6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen ve 11 ilimizi etkileyen büyük depremin birinci yıl dönümünde Didim Emek ve Demokrasi Platformuna Kent meydanında basın açıklaması düzenledi. Basın açıklaması öncesinde depremde hayatını kaybedenler için 13:24’de bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Ardından platform adına basın açıklamasını Haydar Pınarbaşı gerçekleştirdi. 11 ili etkileyen ve resmi rakamlara göre 50 binin üzerinde vatandaşın depremde hayatını kaybettiğini belirten Pınarbaşı, deprem gibi büyük afetlerden dersler çıkarılması gerektiğini de ifade etti.

DEVLETİMİZİN GERÇEKTEN DEVLET OLMASI LAZIM

Pınarbaşı, açıklamasında “Yaşanan acıların üstünün örtülebilmesi için devletin şefkatli olması, örgütlü olması yurttaşını görüyor olması yurttaşını duyuyor olması gerekir. Depremden daha vahim günleri yaşıyoruz maalesef. Bir Cumhurbaşkanı düşünür ki, ben 85 milyonun cumhurbaşkanıyım diyen Cumhurbaşkanı. 24 bin canın yitirildiği Hatay'da eğer oy vermezseniz size hizmet gelmez diyor. Artık bu normal yöneticiler içerisinde söz söylenecek bir şey de değil. Bu seçimle, oy istemekle açıklanamaz. Devletin oraya gidip ilk günden şov yapmayı bırakıp televizyonlarda devlet kurumlarından yine devlete milyarlara ayırdıklarını da gördük.  Devletimizin gerçekten devlet olması lazım. Yurttaşını gören yurttaşını tanıyan yurttaşına can veren devlet olması lazım.

Deprem (9)

O günlerde bütün vaatler sıralandı, gidildi gelindi. Bakanlar yalanlarını uçurdular. Herkes bir yalan söyledi. Bugün yalanların tekrarları yapılıyor. Neymiş oradaki konutlar bilmem ne kadar süre içerisinde tamamlanacak yalan. Bugün televizyonda hepimiz gördük. Gece boyu gördük. Halen Hatay’ın, Maraş’ın, Malatya'nın, diğer illerin enkazlarının halen olduğu gibi durduğunu gördük. Bize artık yalan söylemeyin. Bizim acımızla bile dalga geçmeyin. Yani eğer bunlar da gerçekten yitirdiğimiz canları anmak değil de samimiyetle devletin sosyal bir devlet olarak hizmetlerini yerine getirmek üzere değil de oy istemek üzere yapılan bir şey. Artık her türlü ahlakın gittiği noktasıdır yani. Böyle bir şey olamaz.

Deprem (5)

İSTİFA DUYDUNUZ MU?

Bütün yetkililerin, bütün sorumluların o günden sonra Avrupa'da duyuyoruz, başka ülkelere de duyuyoruz. 2 kişinin canı yanıyor. Bir trafik kaza sonu oluyor. Bakan istifa ediyor ya. 10 binlerce canımız yitirilmiş istifa duydunuz mu?

Didim'deki kazada genç sürücü hayatını kaybetti Didim'deki kazada genç sürücü hayatını kaybetti

Hatta Kızılay’ın o dönemki başkanından çadır satan Kızılay’ın başkanı hizmetten övündüğünü söyledi. Biz bu ülkenin olumlu insanları olarak. Bu ülkenin emektarları olarak böyle bir şeye layık değiliz. Böyle bir şey istemiyoruz. Bu nedenle bugün buradan, ülkemizin bütün meydanlarından devletin yetkililerine artık sorunlu davranmaları gerektiğini haykırıyoruz. Artık bulunduğunuz yerin ağırlığı taşıyarak davranın. Her şey seçim değil. Her şey iktidar değil, kaldığınız iktidar sizi çıldırtmış, görüyoruz. Gittiğiniz yerlerde halen oy vermezseniz hizmet gelmez diyorsanız iktidarsızlık çıldırmıştır demek ki.

Deprem (3)

ACIMIZI BİR KEZ DAHA HAYKIRIYORUZ

Herkesin çok fazla şey söyleyecektir ama biz halkız. Biz yaralarımızın sarılmasını, yurdum dediğimiz bir memlekette evimizin olmasını, başımızı sokabileceğimiz bir yuvamızın olmasını, bunun da devlet tarafından sağlanmasını istiyoruz. Bu ülkedeki insanların güvenli bir şekilde yaşamasını sağlamasını istiyoruz. Buradan acımızı bir kez daha haykırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

HABER: ELİF DİKBAŞ 

Editör: Ergun Korkmaz