tek Adam rejiminde Yasama-Yürütme-Yargı üçlüsünden yargı da tümüyle çökmüştür. İktidarın muhaliflere yönelik olarak kullandığı siyasallaşan yargı sopası, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin kararı ile kendi içerisine de yönelmiştir.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Anayasa Mahkemesi’nin Hatay milletvekili  Can Atalay’ın başvurusu üzerine verdiği ihlal kararını tanımayacağını ve kararı veren AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıklaması açık bir anayasa ihlali ve suçudur.

Yargıtay 3. Dairesinin bu girişimi Saray çevresinin iddia ettiği gibi hukuksal bir yorum değil bir kabile devletinde bile görülmeyecek derecede bir yargı darbesidir,  Anayasa’nın askıya alınmasıdır.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Özgür Özel ve  28. Dönem milletvekillerimiz; Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Anayasa Mahkemesi’nin tutuklu TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında verdiği hak ihlali kararını tanımama ve hak ihlali yönünde karar veren AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunması üzerine kapalı grup toplantısında alınan karar doğrultusunda  9 Kasım tarihinden itibaren TBMM Genel Kurulu’nu terk etmeyerek “Adalet Nöbeti”ni sürdürmektedir.

Anayasamızda AYM kararlarının herkes için bağlayıcı olduğu, kesin olduğu yazdığı halde Yargıtay 3. Ceza Dairesi AYM kararına, dolayısıyla anayasaya, dolayısıyla hepimizin ortak toplum sözleşmesine kafa tutmaktadır. Bir yargı içerisindeki bir klik, AKP içindeki bir ekipten bir klikten ve MHP’den aldıkları cesaretle Anayasa’ya kafa tutmaktadırlar. Anayasa’ya kafa tutmak, suçtur; Anayasa’ya kafa tutmak, darbe girişimidir, kalkışma girişimidir.Cumhuriyet Halk Partisi  olarak; yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü kaygısını taşıyan, her türlü darbe girişiminin karşısında olan tüm kesimleri üzerlerine düşen görevi yapmaya, demokratik haklarını kullanmaya, birlikte ve ortak mücadeleye çağırıyoruz.

MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ

Didim’de 14 bin 911 öğrenci karne aldı Didim’de 14 bin 911 öğrenci karne aldı

Biz bundan sonraki süreçte, bu darbe girişimine karşı kim direniyorsa, kim mücadele ediyorsa, kim ses yükseltiyorsa onların yanında olmaya devam edeceğiz. Biz bütün vatandaşlarımızın bu darbe girişimine karşı seslerini yükseltmeye ve anayasayı hiçe sayan, Anayasa Mahkemesi'ni hiçe sayan bu yaklaşıma karşı direnmeye davet ediyoruz.

TBMM Genel Kurulu’nda Adalet Nöbeti tutan 28. Dönem milletvekillerimize ve onlara destek olanlara selam olsun.  Cumhuriyet Halk Partisi olarak hukukun üstünlüğüne, kuvvetler ayrılığına ve Anayasa’ya sahip çıkacağız. Mücadelemizi emek ve demokrasi güçleriyle birlikte sürdüreceğiz.

HABER: ELİF DİKBAŞ 

chp (2)-3

Editör: Ergun Korkmaz